Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan

Źródło:
Fakty TVN
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień RosjanAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Dla ludzi, którym w piwnicy udało się przetrwać kilkadziesiąt godzin rosyjskiego ostrzału, bochenek chleba może być potem najlepszym prezentem. Ukraińcy wyzwalają teraz coraz więcej miejsc zajętych wcześniej przez Rosjan. Ich mieszkańcy wreszcie są wolni, choć dookoła siebie mają morze ruin.

O miejscowość Robotyne w obwodzie zaporoskim ciężkie walki trwały niemal dwa miesiące. Przed wojną mieszkało tam 500 osób. Oficjalnie ukraińska armia wkroczyła tam we wtorek i wywiozła nielicznych, którzy przetrwali piekło. Nie wiadomo, jak tym ludziom udało się przeżyć nieprzerwane ostrzały artyleryjskie, które zmieniły wioskę w dymiące ruiny.

- Chowaliśmy się w piwnicy i czekaliśmy, kiedy po nas przyjedzie ten wspaniały sprzęt. Potem biegiem wskoczyliśmy do środka. Kurz był straszny, nikogo nie było widać - mówi Oksana Krapach, mieszkanka wsi Robotyne, która pod ostrzałami obchodziła 52. urodziny. - Miałam wspaniałe prezenty. Dostałam bułeczki z morwą, trzy bochenki chleba - mówi. Robotyne znajdowało się w rosyjskich rękach niemal od półtora roku, prawie od początku wojny. Po jego zdobyciu dopiero teraz ukraińska armia dochodzi do głównej rosyjskiej linii obrony. Jeśli uda się ją przełamać, będą mogli ruszyć dalej na południe w stronę Morza Azowskiego, by przeciąć rosyjskie linie komunikacyjne.

Wymiana ciosów

Ukraina znów zaatakowała dronami Moskwę. W podmoskiewskim Krasnogorsku jeden z nich, najpewniej strącony przez obronę przeciwlotniczą, uderzył nad ranem w blok mieszkalny. - Podeszliśmy do okna, zobaczyliśmy lecące w dół szkło, ramy okienne i gruz. Zeszliśmy na dół, zobaczyliśmy uszkodzone samochody - mówi Iwan, mieszkaniec Krasnogorska. Drony atakują też strategiczne obiekty wojskowe.

Rosja regularnie przeprowadza ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Pojutrze Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości i półtora roku od początku rosyjskiej inwazji. Ukraińcy chcą, by Rosjanie też poczuli koszmar wojny. W centrum Kijowa, na głównej ulicy miasta, pojawiły się kolumny rosyjskich czołgów i wozów bojowych. - Sprzęt, który rujnuje nasze spokojne miejscowości, stoi tutaj. Chwała naszym bohaterskim obrońcom, którzy go zniszczyli - mówi Mykoła Kapłun.

Skutki wojny w Ukrainie widać nawet w dalekiej RPA. W Johannesburgu uroczyście witano chińskiego przywódcę, który weźmie udział w szczycie BRICS - grupy państw rozwijających się. Ze strachu przed aresztowaniem Putin wysłał szefa swojej dyplomacji, bo sam jest poszukiwany listem gończym Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Siły Zbrojne Ukrainy

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS