Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan

Źródło:
Fakty TVN
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień RosjanAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Dla ludzi, którym w piwnicy udało się przetrwać kilkadziesiąt godzin rosyjskiego ostrzału, bochenek chleba może być potem najlepszym prezentem. Ukraińcy wyzwalają teraz coraz więcej miejsc zajętych wcześniej przez Rosjan. Ich mieszkańcy wreszcie są wolni, choć dookoła siebie mają morze ruin.

O miejscowość Robotyne w obwodzie zaporoskim ciężkie walki trwały niemal dwa miesiące. Przed wojną mieszkało tam 500 osób. Oficjalnie ukraińska armia wkroczyła tam we wtorek i wywiozła nielicznych, którzy przetrwali piekło. Nie wiadomo, jak tym ludziom udało się przeżyć nieprzerwane ostrzały artyleryjskie, które zmieniły wioskę w dymiące ruiny.

- Chowaliśmy się w piwnicy i czekaliśmy, kiedy po nas przyjedzie ten wspaniały sprzęt. Potem biegiem wskoczyliśmy do środka. Kurz był straszny, nikogo nie było widać - mówi Oksana Krapach, mieszkanka wsi Robotyne, która pod ostrzałami obchodziła 52. urodziny. - Miałam wspaniałe prezenty. Dostałam bułeczki z morwą, trzy bochenki chleba - mówi. Robotyne znajdowało się w rosyjskich rękach niemal od półtora roku, prawie od początku wojny. Po jego zdobyciu dopiero teraz ukraińska armia dochodzi do głównej rosyjskiej linii obrony. Jeśli uda się ją przełamać, będą mogli ruszyć dalej na południe w stronę Morza Azowskiego, by przeciąć rosyjskie linie komunikacyjne.

Wymiana ciosów

Ukraina znów zaatakowała dronami Moskwę. W podmoskiewskim Krasnogorsku jeden z nich, najpewniej strącony przez obronę przeciwlotniczą, uderzył nad ranem w blok mieszkalny. - Podeszliśmy do okna, zobaczyliśmy lecące w dół szkło, ramy okienne i gruz. Zeszliśmy na dół, zobaczyliśmy uszkodzone samochody - mówi Iwan, mieszkaniec Krasnogorska. Drony atakują też strategiczne obiekty wojskowe.

Rosja regularnie przeprowadza ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Pojutrze Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości i półtora roku od początku rosyjskiej inwazji. Ukraińcy chcą, by Rosjanie też poczuli koszmar wojny. W centrum Kijowa, na głównej ulicy miasta, pojawiły się kolumny rosyjskich czołgów i wozów bojowych. - Sprzęt, który rujnuje nasze spokojne miejscowości, stoi tutaj. Chwała naszym bohaterskim obrońcom, którzy go zniszczyli - mówi Mykoła Kapłun.

Skutki wojny w Ukrainie widać nawet w dalekiej RPA. W Johannesburgu uroczyście witano chińskiego przywódcę, który weźmie udział w szczycie BRICS - grupy państw rozwijających się. Ze strachu przed aresztowaniem Putin wysłał szefa swojej dyplomacji, bo sam jest poszukiwany listem gończym Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Siły Zbrojne Ukrainy

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS