Ukraina kontynuuje ofensywę w obwodzie kurskim. "Pozdrowienia z miasta Sudża"

Źródło:
Fakty TVN

Najwyraźniej Władimir Putin nie spodziewał się tego, że teraz to on będzie musiał ściągać posiłki z głębi kraju i z Ukrainy, żeby bronić swojej ziemi przed ofensywą tak skutecznie przeprowadzoną przez Kijów. Putin tyle razy opowiadał o potędze Rosji, a teraz jest pierwszym władcą Kremla od 80 lat, którego rodacy w panice uciekają przed uderzeniem nieprzyjaciela.

- No i co? Jesteśmy na rosyjskiej ziemi - mówi ukraiński żołnierz do kamery w telefonie jadąc pojazdem wojskowym.

Ukraińscy żołnierze są tam od 6 sierpnia, kiedy zaczęła się ich ofensywa w obwodzie kurskim. Zestrzelili co najmniej dwa rosyjskie śmigłowce, rozbili rosyjską kolumnę wojskową i wzięli do niewoli dziesiątki jeńców. Pod ich kontrolą jest między innymi stacja przesyłowa ostatniego czynnego gazociągu łączącego Rosję z Europą.

- Pozdrowienia z miasta Sudża. Miasto jest kontrolowane przez Siły Zbrojne Ukrainy. Panuje spokój, budynki są nienaruszone. Strategiczna instalacja Gazpromu w Sudży jest pod kontrolą 99. Batalionu Zmechanizowanego - przekazuje ukraiński żołnierz.

Kierunek ukraińskiej ofensywyGoogle Earth

Rosjanie ogłosili reżim operacji antyterrorystycznej

Rosjanie ogłosili reżim operacji antyterrorystycznej w obwodach kurskim, briańskim i biełgorodzkim. Ewakuują cywilów. Równocześnie ściągają do walki rezerwy z głębi Rosji i prawdopodobnie także oddziały walczące w Ukrainie.

Jednocześnie ostrzelali centrum handlowe w Konstantiniwce w Donbasie, zabijając 14 ukraińskich cywilów.

- Rosja doskonale wie, gdzie uderza swoimi rakietami. To celowy zaplanowany rosyjski terror. To są zbrodnie wojenne, za które okupant odpowie, przed sądem i przed historią. I za które już odpowiada przed naszą armią - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjskie bomby spadają też na ukraiński obwód sumski, gdzie zaczęła się ofensywa. Władze ewakuowały z tego obszaru 20 tysięcy cywilów.

- Kiedy to się zaczęło i weszły nasze wojska, Rosjanie zaczęli bombardować nas z samolotów i śmigłowców. Nic więcej - tylko samoloty i śmigłowce - opisuje Switłana Linowa, ewakuowana mieszkanka obwodu sumskiego.

Paradoksalnie pomógł im Łukaszenko

Ukraińcy rzucili do walki na terenie Rosji elementy co najmniej czterech doborowych brygad ze wsparciem artylerii, obrony przeciwlotniczej i dronów.

- Pomógł im trochę Łukaszenka, wycofując swoje dwie brygady znad granicy ukraińsko-białoruskiej. W ten sposób mogli uwolnić swoje siły, które tam były i skierować je na ten dynamiczny atak na kierunek Kurska - mówi generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategiczny NATO.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy weszli w Rosję "jak w masło". Generał Bieniek o tym, co dalej

Ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim. Generał Mieczysław Bieniek komentuje
Ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim. Generał Mieczysław Bieniek komentuje TVN24

Łukaszenka rozkazał swoim oddziałom wrócić na granicę po tym, jak ukraińskie drony miały naruszyć białoruską przestrzeń powietrzną.

- Ukraińcy udowadniają, że nie są gotowi na żaden pokój, kontynuują eskalację - komentuje prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Ukraińcy, otwierając nowy front, prawdopodobnie chcieli spowolnić rosyjskie natarcie w Donbasie. Eksperci mówią też o budowaniu pozycji negocjacyjnej przed rozmowami pokojowymi. Jednak dokładne cele ukraińskiej ofensywy to pilnie strzeżona tajemnica.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS