Gdy wybuchła wojna, Polacy ruszyli do pomocy

24.02.2023 | Gdy wybuchła wojna, Polacy ruszyli do pomocy
24.02.2023 | Gdy wybuchła wojna, Polacy ruszyli do pomocy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
24.02.2023 | Gdy wybuchła wojna, Polacy ruszyli do pomocyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja, miliony Ukraińców musiało uciekać z kraju. Do Polski docierali często z jedną walizką i bez nadziei na normalne życie. Wiarę jednak pomogli im odzyskać Polacy, którzy natychmiast ruszyli na granicę z jedzeniem, ciepłymi ubraniami czy ofertami noclegu. Mimo upływu roku ta pomoc wciąż jest widoczna i niezbędna.

Pospolite ruszenie w Polsce zaczęło się od razu po inwazji Rosji, bo fala uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, rosła nawet do ponad 100 tysięcy osób dziennie. Dzięki setkom tysięcy wolontariuszy już na granicy polsko-ukraińskiej, na dworcach, które szybko zmieniały się w gigantyczne koczowiska, uchodźcy wiedzieli, że nie są sami, że nie zostaną bez talerza ciepłej strawy i dachu nad głową.

Wielu Ukraińców do Polski wtedy przyjechało tak, jak stało, czyli z całym dotychczasowym życiem spakowanym do jednej walizki i z opisem obrazów, których w Europie nikt już się nie spodziewał.

- Kijów i cały okręg kijowski jest już ostrzelany. Bardzo dużo ofiar, dzieci. To straszne - mówiła w marcu 2022 roku ukraińska uchodźczyni. Wtedy jeszcze nikt nie zastanawiał się nad tym jak długa, straszna i okrutna będzie wojna w Ukrainie.

Hale sportowe, szkoły, pensjonaty, hotele otwierały się na oścież, bo nikt w Polsce nawet nie pomyślał, że można inaczej. Restauracje, bary, czy piekarnie - same w po pandemicznym kryzysie - stawały na wysokości zadania. Każdy dzielił się czym miał i jak umiał - jedni zbierali i dowozili dary, inni po prostu poświęcali swój czas.

- Jest potrzebna po po prostu zwyczajna obecność, potrzymać dziecko, przynieść herbatę - mówiła wtedy jedna z Polek.

Pomoc w Ukrainie

Rzeka gości z Ukrainy, bo tak wolimy o nich mówić, wlała się do naszego kraju gwałtownie, ale równie szybko rozpłynęła po polskich domach, a pomoc dla nich jest niesiona dalej, bo ukraińska walka o niepodległość wciąż się toczy.

Dzieci z ukraińskich sierocińców zostaną do końca wojny w stworzonym dla nich domach dziecka, na przykład w Szczebrzeszynie. Wydają się tam szczęśliwe, choć każdego dnia sercem są w Ukrainie.

- Staramy się być takim zbiorowym ojcem dla dzieci, dla których matka Ukraina jest w bardzo ciężkim stanie - mówi Piotr Zygarski z Fundacji Honor Pomagania Dzieciom.

Dzieci pozostające w Ukrainie, których rodzice zginęli na wojnie, będą miały stałą opiekę dzięki sierocińcowi zorganizowanemu przez Polonię amerykańską, bo pomagamy również na miejscu.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS