"Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"

04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"
04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok. Sprawa dotyczy sędziów i nowej KRS. Kiedy wszyscy sędziowie Trybunału, z wyjątkiem jednego, powołani są przez PiS, to pojawia się pytanie - czy to wciąż jeszcze konstytucyjny sąd czy już polityczny teatr?

Posłowie partii rządzącej i rzecznik powołanej przez Prawo i Sprawiedliwość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mogą być zadowoleni, bo Trybunał Konstytucyjny - w składzie w całości powołanym przez PiS - przyznał rację partii Jarosława Kaczyńskiego.

Trybunał w wydanym w środę wyroku stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją.

- Wyrok jest zgodny ze stanowiskiem Sejmu - zauważa poseł Marek Ast (Prawo i Sprawiedliwość)

Wyrok wydał skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego w pięcioosobowym składzie: Julia Przyłębska (przewodniczący), Jakub Stelina, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski i Michał Warciński. Orzeczenie Trybunału zapadło większością głosów. Sędzia Jakub Stelina w zdaniu odrębnym wyraził sprzeciw, ale to był tylko jeden głos. Opozycja nie jest zdziwiona.

- Polityczny Trybunał wykorzystywany jest do politycznych celów - ocenił Borys Budka, były minister sprawiedliwości (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Przyjęte uzasadnienie

W uzasadnieniu wyroku prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska stwierdziła, że nie ma procedury, w ramach której sąd mógłby oceniać powołania innych sędziów. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej, w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - powiedziała prezes.

W skrócie - nie wolno, bo to niekonstytucyjne, podważać status sędziego, nawet jeśli nominuje go nowa upolityczniona Krajowa Rada Sądownicza. - Trybunał wyjaśnił, że tak robić nie wolno - podkreślił Piotr Falkowski, rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej.

Orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma przekreślić uchwałę Sadu Najwyższego, opinie stowarzyszeń sędziowskich czy naukowych, ukrócić działania sędziego Pawła Juszczyszyna i uciąć wszelką dyskusję, także z Unią Europejską.

- Jest to kolejny taki sygnał, że pewnych rzeczy sądy nie powinny badać, jest zakaz - mówi Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

- Smutne, że Trybunał Konstytucyjny chce pozbawić ludzi prawa do niezależnego sądu - zaznacza Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"To jest prawnicza mistyfikacja"

We wtorek Trybunał Konstytucyjny obradował na pokrewny temat - tak zwanego sporu kompetencyjnego. Po jednej stronie był poseł Prawa i Sprawiedliwości i prokuratorzy podlegli Zbigniewowi Ziobrze z partii rządzącej. Natomiast po drugiej - poseł PiS-u i przedstawiciele prezydenta, kandydata tej partii. W składzie sędziowskim zasiadało dwoje byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości i Julia Przyłębska, przewodnicząca Trybunału i "odkrycie" Jarosława Kaczyńskiego.

- To jest w pewnym sensie prawnicza mistyfikacja. To jest udawanie procesu, w którym ktoś się z kimś spiera, podczas gdy tu nikt się z nikim nie spiera, bo wszyscy wiedzą, jaka ma być odpowiedź i wszyscy stoją po jednej stronie - zauważa Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

I tak wygłaszane są mowy, sędzia zadaje pytania, ktoś odpowiada, ale to tylko teatr - mówi opozycja.

- Nie po to władza powołała panią Pawłowicz i pana Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego, by teraz ten Trybunał wydawał werdykty sprzeczne z interesami tej władzy - mówi Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu (Koalicja Polska, Unia Europejskich Demokratów).

We wtorkowym posiedzeniu odmówił udziału Rzecznik Praw Obywatelskich i pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Trybunał utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji - czytamy w oświadczeniu pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

- Bezradność pani prezes Gersdorf, która zachowuje się dużo bardziej jak polityk, jest de facto politykiem, niż jak prezes i sędzia - skomentował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS