"Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"

04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"
04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok. Sprawa dotyczy sędziów i nowej KRS. Kiedy wszyscy sędziowie Trybunału, z wyjątkiem jednego, powołani są przez PiS, to pojawia się pytanie - czy to wciąż jeszcze konstytucyjny sąd czy już polityczny teatr?

Posłowie partii rządzącej i rzecznik powołanej przez Prawo i Sprawiedliwość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mogą być zadowoleni, bo Trybunał Konstytucyjny - w składzie w całości powołanym przez PiS - przyznał rację partii Jarosława Kaczyńskiego.

Trybunał w wydanym w środę wyroku stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją.

- Wyrok jest zgodny ze stanowiskiem Sejmu - zauważa poseł Marek Ast (Prawo i Sprawiedliwość)

Wyrok wydał skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego w pięcioosobowym składzie: Julia Przyłębska (przewodniczący), Jakub Stelina, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski i Michał Warciński. Orzeczenie Trybunału zapadło większością głosów. Sędzia Jakub Stelina w zdaniu odrębnym wyraził sprzeciw, ale to był tylko jeden głos. Opozycja nie jest zdziwiona.

- Polityczny Trybunał wykorzystywany jest do politycznych celów - ocenił Borys Budka, były minister sprawiedliwości (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Przyjęte uzasadnienie

W uzasadnieniu wyroku prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska stwierdziła, że nie ma procedury, w ramach której sąd mógłby oceniać powołania innych sędziów. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej, w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - powiedziała prezes.

W skrócie - nie wolno, bo to niekonstytucyjne, podważać status sędziego, nawet jeśli nominuje go nowa upolityczniona Krajowa Rada Sądownicza. - Trybunał wyjaśnił, że tak robić nie wolno - podkreślił Piotr Falkowski, rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej.

Orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma przekreślić uchwałę Sadu Najwyższego, opinie stowarzyszeń sędziowskich czy naukowych, ukrócić działania sędziego Pawła Juszczyszyna i uciąć wszelką dyskusję, także z Unią Europejską.

- Jest to kolejny taki sygnał, że pewnych rzeczy sądy nie powinny badać, jest zakaz - mówi Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

- Smutne, że Trybunał Konstytucyjny chce pozbawić ludzi prawa do niezależnego sądu - zaznacza Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"To jest prawnicza mistyfikacja"

We wtorek Trybunał Konstytucyjny obradował na pokrewny temat - tak zwanego sporu kompetencyjnego. Po jednej stronie był poseł Prawa i Sprawiedliwości i prokuratorzy podlegli Zbigniewowi Ziobrze z partii rządzącej. Natomiast po drugiej - poseł PiS-u i przedstawiciele prezydenta, kandydata tej partii. W składzie sędziowskim zasiadało dwoje byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości i Julia Przyłębska, przewodnicząca Trybunału i "odkrycie" Jarosława Kaczyńskiego.

- To jest w pewnym sensie prawnicza mistyfikacja. To jest udawanie procesu, w którym ktoś się z kimś spiera, podczas gdy tu nikt się z nikim nie spiera, bo wszyscy wiedzą, jaka ma być odpowiedź i wszyscy stoją po jednej stronie - zauważa Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

I tak wygłaszane są mowy, sędzia zadaje pytania, ktoś odpowiada, ale to tylko teatr - mówi opozycja.

- Nie po to władza powołała panią Pawłowicz i pana Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego, by teraz ten Trybunał wydawał werdykty sprzeczne z interesami tej władzy - mówi Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu (Koalicja Polska, Unia Europejskich Demokratów).

We wtorkowym posiedzeniu odmówił udziału Rzecznik Praw Obywatelskich i pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Trybunał utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji - czytamy w oświadczeniu pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

- Bezradność pani prezes Gersdorf, która zachowuje się dużo bardziej jak polityk, jest de facto politykiem, niż jak prezes i sędzia - skomentował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS