Tragedia w Wawrowie, zmarł potrącony 10-latek. Sprawca przyznał, że zażywał tego dnia narkotyki

Źródło:
Fakty TVN
Tragedia w Wawrowie, zmarł potrącony 10-latek. Sprawca przyznał, że zażywał tego dnia narkotyki
Tragedia w Wawrowie, zmarł potrącony 10-latek. Sprawca przyznał, że zażywał tego dnia narkotyki
Renata Kijowska/Fakty TVN
Tragedia w Wawrowie, zmarł potrącony 10-latek. Sprawca przyznał, że zażywał tego dnia narkotykiRenata Kijowska/Fakty TVN

Policja po tragedii w Wawrowie zatrzymała trzy osoby. Dwie z nich już usłyszały zarzuty - to 28-letni Arkadiusz P. i 24-letnia Paulina M. Z kolei 26-latek podejrzany o śmiertelne potrącenie 10-latka będzie przesłuchany dopiero w poniedziałek. Wiadomo, że nie miał prawa wsiąść za kierownicę ze względu na sądowy zakaz i dlatego, że - jak przyznał - zażywał narkotyki. 

Do wypadku doszło w piątek (9 lutego), chwilę przed północą w miejscowości Wawrów, niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Grupa dzieci miała tam zbiórkę przed wyjazdem na ferie do Zakopanego. W pewnym momencie od strony ronda w kierunku Czechowa z dużą prędkością przejechał kierowca bmw i potrącił dziesięcioletniego chłopca, jednego z uczestników wycieczki. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zmarło.

Policja zatrzymała trzy osoby. 28-letniemu Arkadiuszowi P. i 24-letniej Paulinie M. grozi pięć lat więzienia. Według śledczych pomagali oni 26-letniemu kierowcy i mieli ukryć w lesie auto, którym jechał.

Jak informuje Agnieszka Hornicka-Mielcarek z Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wielkopolskim, Arkadiusz P. oraz Paulina M. usłyszeli zarzut poplecznictwa, czyli utrudniania postępowania karnego. Dodatkowo kobieta usłyszała zarzut posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych.

Podczas przeszukania przy kierowcy też znaleziono narkotyki. 26-latek przyznał się, że zażywał je w piątek po południu. Pomimo tego oraz pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów przed północą pojawił się na drodze w Wawrowie, gdy grupa dzieci zebrała się przy autokarze. Jechały na ferie do Zakopanego.

Czytaj więcej: Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiertelnym potrąceniem 10-latka usłyszały zarzuty

- Rodzice jeszcze kończyli pakować walizki do tego luku bagażowego i w pewnym momencie z dużym impetem nadjechał kierujący. Doszło do potrącenia 10-letniego chłopca. Kierowca nie zatrzymał się, aby udzielić pomocy, ale z impetem ruszył w ucieczkę - relacjonuje podinspektor Marcin Maludy, oficer prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Kamery monitoringu uchwyciły moment po tragedii, gdy sprawca uciekał z miejsca zdarzenia. - Nie wyobrażam sobie, co muszą teraz przeżywać rodzice - mówi Mikołaj, znajomy zmarłego chłopca. - Dziecko, które miało cieszyć się feriami, a tutaj taka tragedia - dodaje pan Krzysztof.

Monitoring z okolicy miejsca zdarzenia
Monitoring z okolicy miejsca zdarzenia

Jazda pod wpływem narkotyków

To nie pierwsza tragedia, do której doprowadził kierowca pod wpływem narkotyków. Kilka tygodni temu kierowca zabił trzyosobową rodzinę, w tym siedmioletnie dziecko. - Coraz częściej prowadzimy nie pod wpływem alkoholu, a pod wpływem narkotyków. Całkowicie zaburzają one naszą świadomość, koncentrację, zdolność reagowania - zwraca uwagę Eryk Matuszkiewicz, toksykolog.

Na ile narkotyki mogły mieć wpływ na kolizję, którą spowodował jeden z krakowskich kierowców taksówki, sprawdzają najpierw narkotestem policjanci. - Urządzenie bada, czy w tej chwili nie znajdują się jakieś próbki substancji niedozwolonych - wyjaśnia sierż. Sławomir Królikowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Po pięciu minutach jest wynik. W przypadku taksówkarza był on pozytywny na środek THC - czyli substancję, którą zawiera marihuana. Kierowcy dwa dni temu za to samo sierżant Kamil Styrna z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zabrał prawo jazdy. Stężenie narkotyku wykażą badania krwi mężczyzny.

Zobacz też: Wsiadł za kierownicę po alkoholu i narkotykach. Miał zabrane prawo jazdy

Młodzi kierowcy często lekceważą działanie marihuany - podkreśla policja. - Najczęściej mamy do czynienia z marihuaną, amfetaminą, kokainą. Jeżeli chodzi o osoby starsze, często nieświadomie kierują one pod wpływem leków psychotropowych, które zawierają w sobie benzodizepiny - wskazuje Styrna.

Wszystkie te substancje są groźne dla kierowcy i dla tych, których mija na drodze. - On będzie spowalniać nas w reakcjach i będzie powodować, że będziemy dostrzegać tylko wybranie bodźce, albo będzie powodować, że będziemy pobudzeni i nakręceni - tłumaczy dr Maria Banaszak ze Stowarzyszenia MONAR.

Prokuratura czeka jeszcze na wyniki badań, które wskażą, co dokładnie zażył gorzowianin, nim śmiertelnie potrącił chłopca. W poniedziałek ma odbyć się jego przesłuchanie, na którym ma usłyszeć zarzuty.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS