"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach

Źródło:
Fakty TVN
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach
Renata Kijowska/Fakty TVN
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborachRenata Kijowska/Fakty TVN

Cicho już byłyśmy - mówią kobiety i dodają: "to my mamy 52 procent głosów". Kobiety potrafią być razem, potrafią o siebie walczyć. Kolejny raz przypominają, że ich głos liczy się w wyborach.

Gdy były cicho, potem słuchały tych, których ktoś wybrał za nie. Zatem nie ma co się wahać, tylko iść na wybory - przekonują matki i córki z Inicjatywy Wschód, które rozpoczęły kampanię "Cicho już byłyśmy". Kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa.

- Idźcie na wybory, bo jest was po prostu więcej. To nie jest tak, że nie macie tej mocy. Macie tę moc. Jeżeli ktoś wam mówi, że się nie znacie na polityce, to też tego nie słuchajcie. Znacie się na tym, jakie macie problemy, i wiecie, jakich zmian potrzebujecie - apeluje Anna Pięta, Inicjatywa Wschód. Kilka miesięcy temu brak chęci udziału w wyborach deklarowała co druga Polka. To się zmienia - mówią socjolożki, które przeprowadziły najnowsze badania dla akcji "Kobiety na wybory". - 76 procent pań biorących udział w naszym badaniu powiedziało, że wybiera się na wybory - przekazuje Dorota Peretiatkowicz, socjolożka, instagram.com/socjolozki.pl.

Biedroń: kobiety wygrają te wybory ZDJĘCIA ORGANIZATORA

Nic o nas bez nas

Nie ma pewności, że deklaracje przełożą się na działanie, ale mobilizacja trwa. - Na wybory, przynajmniej taka jest deklaracja, wybierają się bardziej starsze kobiety niż te młodsze - mówi Katarzyna Krzywicka-Zdunek, socjolożka, instagram.com/socjolozki.pl.

Co dziesiąta kobieta nie chce głosować, bo nie wie, na kogo, nie wierzy w zmianę, nie interesuje się polityką. Dlatego rysowniczka Marta Frej bierze udział w akcji "Siła Kobiecego Głosu". - 105 lat temu nasze prababki walczyły dzielnie i wywalczyły dla nas możliwość głosowania. (...) To dla nas ważne, ale też jest to troska o naszą przyszłość i o przyszłość naszych dzieci - tłumaczy Marta Frej, malarka i ilustratorka. O to właśnie walczą kobiety, przekonując kobiety do wyborów.

- Tam można być niezależną, nikt nie patrzy. Natomiast to, co jest najważniejsze, to zastanowić się przy okazji tych wyborów, co dla nas jest ważne - twierdzi Sylwia Chutnik, pisarka, działaczka społeczna. Skoro nie chcemy, by ktoś wybierał nam kolor tapet, czemu osoby niegłosujące chcą, by ktoś decydował, jak będzie urządzone wszystko? - pyta rysowniczka Maria Apoleika.

- Jesteśmy uczone do niemanifestowania swojego zdania i do tego, że łatwo, wygodnie i tak jakoś kobieco, elegancko, jest nie mieć swojego zdania, nie mieć mocnego zdania. Sądzę, że to jest wbrew naszym interesom - dodaje Maria Apoleika, ilustratorka, instagram.com/hashtagpsiesucharki. Kobiecych inicjatyw wyborczych jest coraz więcej. Nie rywalizują ze sobą, tylko uzupełniają się. - Partie polityczne są zgodne co do tego, że wynik tegorocznych wyborów zależy od zaangażowania kobiet - mówi Agnieszka Zabłocka, prezeska stowarzyszenia "Forum Integracji Samorządowej". Kobiety o wszystkim mogą zdecydować - na Marszu Miliona Serc dla wszystkich było to jasne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS