"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach
Renata Kijowska/Fakty TVN
Renata Kijowska/Fakty TVN"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach

Cicho już byłyśmy - mówią kobiety i dodają: "to my mamy 52 procent głosów". Kobiety potrafią być razem, potrafią o siebie walczyć. Kolejny raz przypominają, że ich głos liczy się w wyborach.

Gdy były cicho, potem słuchały tych, których ktoś wybrał za nie. Zatem nie ma co się wahać, tylko iść na wybory - przekonują matki i córki z Inicjatywy Wschód, które rozpoczęły kampanię "Cicho już byłyśmy". Kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa.

- Idźcie na wybory, bo jest was po prostu więcej. To nie jest tak, że nie macie tej mocy. Macie tę moc. Jeżeli ktoś wam mówi, że się nie znacie na polityce, to też tego nie słuchajcie. Znacie się na tym, jakie macie problemy, i wiecie, jakich zmian potrzebujecie - apeluje Anna Pięta, Inicjatywa Wschód. Kilka miesięcy temu brak chęci udziału w wyborach deklarowała co druga Polka. To się zmienia - mówią socjolożki, które przeprowadziły najnowsze badania dla akcji "Kobiety na wybory". - 76 procent pań biorących udział w naszym badaniu powiedziało, że wybiera się na wybory - przekazuje Dorota Peretiatkowicz, socjolożka, instagram.com/socjolozki.pl.

Biedroń: kobiety wygrają te wybory ZDJĘCIA ORGANIZATORA

Nic o nas bez nas

Nie ma pewności, że deklaracje przełożą się na działanie, ale mobilizacja trwa. - Na wybory, przynajmniej taka jest deklaracja, wybierają się bardziej starsze kobiety niż te młodsze - mówi Katarzyna Krzywicka-Zdunek, socjolożka, instagram.com/socjolozki.pl.

Co dziesiąta kobieta nie chce głosować, bo nie wie, na kogo, nie wierzy w zmianę, nie interesuje się polityką. Dlatego rysowniczka Marta Frej bierze udział w akcji "Siła Kobiecego Głosu". - 105 lat temu nasze prababki walczyły dzielnie i wywalczyły dla nas możliwość głosowania. (...) To dla nas ważne, ale też jest to troska o naszą przyszłość i o przyszłość naszych dzieci - tłumaczy Marta Frej, malarka i ilustratorka. O to właśnie walczą kobiety, przekonując kobiety do wyborów.

- Tam można być niezależną, nikt nie patrzy. Natomiast to, co jest najważniejsze, to zastanowić się przy okazji tych wyborów, co dla nas jest ważne - twierdzi Sylwia Chutnik, pisarka, działaczka społeczna. Skoro nie chcemy, by ktoś wybierał nam kolor tapet, czemu osoby niegłosujące chcą, by ktoś decydował, jak będzie urządzone wszystko? - pyta rysowniczka Maria Apoleika.

- Jesteśmy uczone do niemanifestowania swojego zdania i do tego, że łatwo, wygodnie i tak jakoś kobieco, elegancko, jest nie mieć swojego zdania, nie mieć mocnego zdania. Sądzę, że to jest wbrew naszym interesom - dodaje Maria Apoleika, ilustratorka, instagram.com/hashtagpsiesucharki. Kobiecych inicjatyw wyborczych jest coraz więcej. Nie rywalizują ze sobą, tylko uzupełniają się. - Partie polityczne są zgodne co do tego, że wynik tegorocznych wyborów zależy od zaangażowania kobiet - mówi Agnieszka Zabłocka, prezeska stowarzyszenia "Forum Integracji Samorządowej". Kobiety o wszystkim mogą zdecydować - na Marszu Miliona Serc dla wszystkich było to jasne.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS