"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach

Źródło:
Fakty TVN
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborach
Renata Kijowska/Fakty TVN
"To my mamy 52 procent głosów". Kobiety przypominają kobietom, jak są ważne w wyborachRenata Kijowska/Fakty TVN

Cicho już byłyśmy - mówią kobiety i dodają: "to my mamy 52 procent głosów". Kobiety potrafią być razem, potrafią o siebie walczyć. Kolejny raz przypominają, że ich głos liczy się w wyborach.

Gdy były cicho, potem słuchały tych, których ktoś wybrał za nie. Zatem nie ma co się wahać, tylko iść na wybory - przekonują matki i córki z Inicjatywy Wschód, które rozpoczęły kampanię "Cicho już byłyśmy". Kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa.

- Idźcie na wybory, bo jest was po prostu więcej. To nie jest tak, że nie macie tej mocy. Macie tę moc. Jeżeli ktoś wam mówi, że się nie znacie na polityce, to też tego nie słuchajcie. Znacie się na tym, jakie macie problemy, i wiecie, jakich zmian potrzebujecie - apeluje Anna Pięta, Inicjatywa Wschód. Kilka miesięcy temu brak chęci udziału w wyborach deklarowała co druga Polka. To się zmienia - mówią socjolożki, które przeprowadziły najnowsze badania dla akcji "Kobiety na wybory". - 76 procent pań biorących udział w naszym badaniu powiedziało, że wybiera się na wybory - przekazuje Dorota Peretiatkowicz, socjolożka, instagram.com/socjolozki.pl.

Biedroń: kobiety wygrają te wybory ZDJĘCIA ORGANIZATORA

Nic o nas bez nas

Nie ma pewności, że deklaracje przełożą się na działanie, ale mobilizacja trwa. - Na wybory, przynajmniej taka jest deklaracja, wybierają się bardziej starsze kobiety niż te młodsze - mówi Katarzyna Krzywicka-Zdunek, socjolożka, instagram.com/socjolozki.pl.

Co dziesiąta kobieta nie chce głosować, bo nie wie, na kogo, nie wierzy w zmianę, nie interesuje się polityką. Dlatego rysowniczka Marta Frej bierze udział w akcji "Siła Kobiecego Głosu". - 105 lat temu nasze prababki walczyły dzielnie i wywalczyły dla nas możliwość głosowania. (...) To dla nas ważne, ale też jest to troska o naszą przyszłość i o przyszłość naszych dzieci - tłumaczy Marta Frej, malarka i ilustratorka. O to właśnie walczą kobiety, przekonując kobiety do wyborów.

- Tam można być niezależną, nikt nie patrzy. Natomiast to, co jest najważniejsze, to zastanowić się przy okazji tych wyborów, co dla nas jest ważne - twierdzi Sylwia Chutnik, pisarka, działaczka społeczna. Skoro nie chcemy, by ktoś wybierał nam kolor tapet, czemu osoby niegłosujące chcą, by ktoś decydował, jak będzie urządzone wszystko? - pyta rysowniczka Maria Apoleika.

- Jesteśmy uczone do niemanifestowania swojego zdania i do tego, że łatwo, wygodnie i tak jakoś kobieco, elegancko, jest nie mieć swojego zdania, nie mieć mocnego zdania. Sądzę, że to jest wbrew naszym interesom - dodaje Maria Apoleika, ilustratorka, instagram.com/hashtagpsiesucharki. Kobiecych inicjatyw wyborczych jest coraz więcej. Nie rywalizują ze sobą, tylko uzupełniają się. - Partie polityczne są zgodne co do tego, że wynik tegorocznych wyborów zależy od zaangażowania kobiet - mówi Agnieszka Zabłocka, prezeska stowarzyszenia "Forum Integracji Samorządowej". Kobiety o wszystkim mogą zdecydować - na Marszu Miliona Serc dla wszystkich było to jasne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS