Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?

Źródło:
Fakty TVN
Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?
Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?
Marek Nowicki/Fakty TVN
Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?Marek Nowicki/Fakty TVN

Czy 60 tysięcy złotych za jedną tylko dawkę leku to dużo? Chodzi o lek będący często ostatnią szansą dla kobiet walczących z nowotworem piersi. Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów w Europie, w których nie jest refundowany, choć od dawna apelują o to i chorzy, i lekarze.

Stanisława Sus już trzy lata walczy z nowotworem piersi. Ma przerzuty w węzłach chłonnych nad obojczykiem i pod pachą, w płucach i w mózgu. Dotychczasowe leczenie nie pomogło. Ostatnia deska ratunku to lek: trastuzumab derukstekan. Koszt jednej dawki to 60 tysięcy złotych. - Dawka tego leku jest bardzo droga. Nawet zastanawialiśmy się nad komercyjnym kupieniem tego leku - mówi pani Stanisława. Ona zrezygnowała, bo kolejne dawki - każdą po 60 tysięcy - musiałaby przyjmować co trzy tygodnie. Kosztowałoby to fortunę. Ze skutecznego leczenia musiała też zrezygnować Natalia Idaszewska z Poznania. W jej przypadku jedna dawka to ponad 30 tysięcy złotych. - To są pieniądze, których ja nie jestem w stanie zarobić, choćbym nie wiem, jaki miała super zawód. I nie jestem w stanie co trzy tygodnie przeznaczać 34 tysięcy złotych na kolejną dawkę leku - przyznaje pani Nadia.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne na początku roku opublikowało listę dziesięciu leków na raka, które powinny być natychmiast refundowane. Listę otwiera właśnie trastuzumab derukstekan. Jest to lek, którego wyjątkowa skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Refundują go na Węgrzech, w Czechach, Rumunii i Bułgarii oraz w krajach zachodnich. W Polsce nie.

Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień DzieckaMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Ostatnia szansa chorych

- Każdy z nas ma w pamięci, chociażby z tego roku, chore, u których brak dostępu do tego leku spowodował, że chory zmarł, ponieważ nie było już innej formy leczenia tego typu nowotworu - mówi profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W Polsce nie ma refundacji, bo Ministerstwo Zdrowia cały czas nie może się porozumieć z firmą farmaceutyczną. - Tak naprawdę chodzi głównie o cenę, a wiem, że przecież życie ludzkie jest najwyższą wartością w Polsce. Prawda? Ja tego nie czuję - przyznaje Stanisława Sus. Negocjacje ceny leku to normalna rzecz. Problem polega na tym, że resort zdrowia zrobił pacjentom złudną nadzieję, już wiosną deklarując, że refundacja będzie za moment. Teraz w pacjentkach walczących o życie nadzieję wzbudził wybór nowej pani minister zdrowia. - Liczymy na to, że jednak coś uda się zrobić, że po prostu wzruszy się pani minister zdrowia, która jest kobietą młodą, która myśli, że ta sprawa jej nigdy nie dotyczy. Ja też tak myślałam. Nigdy tak nie myślałam, że będzie mnie to dotyczyć, niestety, tak się stało - dodaje pani Stanisława.

Redakcja "Faktów" TVN chciała zapytać Katarzynę Sójkę, kiedy wreszcie lek zostanie zrefundowany, bo na nowej wrześniowej liście refundacyjnej go nie ma. Odpowiedzi wciąż brak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marek Nowicki

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS