Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym

Źródło:
Fakty TVN
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innymMarek Nowicki/Fakty TVN

8-letni Wojtek zakończył już kurację antynowotworową, czuje się coraz silniejszy, chce wrócić do sportu, a na początek do szkoły. Niech ta historia pokrzepi wszystkich, którzy też walczą. 

Dużo życia i dużo śmiechu jest w domu Wojtka Kwiatkowskiego, który właśnie wygrał walkę z nowotworem kości uda. Blizna na rehabilitowanej nodze wskazuje miejsce, w którym lekarze usunęli kość i wszczepili endoprotezę.

Ekipa "Faktów" TVN spotkała się z Wojtkiem pół roku temu w Instytucie Matki i Dziecka, kiedy kończył chemioterapię. Rodzice Wojtka byli bliscy załamania, kiedy okazało się w kwietniu 2022 roku, że ich ukochany syn - dotąd w pełni zdrowy - ma raka. Zaczęło się od tego, że lekko spuchła mu noga. - Po tygodniu czasu postanowiliśmy działać i pójść do lekarza pierwszego kontaktu. (...) On momentalnie skierował nas na prześwietlenie - mówił w lutym Damian Kwiatkowski, ojciec Wojtka. Teraz chłopiec jest wyleczony.

- Skończyliśmy leczenie. Właściwie się cieszymy, bo wszystko jest dobrze. Onkologicznie jest dobrze. Oczywiście, będziemy go kontrolować. Właściwie, jak mija pół roku, to już bardzo duża szansa na to, że choroba nie nawróci - przekonuje profesor Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"
"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"Rozstrzygnięto plebiscyt Dziennikarz Medyczny Roku 2021. Dziennikarka magazynu TVN24 "Polska i Świat" Adrianna Otręba otrzymała nagrodę główną oraz nagrodę specjalną konkursu. Doceniona została za cykle "Blizny" i "Blizny. Onkologia" prezentowane w TVN24 GO. - Chciałam, żeby ten cykl był przewodnikiem dla tych osób które chorują, które dopiero zaczynają ścieżkę onkologiczną. Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej - mówiła w "Faktach po Południu" nagrodzona dziennikarka.Fakty po południu

Warto mieć nadzieję

W Polsce każdego roku lekarze diagnozują nowotwory u ponad tysiąca dzieci. Najczęściej są to białaczki, guzy mózgu, chłoniaki i mięsaki. Właśnie mięsaka miał Wojtek. - Zrozumieliśmy, że ten przeciwnik nie ma takiego czarnego PR-u, jak się podaje. Można z nim wygrać. To są słowa pani profesor - dodaje ojciec Wojtka. Pani profesor podkreśla też, że trzeba się cieszyć i jednocześnie sprawdzać, czy mięsak Wojtka znowu nie zaatakuje, ale przede wszystkim trzeba być dobrej myśli.

- Mamy leki, żeby leczyć takie dzieci i rokowanie u takich dzieci również może być dobre. Warto ćwiczyć, warto rehabilitować, warto chodzić - wylicza profesor Anna Raciborska. Warto też mieć nadzieję. To przekaz do rodziców dzieci, które cały czas zmagają się z chorobą w domach i na oddziałach onkologicznych w całej Polsce. - Życzyłaby im dużo zdrowia, dużo spokoju i dużo miłości, bo wydaje mi się, że są to najcenniejsze, najważniejsze rzeczy w życiu, i żeby po prostu zaufali lekarzom, żeby po prostu trwali przy swoich dzieciach na dobre i na złe - mówi Emilia Kwiatkowska, mama Wojtka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą dziewiątego czerwca, więc kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS