Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym

Źródło:
Fakty TVN
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innymMarek Nowicki/Fakty TVN

8-letni Wojtek zakończył już kurację antynowotworową, czuje się coraz silniejszy, chce wrócić do sportu, a na początek do szkoły. Niech ta historia pokrzepi wszystkich, którzy też walczą. 

Dużo życia i dużo śmiechu jest w domu Wojtka Kwiatkowskiego, który właśnie wygrał walkę z nowotworem kości uda. Blizna na rehabilitowanej nodze wskazuje miejsce, w którym lekarze usunęli kość i wszczepili endoprotezę.

Ekipa "Faktów" TVN spotkała się z Wojtkiem pół roku temu w Instytucie Matki i Dziecka, kiedy kończył chemioterapię. Rodzice Wojtka byli bliscy załamania, kiedy okazało się w kwietniu 2022 roku, że ich ukochany syn - dotąd w pełni zdrowy - ma raka. Zaczęło się od tego, że lekko spuchła mu noga. - Po tygodniu czasu postanowiliśmy działać i pójść do lekarza pierwszego kontaktu. (...) On momentalnie skierował nas na prześwietlenie - mówił w lutym Damian Kwiatkowski, ojciec Wojtka. Teraz chłopiec jest wyleczony.

- Skończyliśmy leczenie. Właściwie się cieszymy, bo wszystko jest dobrze. Onkologicznie jest dobrze. Oczywiście, będziemy go kontrolować. Właściwie, jak mija pół roku, to już bardzo duża szansa na to, że choroba nie nawróci - przekonuje profesor Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"
"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"Rozstrzygnięto plebiscyt Dziennikarz Medyczny Roku 2021. Dziennikarka magazynu TVN24 "Polska i Świat" Adrianna Otręba otrzymała nagrodę główną oraz nagrodę specjalną konkursu. Doceniona została za cykle "Blizny" i "Blizny. Onkologia" prezentowane w TVN24 GO. - Chciałam, żeby ten cykl był przewodnikiem dla tych osób które chorują, które dopiero zaczynają ścieżkę onkologiczną. Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej - mówiła w "Faktach po Południu" nagrodzona dziennikarka.Fakty po południu

Warto mieć nadzieję

W Polsce każdego roku lekarze diagnozują nowotwory u ponad tysiąca dzieci. Najczęściej są to białaczki, guzy mózgu, chłoniaki i mięsaki. Właśnie mięsaka miał Wojtek. - Zrozumieliśmy, że ten przeciwnik nie ma takiego czarnego PR-u, jak się podaje. Można z nim wygrać. To są słowa pani profesor - dodaje ojciec Wojtka. Pani profesor podkreśla też, że trzeba się cieszyć i jednocześnie sprawdzać, czy mięsak Wojtka znowu nie zaatakuje, ale przede wszystkim trzeba być dobrej myśli.

- Mamy leki, żeby leczyć takie dzieci i rokowanie u takich dzieci również może być dobre. Warto ćwiczyć, warto rehabilitować, warto chodzić - wylicza profesor Anna Raciborska. Warto też mieć nadzieję. To przekaz do rodziców dzieci, które cały czas zmagają się z chorobą w domach i na oddziałach onkologicznych w całej Polsce. - Życzyłaby im dużo zdrowia, dużo spokoju i dużo miłości, bo wydaje mi się, że są to najcenniejsze, najważniejsze rzeczy w życiu, i żeby po prostu zaufali lekarzom, żeby po prostu trwali przy swoich dzieciach na dobre i na złe - mówi Emilia Kwiatkowska, mama Wojtka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS