Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?

Źródło:
Fakty TVN
Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?
Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?
Marek Nowicki/Fakty TVN
Ten lek jest często ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Dlaczego wciąż nie jest refundowany?Marek Nowicki/Fakty TVN

Czy 60 tysięcy złotych za jedną tylko dawkę leku to dużo? Chodzi o lek będący często ostatnią szansą dla kobiet walczących z nowotworem piersi. Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów w Europie, w których nie jest refundowany, choć od dawna apelują o to i chorzy, i lekarze.

Stanisława Sus już trzy lata walczy z nowotworem piersi. Ma przerzuty w węzłach chłonnych nad obojczykiem i pod pachą, w płucach i w mózgu. Dotychczasowe leczenie nie pomogło. Ostatnia deska ratunku to lek: trastuzumab derukstekan. Koszt jednej dawki to 60 tysięcy złotych. - Dawka tego leku jest bardzo droga. Nawet zastanawialiśmy się nad komercyjnym kupieniem tego leku - mówi pani Stanisława. Ona zrezygnowała, bo kolejne dawki - każdą po 60 tysięcy - musiałaby przyjmować co trzy tygodnie. Kosztowałoby to fortunę. Ze skutecznego leczenia musiała też zrezygnować Natalia Idaszewska z Poznania. W jej przypadku jedna dawka to ponad 30 tysięcy złotych. - To są pieniądze, których ja nie jestem w stanie zarobić, choćbym nie wiem, jaki miała super zawód. I nie jestem w stanie co trzy tygodnie przeznaczać 34 tysięcy złotych na kolejną dawkę leku - przyznaje pani Nadia.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne na początku roku opublikowało listę dziesięciu leków na raka, które powinny być natychmiast refundowane. Listę otwiera właśnie trastuzumab derukstekan. Jest to lek, którego wyjątkowa skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Refundują go na Węgrzech, w Czechach, Rumunii i Bułgarii oraz w krajach zachodnich. W Polsce nie.

Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień DzieckaMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Ostatnia szansa chorych

- Każdy z nas ma w pamięci, chociażby z tego roku, chore, u których brak dostępu do tego leku spowodował, że chory zmarł, ponieważ nie było już innej formy leczenia tego typu nowotworu - mówi profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W Polsce nie ma refundacji, bo Ministerstwo Zdrowia cały czas nie może się porozumieć z firmą farmaceutyczną. - Tak naprawdę chodzi głównie o cenę, a wiem, że przecież życie ludzkie jest najwyższą wartością w Polsce. Prawda? Ja tego nie czuję - przyznaje Stanisława Sus. Negocjacje ceny leku to normalna rzecz. Problem polega na tym, że resort zdrowia zrobił pacjentom złudną nadzieję, już wiosną deklarując, że refundacja będzie za moment. Teraz w pacjentkach walczących o życie nadzieję wzbudził wybór nowej pani minister zdrowia. - Liczymy na to, że jednak coś uda się zrobić, że po prostu wzruszy się pani minister zdrowia, która jest kobietą młodą, która myśli, że ta sprawa jej nigdy nie dotyczy. Ja też tak myślałam. Nigdy tak nie myślałam, że będzie mnie to dotyczyć, niestety, tak się stało - dodaje pani Stanisława.

Redakcja "Faktów" TVN chciała zapytać Katarzynę Sójkę, kiedy wreszcie lek zostanie zrefundowany, bo na nowej wrześniowej liście refundacyjnej go nie ma. Odpowiedzi wciąż brak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marek Nowicki

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS