Szykuje się zakaz plastikowych sztućców, talerzyków i słomek. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

27.12.2022 | Szykuje się zakaz plastikowych sztućców, talerzyków i słomek. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy
27.12.2022 | Szykuje się zakaz plastikowych sztućców, talerzyków i słomek. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
27.12.2022 | Szykuje się zakaz plastikowych sztućców, talerzyków i słomek. Do Sejmu wpłynął projekt ustawyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Do Sejmu trafił projekt ustawy, którego celem jest zmniejszenie produkcji przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku. To oznacza koniec sprzedaży plastikowych sztućców, talerzyków, słomek czy patyczków. Nowe przepisy to wdrożenie dyrektywy Unii Europejskiej, która powinna była być wprowadzona do 3 lipca 2021 roku.

Plastik nas osacza i wypełnia. - Właściwie znajduje się już wszędzie. Znaleziono go w Rowie Mariańskim, a więc w najgłębszym miejscu na świecie. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, które dowodzą, że mikroplastik znaleziono w ludzkim łożysku, właściwie jest on wszechobecny - zwraca uwagę Agnieszka Veljković z Fundacji WWF Polska.

Dyrektywa Unii Europejskiej zobowiązywała wszystkie państwa Wspólnoty do wprowadzenia do 3 lipca 2021 roku przepisów eliminujących plastik jednorazowego użytku z obiegu gospodarczego.

Wreszcie jest projekt, który ma uwolnic Polskę od jednorazówek. Na czarnej liście do eliminacji są plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka, mocowania balonów oraz styropianowe pojemniki na posiłki i napoje.

"Zwierzęta giną, zaplątują się w odpady, albo mylą je z pożywieniem, przez co finalnie tworzywa sztuczne mogą trafić do łańcucha pokarmowego człowieka" - możemy przeczytać we fragmencie uzasadnienia do decyzji Rady Ministrów w sprawie wyeliminowania z obiegu plastiku jednorazowego użytku.

O ile widok pływających po morzach i oceanach wysp śmieci można próbować z myśli wymazać, to twardych danych już nie. Nafaszerowany plastikiem jest co dziesiąty wyłowiony z Bałtyku dorsz i nawet co czwarty śledź.

- Ponieważ plastik się nigdy nie rozkłada, tylko te wszystkie odpady plastikowe ulegają rozdrobnieniu do coraz mniejszych cząsteczek, czyli tak zwanego mikroplastiku, a potem nanoplastiku - wyjaśnia Olga Sarna, prezes zarządu Fundacji MARE.

Plastik zalewa oceany i morza

Każdego roku do mórz i oceanów trafia 11 milionów ton plastiku. Trudne do utylizacji śmieci trafiają do mniej rozwiniętych krajów na tzw. globalne południe, a że tam już nie ma gdzie ich składować, lądują w wodzie. Trzeba działać natychmiast - apelują ekolodzy.

- Jest to kosztowne, ale to jest konieczne. My te koszty musimy ponieść, jeżeli nie chcemy doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania przyrody - podkreśla prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

W Sejmie można liczyć na porozumienie ponad podziałami. - Ten zakaz to jest taka absolutna, cywilizacyjna konieczność. Przecież 70 procent odpadów, które są znajdywane na plażach, stanowią tworzywa sztuczne - zwraca uwagę Aleksandra Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Ekoentuzjaści już dają przykład bez nakazów prawnych. - Słomki przerobiliśmy już chyba wszystkie. Mieliśmy słomki z makaronu, z mączki ryżowej, z bambusa. Obecnie używamy tekturowych oraz słomki ze słomy, czyli można powiedzieć, że jako ludzkość wykonujemy flippa - mówi Maciej Stańczyk z klubokawiarni "Niebostan".

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN