Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"

Źródło:
Fakty TVN
Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"
Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Eksperci nie mają wątpliwości, że dzieciom jest dużo lepiej w zastępczych rodzinach niż wielkich domach dziecka, ale tych rodzin wciąż brakuje. Jeśli ktoś potrafi czerpać radość i poczucie spełnionego życia z poświęcenia go dzieciom, to ta praca jest dla niego. Na rodzinę zastępczą czeka między innymi trzyletni Kuba.

Kuba ma trzy lata. W pogotowiu rodzinnym jest niemal od urodzenia. - Jest u nas tak długo i nie widać tego światełka, że ta historia się dla niego dobrze skończy - mówi pani Wiesława Buksińska, która prowadzi zawodową rodzinę zastępczą.

Chłopca tuż po urodzeniu porzuciła matka, a państwa Buksińskich traktuje jak rodziców. Jednak małżeństwo ze względu na swój wiek kończy być zawodową rodziną zastępczą, ale szuka dla Kuby najlepszego domu. - To jest taki chłopak do kochania, przytulania - podkreśla pani Wiesława.

W Polsce jest ponad 35 tysięcy rodzin zastępczych, ale liczba dzieci, które przebywają w dysfunkcyjnych środowiskach, gdzie matka i ojciec nie podołali opiece, z roku na rok wzrasta. - Jeżeli występuje alkohol, to automatycznie występuje bezradność. Jak występuje bezradność, to gdzieś tam przewija się przemoc - zwraca uwagę Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Zobacz też: "Co roku do warszawskiej pieczy zastępczej trafia około 500 dzieci"

Dzieci do rodzin zastępczych trafiają z określonym bagażem i tam najważniejsze jest dla nich poczucie bezpieczeństwa. - Świadomość, że nie czeka za chwilę awantura, że nie będą musiały ukrywać się po klatkach czy piwnicach - wskazuje psycholożka Aleksandra Piotrowska.

Tylko w Gdańsku na rodziny zastępcze czeka około 50 dzieci. Czeka tam, gdzie już ich nie powinno być. - Czasami nie śpimy po nocach, bo zastanawiamy się, co tam się zadzieje - mówi Cwojdzińska-Pietruszka.

"Najpiękniejsza rzecz, jaka może się przytrafić w naszym kraju, to aby było jak najwięcej rodzin zastępczych"
"Najpiękniejsza rzecz, jaka może się przytrafić w naszym kraju, to aby było jak najwięcej rodzin zastępczych"TVN24

Jak zostać rodziną zastępczą?

By zostać rodziną zastępczą, można zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Cała procedura trwa około pół roku, w tym trzy miesiące życiowego szkolenia. Dopiero po jego zakończeniu podejmujemy decyzję.

Czytaj też: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. "Chcemy pokazać im, jak funkcjonuje normalny dom"

Pani Katarzyna Kaiser od 13 lat prowadzi zawodową rodzinę zastępczą. Obecnie pod swoją opieką ma dziewięcioro dzieci. To wyższa logistyka, ale dla pani Katarzyny to najpiękniejszy zawód świata. - Jak zaczynają rosnąć ząbki, jak zaczynają wstawać na czworaka, wstawać przy sofach, potem zaczynają chodzić. To wszystko jest niesamowite - mówi kobieta.

W rodzinach zastępczych dzieci przebywają czasowo - do chwili znalezienia rodziny adopcyjnej lub powrotu do rodziny biologicznej.

Żona pana Wojciecha 15 lat temu przekonała go, by zostali rodziną zastępczą. - Mieliśmy już te 50 dzieci i warto zostać, żeby zobaczyć, ile dobra się robi - zaznacza pan Wojciech Buksiński.

Autorka/Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS