Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"

Źródło:
Fakty TVN
Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"
Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Szukają rodziny zastępczej dla trzyletniego Kuby. "To jest taki chłopak do kochania, przytulania"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Eksperci nie mają wątpliwości, że dzieciom jest dużo lepiej w zastępczych rodzinach niż wielkich domach dziecka, ale tych rodzin wciąż brakuje. Jeśli ktoś potrafi czerpać radość i poczucie spełnionego życia z poświęcenia go dzieciom, to ta praca jest dla niego. Na rodzinę zastępczą czeka między innymi trzyletni Kuba.

Kuba ma trzy lata. W pogotowiu rodzinnym jest niemal od urodzenia. - Jest u nas tak długo i nie widać tego światełka, że ta historia się dla niego dobrze skończy - mówi pani Wiesława Buksińska, która prowadzi zawodową rodzinę zastępczą.

Chłopca tuż po urodzeniu porzuciła matka, a państwa Buksińskich traktuje jak rodziców. Jednak małżeństwo ze względu na swój wiek kończy być zawodową rodziną zastępczą, ale szuka dla Kuby najlepszego domu. - To jest taki chłopak do kochania, przytulania - podkreśla pani Wiesława.

W Polsce jest ponad 35 tysięcy rodzin zastępczych, ale liczba dzieci, które przebywają w dysfunkcyjnych środowiskach, gdzie matka i ojciec nie podołali opiece, z roku na rok wzrasta. - Jeżeli występuje alkohol, to automatycznie występuje bezradność. Jak występuje bezradność, to gdzieś tam przewija się przemoc - zwraca uwagę Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Zobacz też: "Co roku do warszawskiej pieczy zastępczej trafia około 500 dzieci"

Dzieci do rodzin zastępczych trafiają z określonym bagażem i tam najważniejsze jest dla nich poczucie bezpieczeństwa. - Świadomość, że nie czeka za chwilę awantura, że nie będą musiały ukrywać się po klatkach czy piwnicach - wskazuje psycholożka Aleksandra Piotrowska.

Tylko w Gdańsku na rodziny zastępcze czeka około 50 dzieci. Czeka tam, gdzie już ich nie powinno być. - Czasami nie śpimy po nocach, bo zastanawiamy się, co tam się zadzieje - mówi Cwojdzińska-Pietruszka.

"Najpiękniejsza rzecz, jaka może się przytrafić w naszym kraju, to aby było jak najwięcej rodzin zastępczych"
"Najpiękniejsza rzecz, jaka może się przytrafić w naszym kraju, to aby było jak najwięcej rodzin zastępczych"TVN24

Jak zostać rodziną zastępczą?

By zostać rodziną zastępczą, można zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Cała procedura trwa około pół roku, w tym trzy miesiące życiowego szkolenia. Dopiero po jego zakończeniu podejmujemy decyzję.

Czytaj też: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. "Chcemy pokazać im, jak funkcjonuje normalny dom"

Pani Katarzyna Kaiser od 13 lat prowadzi zawodową rodzinę zastępczą. Obecnie pod swoją opieką ma dziewięcioro dzieci. To wyższa logistyka, ale dla pani Katarzyny to najpiękniejszy zawód świata. - Jak zaczynają rosnąć ząbki, jak zaczynają wstawać na czworaka, wstawać przy sofach, potem zaczynają chodzić. To wszystko jest niesamowite - mówi kobieta.

W rodzinach zastępczych dzieci przebywają czasowo - do chwili znalezienia rodziny adopcyjnej lub powrotu do rodziny biologicznej.

Żona pana Wojciecha 15 lat temu przekonała go, by zostali rodziną zastępczą. - Mieliśmy już te 50 dzieci i warto zostać, żeby zobaczyć, ile dobra się robi - zaznacza pan Wojciech Buksiński.

Autorka/Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS