Co ze spotkaniem Duda-Biden? Rau: Amerykanie nie znaleźli czasu


W niedzielę zakończył się trzydniowy szczyt G7, w którym udział wziął prezydent USA Joe Biden. W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie z amerykańskim przywódcą w roli głównej - szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozmowach, ale nie spotka się osobiście z Joe Bidenem. Jak przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, amerykański przywódca nie znalazł czasu na rozmowę.

Szczyt G7 zakończył się w niedzielę wspólnym grillem.

- Nie szukamy konfliktu. Chodzi o to, by zakończyć działania naruszające międzynarodowe normy - powiedział na konferencji prasowej po trzydniowym szczycie G7 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. To były słowa skierowane do Rosji, ale podobnie amerykański przywódca mówił o Chinach.

Zachód ma być zjednoczony, wspólnie stawić czoło wyzwaniom stawianym przez COVID-19, chronić klimat, a także wspierać demokracje, wolność, równość i rządy prawa - to tylko kilka konkluzji zawartych w komunikacie po szczycie G7.

Państwa G7 po szczycie zobowiązały się także do dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko COVID-19 biedniejszym krajom, aby wspomóc je w walce z pandemią. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony ludzi przed kolejnymi pandemiami i ochrony oceanów przed zaśmiecaniem.

Z ustaleń wynika też, że ma być mniej korzystania z węgla w krajach G7, które zainwestują w ograniczenie jego użycia w krajach rozwijających się. Najpotężniejsze państwa świata chcą postawić na demokrację, wolność, równość, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka, by przezwyciężyć najważniejsze wyzwania.

Przywódcy Zachodu podkreślają, że epoka Trumpa się skończyła. - Miło widzieć, że amerykański prezydent jest częścią klubu - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w trakcie spotkania z Joe Bidenem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w połowie lipca ma polecieć z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Jeśli Joe Biden mówi o Zachodzie, dla którego wyzwaniem są Chiny i Rosja, czyli Wschód, to gdzie jest Polska? - No, w tylnej części ciała jesteśmy - uważa Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy i wicemarszałek Sejmu. - Polska kłócąca się z Unią Europejską nie znaczy nic - dodaje.

- Kiedy Stany Zjednoczone próbują budować nową geopolitykę, okazuje się, że miejsca tam dla Polski nie ma - twierdzi Piotr Zgorzelski, poseł Koalicji Polskiej i wicemarszałek Sejmu.

Nic podobnego - odpowiada obóz władzy.

- Będziemy zachęcali wszystkich inwestorów, w tym amerykańskich, żeby w naszym kraju inwestować. Co jest ważne, są te inwestycje w Polsce przeprowadzane - mówi Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. - Polska jest ważnym uczestnikiem NATO - dodaje.

Dojdzie do spotkania Duda-Biden?

Prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden w poniedziałek wezmą udział w szczycie NATO. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau potwierdził, że nie dojdzie do spotkania przywódców, bo Amerykanie nie znaleźli czasu "dla sojuszników ze wschodniej flanki". W rozmowie z "Rzeczpospolitą" dodał, że w Polsce wciąż nie ma nowego amerykańskiego ambasadora.

- Polska dyplomacja prawie nie istnieje, właściwie tak się poddaje. Jedynie ogranicza się do jęków, narzekania - ocenia Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO, profesor Uczelni Vistula.

Został nam premier Węgier Viktor Orban - komentuje opozycja.

- Satelitą Rosji radzieckiej już kiedyś byliśmy i teraz nie warto stawać się satelitą Rosji putinowskiej - twierdzi Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

NATO to w dużej mierze kraje tworzące jednocześnie Unię Europejską, z którą Polska jest w permanentnym sporze, i którą Zbigniew Ziobro porównywał ostatnio do Związku Radzieckiego.

- Polski rząd robi to, co jest w naszej mocy, aby te relacje jakoś odbudować, pomimo że do tanga trzeba dwojga - mówi eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Tu chodzi o upadek rządów prawa i standardów demokracji - alarmuje z kolei Unia Europejska. Ostatnio podobny alarm dotarł zza oceanu. Były prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla stacji CNN stwierdził, że Polska i Węgry są w istocie autorytarne.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

To może być niebezpieczne dla jego zleceniodawców - Paweł S. mówi już drugi dzień, wiele godzin, a to jeszcze nie koniec. Nie wiadomo, czy w prokuraturze zaprzecza oskarżeniom, czy może kogoś sypie. Wiadomo, że chodzi o wiele milionów złotych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS-u. Najpierw były szef tej agencji, Michał K., został zatrzymany w Londynie, a potem Pawła S. deportowano z Dominikany.

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Źródło:
Fakty TVN

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii jest szokująca. To już 205 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż poszukiwanych. "Mąż wyszedł po samochód i już nie wrócił". "Uciekłam z domu, gdy wodę miałam po szyję". Przerażające relacje. Gwałtowna ulewa i nagła powódź. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie ostrzegł o powodzi z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Źródło:
Fakty TVN

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS