Rosną obawy o dostępność szczepionek przeciwko grypie. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"

09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"
09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Do szczepień przeciwko grypie Ministerstwo Zdrowia namawia wszystkich, ale pojawiają się wątpliwości, czy szczepionek wystarczy. Rząd zamówił milion osiemset tysięcy szczepionek na grypę. Chętnych może być trzy razy więcej. Być może szczepionek też będzie więcej, rozmowy z producentami trwają.

- Będziemy namawiali wszystkich do szczepień - tak deklarował w zeszłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Apele o szczepienie się przeciw grypie podziałały i Polacy masowo ruszyli do aptek. Zainteresowanie jest tak duże, że aptekarze mają problemy z zamówieniami, o czym informowaliśmy w poniedziałkowych "Faktach".

- Chcemy mieć dziś pewność, że razem z naszymi lekarskimi zachętami idzie realna możliwość dla pacjenta zaszczepienia się przeciw grypie - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. - Dziś wiemy, i pacjenci o tym mówią, że jest problem z dostępnością szczepionek - dodał.

Co na to resort? - Robimy wszystko, żeby wystarczyło - mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, pytana o zainteresowanie szczepieniami.

Liczba oparta na zeszłorocznych potrzebach

Rząd obecnie gwarantuje milion osiemset tysięcy szczepionek. Kolejne 200 tysięcy jest w fazie uzgodnień. Ministerstwo twierdzi, że szczepionki dla personelu medycznego i aptekarzy będą pochodzić z innej niż ta puli. Rok temu do szczepień na grypę zgłosiło się nieco ponad półtora miliona Polaków. To ta liczba była dla ministra zdrowia punktem odniesienia.

- Dla nas większą obawą jest to, że szczepionki zostaną niż to, że ich zabraknie - stwierdził we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Według mnie to będzie co najmniej trzy razy tyle, co było w zeszłym roku. Tyle ludzi będzie się chciało zaszczepić. Ja nie wiem, czy nie więcej - ocenił lekarz i senator Wojciech Konieczny.

Wojciech Konieczny jest dyrektorem Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Twierdzi, że pacjenci i personel medyczny w ostatnich dniach wręcz lawinowo zgłaszają zainteresowanie szczepieniami na grypę.

- Był czas na negocjacje. Gdyby ta pandemia rozpoczęła się miesiąc temu, to można byłoby uznać, że tak krótki czas nie pozwolił na przeprowadzenie skutecznego zamówienia i zabezpieczenia - ocenia były minister zdrowia i eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz.

Rozmowy trwają

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o szczegółowe kalendarium przygotowań do sezonu grypowego. Na razie nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi.

- Z trzema producentami nadal toczą się rozmowy - mówi Wojciech Andrusiewicz. - Ale rozmowy mają to do siebie, że nie lubią blasku fleszy - dodaje.

W tej sprawie przedstawiciele aptekarzy rozmawiali w środę z ministrem zdrowia.

- Jeżeli to będzie dodatkowe 200, 300 czy 500 tysięcy, to na pewno jest taka deklaracja ze strony ministerstwa, że chcieliby te szczepionki zakupić, ale trzeba pamiętać także o tym, że cały świat w tej chwili chce je zakupić, w związku z czym nasza pozycja przetargowa jest jedną z wielu - powiedział po spotkaniu Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS