Rosną obawy o dostępność szczepionek przeciwko grypie. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"

09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"
09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Do szczepień przeciwko grypie Ministerstwo Zdrowia namawia wszystkich, ale pojawiają się wątpliwości, czy szczepionek wystarczy. Rząd zamówił milion osiemset tysięcy szczepionek na grypę. Chętnych może być trzy razy więcej. Być może szczepionek też będzie więcej, rozmowy z producentami trwają.

- Będziemy namawiali wszystkich do szczepień - tak deklarował w zeszłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Apele o szczepienie się przeciw grypie podziałały i Polacy masowo ruszyli do aptek. Zainteresowanie jest tak duże, że aptekarze mają problemy z zamówieniami, o czym informowaliśmy w poniedziałkowych "Faktach".

- Chcemy mieć dziś pewność, że razem z naszymi lekarskimi zachętami idzie realna możliwość dla pacjenta zaszczepienia się przeciw grypie - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. - Dziś wiemy, i pacjenci o tym mówią, że jest problem z dostępnością szczepionek - dodał.

Co na to resort? - Robimy wszystko, żeby wystarczyło - mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, pytana o zainteresowanie szczepieniami.

Liczba oparta na zeszłorocznych potrzebach

Rząd obecnie gwarantuje milion osiemset tysięcy szczepionek. Kolejne 200 tysięcy jest w fazie uzgodnień. Ministerstwo twierdzi, że szczepionki dla personelu medycznego i aptekarzy będą pochodzić z innej niż ta puli. Rok temu do szczepień na grypę zgłosiło się nieco ponad półtora miliona Polaków. To ta liczba była dla ministra zdrowia punktem odniesienia.

- Dla nas większą obawą jest to, że szczepionki zostaną niż to, że ich zabraknie - stwierdził we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Według mnie to będzie co najmniej trzy razy tyle, co było w zeszłym roku. Tyle ludzi będzie się chciało zaszczepić. Ja nie wiem, czy nie więcej - ocenił lekarz i senator Wojciech Konieczny.

Wojciech Konieczny jest dyrektorem Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Twierdzi, że pacjenci i personel medyczny w ostatnich dniach wręcz lawinowo zgłaszają zainteresowanie szczepieniami na grypę.

- Był czas na negocjacje. Gdyby ta pandemia rozpoczęła się miesiąc temu, to można byłoby uznać, że tak krótki czas nie pozwolił na przeprowadzenie skutecznego zamówienia i zabezpieczenia - ocenia były minister zdrowia i eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz.

Rozmowy trwają

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o szczegółowe kalendarium przygotowań do sezonu grypowego. Na razie nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi.

- Z trzema producentami nadal toczą się rozmowy - mówi Wojciech Andrusiewicz. - Ale rozmowy mają to do siebie, że nie lubią blasku fleszy - dodaje.

W tej sprawie przedstawiciele aptekarzy rozmawiali w środę z ministrem zdrowia.

- Jeżeli to będzie dodatkowe 200, 300 czy 500 tysięcy, to na pewno jest taka deklaracja ze strony ministerstwa, że chcieliby te szczepionki zakupić, ale trzeba pamiętać także o tym, że cały świat w tej chwili chce je zakupić, w związku z czym nasza pozycja przetargowa jest jedną z wielu - powiedział po spotkaniu Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że służbom udało rozbić się grupę dywersantów. Chodzi o rosyjskich i białoruskich hakerów, którzy atakowali komputery w Polsce - te w Polskiej Agencji Prasowej i w Polskiej Agencji Antydopingowej. Szykowana przez rząd cybertarcza ma pomóc nam przed takimi atakami się lepiej chronić. 

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Źródło:
Fakty TVN

Pod obywatelskim projektem ustawy, który ma poprawić los zwierząt, jest już 52 tysiące podpisów. Potrzeba 100 tysięcy, a zostały dwa tygodnie, dlatego aktywiści apelują o mobilizację. Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, zakaz używania fajerwerków hukowych i zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami - to kilka przepisów, które znalazły się w obywatelskim projekcie.

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Źródło:
Fakty TVN

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Donald Tusk podjął decyzję o wyjściu z tej trudnej sytuacji, w którą żeśmy popadli. Żeby była jasność, stoję w tej sprawie przy Tusku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Odniósł się w ten sposób do decyzji premiera o uchyleniu kontrasygnaty pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, wierzy, że decyzja szefa rządu została skonsultowana "z olbrzymią liczbą mądrych, rozsądnych prawników".

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Źródło:
TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ostatnie dni przynoszą nam obrazy wyschniętej Wisły, po niespotykanej wcześniej fali upałów i dni bez deszczu. Trudno o wymowniejszy obraz klimatycznej katastrofy, którą widać także w innych miejscach Europy. Powysychane rzeki i jeziora są zauważane na całym kontynencie. Przez susze wybuchają pożary, a wysoko w górach znika śnieg - tak jest choćby w Szkocji.

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet 800 miliardów euro rocznie - inwestycji tego rzędu potrzebuje Europa, by dogonić uciekające Stany Zjednoczone oraz Chiny. Tak przynajmniej wynika ze specjalnego raportu, który przygotował były prezes Europejskiego Banu Centralnego i były premier Włoch Mario Draghi. Unia musi zdecydować się na ogromne inwestycje - przede wszystkim w innowacje. Problem w tym, że do tego potrzebne jest większe zadłużenie całej Wspólnoty, co nie wszystkim może się podobać.

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co najmniej kilkadziesięcioro dzieci mogło ucierpieć w wyniku błędnych zabiegów lekarza w jednym z londyńskich szpitali. Teraz - na prośbę szpitala - jego działalnością zajmuje się Królewskie Towarzystwo Chirurgów. Problem w tym, że podejrzanego lekarza od kilkunastu miesięcy nie ma już w Wielkiej Brytanii, swoją praktykę ma kontynuować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS