Rosną obawy o dostępność szczepionek przeciwko grypie. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"

09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"
09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.09.2020 | Rosną obawy o dostępność szczepionek na grypę. "Robimy wszystko, żeby ich wystarczyło"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Do szczepień przeciwko grypie Ministerstwo Zdrowia namawia wszystkich, ale pojawiają się wątpliwości, czy szczepionek wystarczy. Rząd zamówił milion osiemset tysięcy szczepionek na grypę. Chętnych może być trzy razy więcej. Być może szczepionek też będzie więcej, rozmowy z producentami trwają.

- Będziemy namawiali wszystkich do szczepień - tak deklarował w zeszłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Apele o szczepienie się przeciw grypie podziałały i Polacy masowo ruszyli do aptek. Zainteresowanie jest tak duże, że aptekarze mają problemy z zamówieniami, o czym informowaliśmy w poniedziałkowych "Faktach".

- Chcemy mieć dziś pewność, że razem z naszymi lekarskimi zachętami idzie realna możliwość dla pacjenta zaszczepienia się przeciw grypie - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. - Dziś wiemy, i pacjenci o tym mówią, że jest problem z dostępnością szczepionek - dodał.

Co na to resort? - Robimy wszystko, żeby wystarczyło - mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, pytana o zainteresowanie szczepieniami.

Liczba oparta na zeszłorocznych potrzebach

Rząd obecnie gwarantuje milion osiemset tysięcy szczepionek. Kolejne 200 tysięcy jest w fazie uzgodnień. Ministerstwo twierdzi, że szczepionki dla personelu medycznego i aptekarzy będą pochodzić z innej niż ta puli. Rok temu do szczepień na grypę zgłosiło się nieco ponad półtora miliona Polaków. To ta liczba była dla ministra zdrowia punktem odniesienia.

- Dla nas większą obawą jest to, że szczepionki zostaną niż to, że ich zabraknie - stwierdził we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Według mnie to będzie co najmniej trzy razy tyle, co było w zeszłym roku. Tyle ludzi będzie się chciało zaszczepić. Ja nie wiem, czy nie więcej - ocenił lekarz i senator Wojciech Konieczny.

Wojciech Konieczny jest dyrektorem Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Twierdzi, że pacjenci i personel medyczny w ostatnich dniach wręcz lawinowo zgłaszają zainteresowanie szczepieniami na grypę.

- Był czas na negocjacje. Gdyby ta pandemia rozpoczęła się miesiąc temu, to można byłoby uznać, że tak krótki czas nie pozwolił na przeprowadzenie skutecznego zamówienia i zabezpieczenia - ocenia były minister zdrowia i eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz.

Rozmowy trwają

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o szczegółowe kalendarium przygotowań do sezonu grypowego. Na razie nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi.

- Z trzema producentami nadal toczą się rozmowy - mówi Wojciech Andrusiewicz. - Ale rozmowy mają to do siebie, że nie lubią blasku fleszy - dodaje.

W tej sprawie przedstawiciele aptekarzy rozmawiali w środę z ministrem zdrowia.

- Jeżeli to będzie dodatkowe 200, 300 czy 500 tysięcy, to na pewno jest taka deklaracja ze strony ministerstwa, że chcieliby te szczepionki zakupić, ale trzeba pamiętać także o tym, że cały świat w tej chwili chce je zakupić, w związku z czym nasza pozycja przetargowa jest jedną z wielu - powiedział po spotkaniu Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS