"W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"

05.09.2020 | "W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"
05.09.2020 | "W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.09.2020 | "W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Lekarze rodzinni mogą już kierować pacjentów na testy na koronawirusa. Przepis, który w sobotę wszedł w życie, to część rządowej strategii walki z epidemia COVID-19. Kolejne decyzje minister zdrowia ma konsultować z Naczelną Radą Lekarską.

Dla lekarzy w przychodniach, dla lekarzy rodzinnych, dla internistów to będzie rewolucja. Od soboty istnieje już techniczna możliwość zlecania badań na koronawirusa przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Poczuliśmy się nieco odsunięci od możliwości wpływu na tę strategię. Być może dlatego jej taki kształt, ale przed nami jeszcze jest parę dni - mówi Jacek Krajewski, prezes federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Minister zdrowia Adam Niedzielski rzeczywiście zaskoczył. Nowe zasady "wyłapywania" pacjentów z koronawirusem ogłosił na konferencji i dał niecałe dwa tygodnie na ich wprowadzenie. Ta rewolucja oznacza, że to lekarze rodzinni idą na pierwszy front diagnozowania pacjentów. To oni będą decydować, czy trzeba pacjenta przetestować, czy też ma po prostu grypę i wystarczy mu przepisać leki na gorączkę.

Wątpliwości lekarzy w przychodniach - czy dadzą radę - są i pewnie szybko nie znikną. Z drugiej strony zaangażowanie lekarzy rodzinnych ma odciążyć szpitale przed nadchodzącym sezonem grypowym. Oczywiste jest, że za kilka tygodni osób z infekcjami będzie mnóstwo. Osób z objawami, które często będą identyczne jak te przy koronawirusie. Chodzi o to, by one wszystkie nie trafiały na badania do szpitali zakaźnych, bo one po prostu pękną w szwach.

- Rozłożenie odpowiedzialności w walce z koronawirusem ma sens i to jest dobry kierunek. Myśmy, jako samorząd lekarski, postulowali już miesiąc temu, że tak to powinno być - tłumaczy profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Kolejne plany mają być konsultowane z samorządem lekarskim.

- W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć a nie tylko decyzje administracyjne. Chyba to o to jednak chodzi, żeby z tym lekarzem mieć ten kontakt - uważa Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Europejski apel

Od kilku dni liczba potwierdzonych zachorowań utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie. Dużo gorsze informacje płyną z Europy. W ciągu ostatniej doby zanotowano najwyższą liczbę zakażeń w Hiszpanii i we Francji. Najwyższy wskaźnik zachorowań w naszym regionie mają Czesi. Mimo tego z Brukseli popłynął apel o zniesienie ograniczeń w podróżowaniu.

- Uważamy, że żadnemu obywatelowi Unii Europejskiej nie należy odmawiać wjazdu do innego kraju Unii Europejskiej. Zamiast tego zalecamy rządom stosowanie testów lub kwarantanny - mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska proponuje, by po Unii obywatel Unii mógł latać bez przeszkód. Dziś każdy kraj ma prawo wprowadzać swoje restrykcje. Za 10 dni zostanie przedstawiona nowa lista z krajami, do których Polacy nie polecą, i tymi, do których latać będzie można. Według nieoficjalnych informacji - ta druga prawdopodobnie będzie dłuższa niż ostatnio.

- Mam nadzieję, że jeżeli ta lista się będzie rozszerzała, to też będzie to pewien sygnał, że sytuacja pandemiczna jest w miarę pod kontrolą. Nauczyliśmy się z nią żyć - tłumaczy Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Według rządowych danych akurat samoloty nie stały się niebezpiecznymi ogniskami koronawirusa.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS