Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"

24.09.2020 | Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"
24.09.2020 | Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
24.09.2020 | Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

To był bieg po życie. Gdy 10-miesięczny Antoni tracił oddech, jego rodzice zaczęli wołać o pomoc. Kiedy usłyszeli ich policjanci, wzięli dziecko i na sygnale pojechali do szpitala. Ostatnie metry sierżant Łukasz Płonka pokonał biegiem, z Antonim na rękach.

Mały Antoni znalazł się w pewnych rękach. Kiedy chłopiec przestał oddychać, bezcenna była każda sekunda. Na ostatniej prostej na szpitalnym korytarzu był to już prawdziwy sprint.

- Bałam się, że on nam odchodzi, tak wyglądał, jakby już nie oddychał - wspomina Justyna Gajda, matka Antosia.

Sierżant Łukasz Płonka zachował spokój. Ręce, w których trzymał 10-miesięcznego chłopca, nawet mu nie zadrżały. Policjant sam jest ojcem dwójki małych dzieci.

- Ja i kolega mamy dzieci, więc tu na pewno gdzieś te dzieci z tyłu głowy swojej mieliśmy. (...) Jak się dziecku dzieje krzywda, to człowiek robi wszystko, żeby pomóc - mówi sierż. Łukasz Płonka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Pani Justyna i pan Marek, rodzice Antosia, nigdy policjantom tego nie zapomną.

Policjanci nie zwlekali

Wszystko zaczęło się na parkingu przed sklepem. Kiedy chłopiec zaczął się dusić i mieć drgawki, przerażeni rodzice zaczęli wzywać pomocy. Na szczęście w pobliżu znaleźli się funkcjonariusze z patrolu. Nie tracili czasu: policjanci wzięli dziecko i pojechali radiowozem na sygnale do szpitala.

To była dramatyczna akcja. Dzięki panu Łukaszowi chłopiec błyskawicznie trafił pod opiekę lekarzy.

- Tak naprawdę odetchnęli z ulgą dopiero wtedy, kiedy jakiś czas po interwencji już ze zwykłej ludzkiej życzliwości i ciekawości weszli do tego szpitala i zapytali się, jak ma się chłopczyk - opowiada st. sierż. Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Ratunek przyszedł w samą porę. Chłopiec był w ciężkim stanie. - Dziecko było nieprzytomne, bez kontaktu. (...) Policjanci się wykazali, także brawa dla nich - komentuje Marzanna Stupieńko, specjalistka neonatologii ze Szpitala Powiatowego w Sulęcinie.

Dziecku podano tlen. Dopiero dokładne badania wyjaśnią przyczynę zapaści.

"Chylimy czoła przed takimi policjantami"

- Chylimy czoła przed takimi policjantami. (...) To zdarzenie pokazuje dobitnie, że nie ma dla policjantów dwóch takich samych służb - komentuje nadkom. Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Na kursach sprawnościowych policjanci muszą się wykazać refleksem i szybko biegać. Nie tylko goni się przestępców, czasem bierze się też udział w sztafecie, której stawką jest czyjś los.

- Bohaterami to są wszyscy w tej jednostce i wszyscy, co mają niebieski mundur, to są bohaterowie i taka jest prawda - podkreśla sierż. Łukasz Płonka.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Lubuska Policja

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS