Strażacy apelują o zakup czujników czadu. "To jest jedyne urządzenie, które może uratować życie"

Źródło:
Fakty TVN
Strażacy apelują o zakup czujników czadu. "To jest jedyne urządzenie, które może uratować życie"
Strażacy apelują o zakup czujników czadu. "To jest jedyne urządzenie, które może uratować życie"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Strażacy apelują o zakup czujników czadu. "To jest jedyne urządzenie, które może uratować życie"Renata Kijowska/Fakty TVN

Do podtrucia tlenkiem węgla doszło we wtorek w kilku mieszkaniach w jednej z wrocławskich kamienic. To jednak niejedyny przypadek w ostatnim czasie. W święta strażacy interweniowali 58 razy w związku z emisją tlenku węgla. Dlatego apelują o montowanie czujników czadu, bo bezwonny i bezbarwny gaz w ciągu kilkunastu sekund może zabić.

Dla mieszkańców jednej z wrocławskich kamienic święta skończyły się wcześniej. We wtorek po południu trzeba było wszystkich ewakuować. Jednej z osób nie dało się jednak uratować. - Została wyciągnięta przez lokatorów z wanny tegoż mieszkania oraz w drugim mieszkaniu dwie osoby są z objawami podtrucia tlenkiem węgla - informuje młodszy brygadier Michał Poterek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Na ratunek ofiarom czadu strażacy w ostatnich dniach ruszali raz po raz. - Przez święta 58 interwencji związanych z emisją tlenku węgla, jeżeli chodzi o cały kraj. Niestety dwie osoby straciły życie, obie w województwie dolnośląskim i 38 uległo podtruciu, czyli to jest taki przypadek, gdzie osoby otarły się o śmierć - przekazał starszy brygadier Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj także: Pożar sadzy w kominie. Podtruło się osiem osób, w tym sześcioro dzieci

Winne są najczęściej uszkodzone piecyki albo zatkane kominy. Dlatego eksperci przypominają, że sprzęty i kominy trzeba co roku sprawdzać, ale nie wszyscy to robią. - Te mieszkania, gdzie zaszły te zdarzenia, były właściwie niekontrolowane. Lokatorzy tych mieszkań nie wpuszczali ani kominiarzy, ani gazowników - informuje Maciej Rogala, mistrz kominiarski ze Spółdzielni Pracy Usług Kominiarskich Florian we Wrocławiu. To proszenie się o kłopoty. Często potęgowane na przykład zatykaniem kratek wentylacyjnych. - Zatykanie tych kratek nie spowoduje ocieplenia w mieszkaniu - dodaje Rogala.

Ewakuacja szkoły w Marszewie. Uczniowie zatruci oparami podczas lekcji chemii
Ewakuacja szkoły w Marszewie. Uczniowie zatruci oparami podczas lekcji chemiiZespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie został ewakuowany po tym, jak podczas lekcji chemii doszło do uwolnienia niebezpiecznych par gazów. Dziewięcioro uczniów wymagało interwencji medycznej, troje z nich trafiło do szpitala. KP PSP Pleszew

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ulatniający się z niesprawnej instalacji tlenek węgla, zwany czadem, blokuje dostęp tlenu do organizmu. - Człowiek dusi się mimo tego, że nie jest pod wodą. Jego organizm się dusi - wyjaśnia Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Bezwonny i bezbarwny gaz w ciągu kilkunastu sekund może zabić. - Sam znajdowałem się w takiej sytuacji kilkanaście lat temu, gdzie nie wiedzieliśmy o tym, że ta instalacja była nieszczelna, wymieniliśmy okna i nagle zaczęły się pojawiać wymioty, nudności, bóle głowy - mówi Karauda.

W takiej sytuacji trzeba natychmiast otworzyć okna, ewakuować się z pomieszczenia, wezwać strażaków, którzy zmierzą stężenie tlenku węgla.

Eksperci radzą też, żeby zamontować czujnik czadu. - To koszt około 100 złotych. To jest jedyne urządzenie, które może uratować życie - podkreśla młodszy kapitan Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie.

Warto też dokupić czujnik dymu - oba urządzenia dostępne są choćby w sklepach budowlanych. Wystarczy zamontować je zgodnie z instrukcją i dbać, by miały naładowane baterie. - W każdym pomieszczeniu, gdzie znajduje się piec, ale również w pomieszczeniach sypialnych albo tam, gdzie przebywamy - radzi kapitan Ciepły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS