Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytyki

Źródło:
Fakty TVN
Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytyki
Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytyki
Paweł Płuska/Fakty TVN
Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytykiPaweł Płuska/Fakty TVN

Sto dni na urzędzie - minister rolnictwa Robert Telus sam sobie wystawia laurkę i w okolicznościowym filmie wylicza sukcesy. Tymczasem pod siedzibą resortu protestują rolnicy, dla których - jak mówią - minęło sto dni kłamstw i propagandy.

Minister rolnictwa Robert Telus zorganizował konferencję prasową, podczas której podsumował sto dni swojego urzędowania w resorcie. Z wyświetlonego filmu mogliśmy się dowiedzieć, że minister ma żonę, pasję, jakie wartości wyznaje, co robił, z kim się spotykał, komu pomógł. - To tyko sto dni, a tak dużo się działo, tak długo to trwało - mówił minister.

Jednak gdyby minister wyszedł przed budynek, to zobaczyłby i usłyszałby, że nie wszyscy podzielają jego zachwyt. - Wstyd mi, że rolnicy mają takiego ministra - mówi Łukasz Cielma, producent owoców z województwa lubelskiego, który protestuje pod resortem. Z kolei lider AgroUnii Michał Kołodziejczak ocenia, że to "sto dni kłamstw i propagandy".

Rolnicy kolejny dzień stoją pod ministerstwem, ale ani Robert Telus, ani żaden z jego sześciu wiceministrów do nich nie wyszedł. Minister rolnictwa spotkania z liderem AgroUnii Michałem Kołodziejczakiem nie wyklucza, ale zaznacza, że musi on "normalnie rozmawiać".

Chociaż minister Telus przedstawił całą listę załatwionych spraw - od miliardów dopłat dla rolników, przez emerytury dla sołtysów, po dopłaty do paliwa rolniczego i opróżnienie silosów - to AgroUnia uważa, że zrobił z rolników "idiotów".

Kryzys goni kryzys

Zaczęło się też wypłacanie dopłat, zatem rodzi się pytanie: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? - Żniwa rozpoczęte i rolnicy tradycyjnie koszą, ale, niestety, rolnicy nietradycyjnie nie wiedzą, po co koszą, bo nie wiedzą, za ile, gdzie i komu sprzedadzą - wskazuje Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Do połowy września obowiązuje blokada na ukraińskie zboże w pięciu europejskich krajach "przyfrontowych". Od poniedziałku, kiedy Rosjanie wycofali się z porozumienia zbożowego, sytuacja mocno się zmieniła.

Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwa
Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwaArleta Zalewska/Fakty TVN

- Nie jesteśmy totalnie przygotowani, powinniśmy zakładać taki scenariusz już rok temu - podkreśla Kołodziejczak. - Cieszylibyśmy się, gdyby to zboże przejeżdżało, a nie zalegało w polskich magazynach, zasypywało polski rynek - wskazuje Stanisław Barna, rolnik z Żeliszewa.

Minister nie przewidział też kryzysu na rynku owoców miękkich, a powinien, bo był ostrzegany. Maliny są - jak słyszymy - wciąż skupowane poniżej opłacalności, z kolei czereśnie w skupie są za pięć złotych za kilogram. Na horyzoncie jest też problem z porzeczkami. - Porzeczka czerwona zostanie na krzakach. Za 40 groszy za kilogram to nikt nie będzie kombajnował - wskazuje Krzysztof Chmiel, rolnik z Lubelszczyzny, który protestuje pod resortem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS