Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytyki

Źródło:
Fakty TVN
Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytyki
Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytyki
Paweł Płuska/Fakty TVN
Sto dni urzędowania ministra Roberta Telusa. Rolnicy wystawili mu ocenę, nie szczędzili krytykiPaweł Płuska/Fakty TVN

Sto dni na urzędzie - minister rolnictwa Robert Telus sam sobie wystawia laurkę i w okolicznościowym filmie wylicza sukcesy. Tymczasem pod siedzibą resortu protestują rolnicy, dla których - jak mówią - minęło sto dni kłamstw i propagandy.

Minister rolnictwa Robert Telus zorganizował konferencję prasową, podczas której podsumował sto dni swojego urzędowania w resorcie. Z wyświetlonego filmu mogliśmy się dowiedzieć, że minister ma żonę, pasję, jakie wartości wyznaje, co robił, z kim się spotykał, komu pomógł. - To tyko sto dni, a tak dużo się działo, tak długo to trwało - mówił minister.

Jednak gdyby minister wyszedł przed budynek, to zobaczyłby i usłyszałby, że nie wszyscy podzielają jego zachwyt. - Wstyd mi, że rolnicy mają takiego ministra - mówi Łukasz Cielma, producent owoców z województwa lubelskiego, który protestuje pod resortem. Z kolei lider AgroUnii Michał Kołodziejczak ocenia, że to "sto dni kłamstw i propagandy".

Rolnicy kolejny dzień stoją pod ministerstwem, ale ani Robert Telus, ani żaden z jego sześciu wiceministrów do nich nie wyszedł. Minister rolnictwa spotkania z liderem AgroUnii Michałem Kołodziejczakiem nie wyklucza, ale zaznacza, że musi on "normalnie rozmawiać".

Chociaż minister Telus przedstawił całą listę załatwionych spraw - od miliardów dopłat dla rolników, przez emerytury dla sołtysów, po dopłaty do paliwa rolniczego i opróżnienie silosów - to AgroUnia uważa, że zrobił z rolników "idiotów".

Kryzys goni kryzys

Zaczęło się też wypłacanie dopłat, zatem rodzi się pytanie: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? - Żniwa rozpoczęte i rolnicy tradycyjnie koszą, ale, niestety, rolnicy nietradycyjnie nie wiedzą, po co koszą, bo nie wiedzą, za ile, gdzie i komu sprzedadzą - wskazuje Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Do połowy września obowiązuje blokada na ukraińskie zboże w pięciu europejskich krajach "przyfrontowych". Od poniedziałku, kiedy Rosjanie wycofali się z porozumienia zbożowego, sytuacja mocno się zmieniła.

Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwa
Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwaArleta Zalewska/Fakty TVN

- Nie jesteśmy totalnie przygotowani, powinniśmy zakładać taki scenariusz już rok temu - podkreśla Kołodziejczak. - Cieszylibyśmy się, gdyby to zboże przejeżdżało, a nie zalegało w polskich magazynach, zasypywało polski rynek - wskazuje Stanisław Barna, rolnik z Żeliszewa.

Minister nie przewidział też kryzysu na rynku owoców miękkich, a powinien, bo był ostrzegany. Maliny są - jak słyszymy - wciąż skupowane poniżej opłacalności, z kolei czereśnie w skupie są za pięć złotych za kilogram. Na horyzoncie jest też problem z porzeczkami. - Porzeczka czerwona zostanie na krzakach. Za 40 groszy za kilogram to nikt nie będzie kombajnował - wskazuje Krzysztof Chmiel, rolnik z Lubelszczyzny, który protestuje pod resortem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS