"Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei

14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora TuleiKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

- Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje sędzia Igor Tuleya i zapowiada, że wyjaśnień składać nie będzie. Trzy razy prokuratura wzywała go na przesłuchanie i trzy razy się nie stawił. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że Igor Tuleya wciąż jest sędzią w stanie czynnym, z immunitetem. Nie przeszkadza to jednak Prokuraturze Krajowej dążyć do tego, żeby zastosować przymus wobec sędziego.

Prokuratura trzykrotnie wzywała sędziego Igora Tuleyę na przesłuchanie i trzykrotnie sędzia odmawiał. - Mój immunitet miał uchylić organ, który nie jest sądem - tłumaczył.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego - która według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna tymczasowo wstrzymać się od orzekania - odebrała sędziemu immunitet i zakazała pracy.

Jednak status sędziego Tulei, który nadal jest czynnym sędzią z immunitetem, potwierdził w lutym Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dla prokuratury ten werdykt nie ma żadnego znaczenia i go nie uznaje.

- Igor T. jest osobą, która będzie miała stawiany zarzut - stwierdziła Ewa Bialik, rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej.

Prokuratura chce oskarżyć sędziego o przekroczenie uprawnień przy wydawaniu orzeczenia w sprawie głosowania Sejmu w Sali Kolumnowej - do tego nietypowego posiedzenia Sejmu doszło w grudniu 2016 roku.

- Taki zarzut sędziemu za wydanie orzeczenia nie powinien być nigdy w demokratycznym państwie prawa wydany - oceniła Ewa Wrzosek, prokurator delegowana z Warszawy do Śremu.

Prokuratura Krajowa postanowiła jednak domagać się od Sądu Najwyższego zgody na doprowadzenie sędziego na przesłuchanie siłą. - Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego, przedstawić mu zarzuty - oświadczyła Ewa Bialik. - Nie będę składał wyjaśnień, to jest moje prawo - powiedział Igor Tuleya.

Jak miałoby wyglądać doprowadzenie sędziego Rzeczypospolitej Polskiej siłą na przesłuchanie?

- Chciałbym, żeby to zatrzymanie miało taką dynamikę, jak co najmniej "Helikopter w ogniu", myślę, że to byłoby bardzo interesujące, ale, niestety, obawiam się, że to będzie dużo bardziej banalne. Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje Igor Tuleya.

"My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami"

Sędzia Tuleya to jeden z symboli wolnych sądów. Władza postanowiła uderzyć właśnie w niego, bo być może uważa, że jeśli złamie jego, złamie już każdego. - Sędzia, który łamie prawo, powinien być pociągany do odpowiedzialności - powiedział poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.

- To jest działanie, kiedy to politycy partii rządzącej postanowili zastraszyć sędziów - ocenił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Stąd próba doprowadzenia sędziego Tulei siłą.

- To jest gest, który mówi o tym, że rząd nie zamierza się cofnąć przed niczym. To jest gest, który mówi o tym, że ani kroku wstecz, nie cofniemy się przed niczym, nawet jeżeli cały świat będzie musiał zobaczyć obraz, jak niezłomnego sędziego zakuto w kajdanki - opisała Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat.

Sędzia Piotr Hofmański został właśnie prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. To pierwszy Polak na tym stanowisku. - Z narastającym przerażeniem obserwuję eskalację opresji, która dotyka środowisko wymiaru sprawiedliwości i nie tylko to środowisko - skomentował.

Są sędziowie, którzy nie orzekają od ponad roku. Są prokuratorzy, których z dnia na dzień wysyła się na delegacje trzysta kilometrów od domu. - My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami - oceniła Ewa Wrzosek.

Zbigniew Ziobro zapowiada kolejne projekty, które, jak mówi, mają dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem sędziego Hofmańskiego może to oznaczać całkowite zerwanie z państwem prawa.

- Mówię o czymś, co jest mi bliskie, mówię o moim świecie, który został zrujnowany, do którego chciałbym bardzo kiedyś wrócić, ale nie bardzo wiem, czy będę miał do czego - stwierdził prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS