"Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei

14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora TuleiKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

- Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje sędzia Igor Tuleya i zapowiada, że wyjaśnień składać nie będzie. Trzy razy prokuratura wzywała go na przesłuchanie i trzy razy się nie stawił. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że Igor Tuleya wciąż jest sędzią w stanie czynnym, z immunitetem. Nie przeszkadza to jednak Prokuraturze Krajowej dążyć do tego, żeby zastosować przymus wobec sędziego.

Prokuratura trzykrotnie wzywała sędziego Igora Tuleyę na przesłuchanie i trzykrotnie sędzia odmawiał. - Mój immunitet miał uchylić organ, który nie jest sądem - tłumaczył.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego - która według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna tymczasowo wstrzymać się od orzekania - odebrała sędziemu immunitet i zakazała pracy.

Jednak status sędziego Tulei, który nadal jest czynnym sędzią z immunitetem, potwierdził w lutym Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dla prokuratury ten werdykt nie ma żadnego znaczenia i go nie uznaje.

- Igor T. jest osobą, która będzie miała stawiany zarzut - stwierdziła Ewa Bialik, rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej.

Prokuratura chce oskarżyć sędziego o przekroczenie uprawnień przy wydawaniu orzeczenia w sprawie głosowania Sejmu w Sali Kolumnowej - do tego nietypowego posiedzenia Sejmu doszło w grudniu 2016 roku.

- Taki zarzut sędziemu za wydanie orzeczenia nie powinien być nigdy w demokratycznym państwie prawa wydany - oceniła Ewa Wrzosek, prokurator delegowana z Warszawy do Śremu.

Prokuratura Krajowa postanowiła jednak domagać się od Sądu Najwyższego zgody na doprowadzenie sędziego na przesłuchanie siłą. - Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego, przedstawić mu zarzuty - oświadczyła Ewa Bialik. - Nie będę składał wyjaśnień, to jest moje prawo - powiedział Igor Tuleya.

Jak miałoby wyglądać doprowadzenie sędziego Rzeczypospolitej Polskiej siłą na przesłuchanie?

- Chciałbym, żeby to zatrzymanie miało taką dynamikę, jak co najmniej "Helikopter w ogniu", myślę, że to byłoby bardzo interesujące, ale, niestety, obawiam się, że to będzie dużo bardziej banalne. Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje Igor Tuleya.

"My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami"

Sędzia Tuleya to jeden z symboli wolnych sądów. Władza postanowiła uderzyć właśnie w niego, bo być może uważa, że jeśli złamie jego, złamie już każdego. - Sędzia, który łamie prawo, powinien być pociągany do odpowiedzialności - powiedział poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.

- To jest działanie, kiedy to politycy partii rządzącej postanowili zastraszyć sędziów - ocenił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Stąd próba doprowadzenia sędziego Tulei siłą.

- To jest gest, który mówi o tym, że rząd nie zamierza się cofnąć przed niczym. To jest gest, który mówi o tym, że ani kroku wstecz, nie cofniemy się przed niczym, nawet jeżeli cały świat będzie musiał zobaczyć obraz, jak niezłomnego sędziego zakuto w kajdanki - opisała Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat.

Sędzia Piotr Hofmański został właśnie prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. To pierwszy Polak na tym stanowisku. - Z narastającym przerażeniem obserwuję eskalację opresji, która dotyka środowisko wymiaru sprawiedliwości i nie tylko to środowisko - skomentował.

Są sędziowie, którzy nie orzekają od ponad roku. Są prokuratorzy, których z dnia na dzień wysyła się na delegacje trzysta kilometrów od domu. - My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami - oceniła Ewa Wrzosek.

Zbigniew Ziobro zapowiada kolejne projekty, które, jak mówi, mają dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem sędziego Hofmańskiego może to oznaczać całkowite zerwanie z państwem prawa.

- Mówię o czymś, co jest mi bliskie, mówię o moim świecie, który został zrujnowany, do którego chciałbym bardzo kiedyś wrócić, ale nie bardzo wiem, czy będę miał do czego - stwierdził prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS