"Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei

14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora TuleiKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

- Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje sędzia Igor Tuleya i zapowiada, że wyjaśnień składać nie będzie. Trzy razy prokuratura wzywała go na przesłuchanie i trzy razy się nie stawił. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że Igor Tuleya wciąż jest sędzią w stanie czynnym, z immunitetem. Nie przeszkadza to jednak Prokuraturze Krajowej dążyć do tego, żeby zastosować przymus wobec sędziego.

Prokuratura trzykrotnie wzywała sędziego Igora Tuleyę na przesłuchanie i trzykrotnie sędzia odmawiał. - Mój immunitet miał uchylić organ, który nie jest sądem - tłumaczył.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego - która według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna tymczasowo wstrzymać się od orzekania - odebrała sędziemu immunitet i zakazała pracy.

Jednak status sędziego Tulei, który nadal jest czynnym sędzią z immunitetem, potwierdził w lutym Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dla prokuratury ten werdykt nie ma żadnego znaczenia i go nie uznaje.

- Igor T. jest osobą, która będzie miała stawiany zarzut - stwierdziła Ewa Bialik, rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej.

Prokuratura chce oskarżyć sędziego o przekroczenie uprawnień przy wydawaniu orzeczenia w sprawie głosowania Sejmu w Sali Kolumnowej - do tego nietypowego posiedzenia Sejmu doszło w grudniu 2016 roku.

- Taki zarzut sędziemu za wydanie orzeczenia nie powinien być nigdy w demokratycznym państwie prawa wydany - oceniła Ewa Wrzosek, prokurator delegowana z Warszawy do Śremu.

Prokuratura Krajowa postanowiła jednak domagać się od Sądu Najwyższego zgody na doprowadzenie sędziego na przesłuchanie siłą. - Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego, przedstawić mu zarzuty - oświadczyła Ewa Bialik. - Nie będę składał wyjaśnień, to jest moje prawo - powiedział Igor Tuleya.

Jak miałoby wyglądać doprowadzenie sędziego Rzeczypospolitej Polskiej siłą na przesłuchanie?

- Chciałbym, żeby to zatrzymanie miało taką dynamikę, jak co najmniej "Helikopter w ogniu", myślę, że to byłoby bardzo interesujące, ale, niestety, obawiam się, że to będzie dużo bardziej banalne. Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje Igor Tuleya.

"My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami"

Sędzia Tuleya to jeden z symboli wolnych sądów. Władza postanowiła uderzyć właśnie w niego, bo być może uważa, że jeśli złamie jego, złamie już każdego. - Sędzia, który łamie prawo, powinien być pociągany do odpowiedzialności - powiedział poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.

- To jest działanie, kiedy to politycy partii rządzącej postanowili zastraszyć sędziów - ocenił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Stąd próba doprowadzenia sędziego Tulei siłą.

- To jest gest, który mówi o tym, że rząd nie zamierza się cofnąć przed niczym. To jest gest, który mówi o tym, że ani kroku wstecz, nie cofniemy się przed niczym, nawet jeżeli cały świat będzie musiał zobaczyć obraz, jak niezłomnego sędziego zakuto w kajdanki - opisała Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat.

Sędzia Piotr Hofmański został właśnie prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. To pierwszy Polak na tym stanowisku. - Z narastającym przerażeniem obserwuję eskalację opresji, która dotyka środowisko wymiaru sprawiedliwości i nie tylko to środowisko - skomentował.

Są sędziowie, którzy nie orzekają od ponad roku. Są prokuratorzy, których z dnia na dzień wysyła się na delegacje trzysta kilometrów od domu. - My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami - oceniła Ewa Wrzosek.

Zbigniew Ziobro zapowiada kolejne projekty, które, jak mówi, mają dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem sędziego Hofmańskiego może to oznaczać całkowite zerwanie z państwem prawa.

- Mówię o czymś, co jest mi bliskie, mówię o moim świecie, który został zrujnowany, do którego chciałbym bardzo kiedyś wrócić, ale nie bardzo wiem, czy będę miał do czego - stwierdził prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS