Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa zmierzyli stopień nagrzania powierzchni zielonej i tej bez drzew. Najmocniej nagrzane były nowoczesne, bezdrzewne place zabaw. - Metalowe elementy na placach nagrzewają się nawet do 70 stopni. To jest po prostu niebezpieczne - zwraca uwagę Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Wyniki pomiaru aktywistów z Akcji Ratunkowej dla KrakowaAkcja Ratunkowa dla Krakowa

Dlatego kolejny raz, na znak protestu przeciw dalszym, planowanym wycinkom, pan Hubert Znajomski wyszedł na rynek w Łęcznej z patelnią. - W miejscu, w którym teraz stoję, kiedyś była alejka pełna drzew, a teraz za mną jest betonowa pustynia - mówi mężczyzna. - Urzędnik chętniej wyda zgodę na wycinkę drzewa, niż zdecyduje o, na przykład, ochronie starego drzewa. To trzeba zmienić, bo nie możemy już naprawdę ryzykować tego, że będziemy się w polskich miastach gotować i smażyć w tym upale - uważa Jan Mencwel, radny Warszawy, autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta".

CZYTAJ TEŻ: Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

W Krakowie w ramach jednej z tzw. "rewitalizacji" Rynku Głównego wycięto drzewa. Zastąpiły je kurtyny wodne. Teraz jednak ma się to zmienić. - Mieszkańcy próbują to zmienić. Zgłosili projekt do budżetu obywatelskiego. Za dwa lata mają tu stanąć drzewa - informuje Maciej Fijak.

Co Kraków oferuje mieszkańcom w ramach walki z upałami? "Taką wiatę mogliśmy zobaczyć w Budapeszcie"
Co Kraków oferuje mieszkańcom w ramach walki z upałami? "Taką wiatę mogliśmy zobaczyć w Budapeszcie"Maciej Mazur/Fakty TVN

Eksperci: ekstremalne upały w Europie będą normą

Czas, by zieleń potraktować strategicznie. Tym bardziej, że liczba upalnych dni w Polsce rośnie. - Polska w tej chwili doświadcza klimatu z północnych Włoch z lat 70-tych - wskazuje dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyczka atmosfery, członkini Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland.

ZOBACZ TEŻ: Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

We Włoszech, po rekordowo gorącym czerwcu, w tym tygodniu temperatury przekroczyły 40 stopni. W hiszpańskiej Cordobie wolontariusze roznoszą najuboższym wodę i zimne gazpacho. W sąsiednim mieście Ecija jest jeszcze goręcej, a życie na ulicach zamarło. - Ecija jest dziurze. Jak w Sewilli mają 35 stopni, to tu 40 stopni. W dolinie temperatura rośnie jak w pułapce - wyjaśnia Antonio Jose Pacheco, mieszkaniec Eciji.

W greckich Atenach Jannis, dostawca jedzenia, marzy o wolnym dniu. - Temperatura jest tak wysoka, że nawet skóra ci płonie, pocisz się, oczy bolą. Czujesz się wyczerpany - mówi mężczyzna. Na Bałkanach nie jest lepiej. - Nie jesteśmy przyzwyczajeni. Gdy dookoła jest 45 stopni, tylko na grillu jest goręcej - mówi Faruk.

Przez upały rośnie zagrożenie pożarami, przerwami w dostępie prądu i nadmiarowymi zgonami. - Lepiej nie będzie. Czeka nas więcej sezonów letnich z taką temperaturą - zaznacza dr Joanna Remiszewska-Michalak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS