Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa zmierzyli stopień nagrzania powierzchni zielonej i tej bez drzew. Najmocniej nagrzane były nowoczesne, bezdrzewne place zabaw. - Metalowe elementy na placach nagrzewają się nawet do 70 stopni. To jest po prostu niebezpieczne - zwraca uwagę Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Wyniki pomiaru aktywistów z Akcji Ratunkowej dla KrakowaAkcja Ratunkowa dla Krakowa

Dlatego kolejny raz, na znak protestu przeciw dalszym, planowanym wycinkom, pan Hubert Znajomski wyszedł na rynek w Łęcznej z patelnią. - W miejscu, w którym teraz stoję, kiedyś była alejka pełna drzew, a teraz za mną jest betonowa pustynia - mówi mężczyzna. - Urzędnik chętniej wyda zgodę na wycinkę drzewa, niż zdecyduje o, na przykład, ochronie starego drzewa. To trzeba zmienić, bo nie możemy już naprawdę ryzykować tego, że będziemy się w polskich miastach gotować i smażyć w tym upale - uważa Jan Mencwel, radny Warszawy, autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta".

CZYTAJ TEŻ: Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

W Krakowie w ramach jednej z tzw. "rewitalizacji" Rynku Głównego wycięto drzewa. Zastąpiły je kurtyny wodne. Teraz jednak ma się to zmienić. - Mieszkańcy próbują to zmienić. Zgłosili projekt do budżetu obywatelskiego. Za dwa lata mają tu stanąć drzewa - informuje Maciej Fijak.

Co Kraków oferuje mieszkańcom w ramach walki z upałami? "Taką wiatę mogliśmy zobaczyć w Budapeszcie"
Co Kraków oferuje mieszkańcom w ramach walki z upałami? "Taką wiatę mogliśmy zobaczyć w Budapeszcie"Maciej Mazur/Fakty TVN

Eksperci: ekstremalne upały w Europie będą normą

Czas, by zieleń potraktować strategicznie. Tym bardziej, że liczba upalnych dni w Polsce rośnie. - Polska w tej chwili doświadcza klimatu z północnych Włoch z lat 70-tych - wskazuje dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyczka atmosfery, członkini Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland.

ZOBACZ TEŻ: Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

We Włoszech, po rekordowo gorącym czerwcu, w tym tygodniu temperatury przekroczyły 40 stopni. W hiszpańskiej Cordobie wolontariusze roznoszą najuboższym wodę i zimne gazpacho. W sąsiednim mieście Ecija jest jeszcze goręcej, a życie na ulicach zamarło. - Ecija jest dziurze. Jak w Sewilli mają 35 stopni, to tu 40 stopni. W dolinie temperatura rośnie jak w pułapce - wyjaśnia Antonio Jose Pacheco, mieszkaniec Eciji.

W greckich Atenach Jannis, dostawca jedzenia, marzy o wolnym dniu. - Temperatura jest tak wysoka, że nawet skóra ci płonie, pocisz się, oczy bolą. Czujesz się wyczerpany - mówi mężczyzna. Na Bałkanach nie jest lepiej. - Nie jesteśmy przyzwyczajeni. Gdy dookoła jest 45 stopni, tylko na grillu jest goręcej - mówi Faruk.

Przez upały rośnie zagrożenie pożarami, przerwami w dostępie prądu i nadmiarowymi zgonami. - Lepiej nie będzie. Czeka nas więcej sezonów letnich z taką temperaturą - zaznacza dr Joanna Remiszewska-Michalak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

- To nie jest żadna polityka. To opowieść o człowieku, który powinien zostać sprawiedliwie osądzony - mówi Magda N., która oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie seksualne. Pierwszy raz miał ją zgwałcić, gdy miała dziewięć lat. Później kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury, ale za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości została dwa razy umorzona.

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS