Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"

Źródło:
Fakty TVN
Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"
Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"
Michał Tracz/Fakty TVN
Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"Michał Tracz/Fakty TVN

Saudi Aramco mogło kupić część Lotosu po cenie zaniżonej nawet o 7 miliardów złotych, ale teraz okazuje się, że służby ostrzegały przed tą transakcją. Według Borysa Budki najważniejsi wtedy ludzie w państwie, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, musieli o tym wiedzieć, a mimo to do fuzji Orlenu z Lotosem doszło.

Minister aktywów państwowych ujawnił w TVN24, że polskie służby ostrzegały przed fuzją Orlenu z Lotosem. Borys Budka po tym, jak przejrzał niejawne dokumenty polskich służb dotyczące wykupienia Lotosu przez Orlen, mówi, że poprzedni rząd był ostrzegany, że wiedział, że służby specjalne mają do tej transakcji uwagi, ale - jak podkreśla - ministrowie z PiS-u nic z tą wiedzą nie zrobili. - Nie zdecydowali o zablokowaniu tej transakcji - zwraca uwagę Budka.

Minister nie może mówić o szczegółach, bo te cały czas są niejawne. Jeżeli jednak są tam te same informacje, które przekazała ostatnio Najwyższa Izba Kontroli, to oznaczałoby, że rząd PiS-u wiedział, że sprzedaje część Lotosu Saudyjczykom po mocno zaniżonej cenie, że sprzedaje część stacji paliwowych i Rafinerii Gdańskiej sympatyzującym z Rosją firmom i całą transakcją naraża państwo na niebezpieczeństwo.

Czytaj więcej: NIK opublikowała raport w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Rażąco niska cena sprzedaży"

- Moja intuicja mówi mi, że służby w Polsce były bardzo przeciwne tej fuzji - komentuje Adam Szłapka, minister ds. europejskich, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kto znał raporty służb?

Kto zatem znał raporty służb? Borys Budka wymienia tu Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Minister wskazał też Jacka Sasina, który temu nie zaprzecza. - Oceniłem, że wszystkie zastrzeżenia, które są, nie unieważniają tego projektu - mówi były minister aktywów państwowych, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Skoro zatem ówczesny minister wiedział o zastrzeżeniach służb, to pojawia się pytanie, dlaczego rekomendował przeprowadzenie fuzji. - Wygląda na to, że był duży nacisk i na tempo, i na to, by zawrzeć kontrakty z konkretnymi podmiotami - komentuje Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Minister Sasin zignorował ostrzeżenia, dlatego że nie pasowały do przyjętego planu politycznego - sugeruje Mirosław Suchoń, poseł Trzeciej Drogi.

Zobacz też: "To wygląda na niegospodarność grubego kalibru". Ile wiedział Jacek Sasin?

Nowa rada nadzorcza Orlenu w pierwszej kolejności ma dokonać audytu decyzji podjętych przez poprzedni zarząd. W przypadku wykrycia nieprawidłowości do gry wejdzie prokuratura, która już prowadzi postępowanie w sprawie fuzji. - Ten temat będzie musiał być zbadany do samego spodu - mówi Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kosiniak-Kamysz: to nie była fuzja Lotosu z Orlenem, to była prywatyzacja Lotosu
Kosiniak-Kamysz: to nie była fuzja Lotosu z Orlenem, to była prywatyzacja LotosuTVN24

PiS broni transakcji

PiS mówi, że nie ma nic do ukrycia. Bagatelizuje raport NIK i broni fuzji. - To była transakcja przeprowadzona we właściwy sposób - mówił Mateusz Morawiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były premier. Powiedział to jeszcze zanim Borys Budka ujawnił, że także Morawiecki wiedział o zastrzeżeniach służb.

- Coraz więcej świadczy o tym, że na boku ktoś zarabiał, a nie wszyscy pilnowali interesu Polski - ocenia Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

"WSZYSTKO MOGĘ" - OGLĄDAJ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO

Nowa władza ma też podjąć decyzję, co dalej z Orlenem i całą jego grupą. PiS z Danielem Obajtkiem zrobili z Orlenu kolosa - zdecydowali o przyłączeniu do niego PGNiG, wcześniej Orlen wchłonął Ruch i kupił Polska Press, wydawcę regionalnych gazet i portali. Losy fuzji Lotosu z Orlenem też będą się ważyć.

- Można to odkręcić, to jest trudne, ale uważam, że to jest w interesie państwa - mówi Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi. - To byłoby z ogromną szkodą dla Polski i raczej jest też prawnie niemożliwe - twierdzi Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa rada nadzorcza Orlenu powołała Witolda Literackiego na pełniącego obowiązki prezesa. Nowy zarząd ma zostać wyłoniony w otwartym konkursie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS