Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"

Źródło:
Fakty TVN
Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"
Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"
Michał Tracz/Fakty TVN
Służby ostrzegały rząd PiS przed fuzją Orlenu i Lotosu. "Wygląda na to, że był duży nacisk"Michał Tracz/Fakty TVN

Saudi Aramco mogło kupić część Lotosu po cenie zaniżonej nawet o 7 miliardów złotych, ale teraz okazuje się, że służby ostrzegały przed tą transakcją. Według Borysa Budki najważniejsi wtedy ludzie w państwie, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, musieli o tym wiedzieć, a mimo to do fuzji Orlenu z Lotosem doszło.

Minister aktywów państwowych ujawnił w TVN24, że polskie służby ostrzegały przed fuzją Orlenu z Lotosem. Borys Budka po tym, jak przejrzał niejawne dokumenty polskich służb dotyczące wykupienia Lotosu przez Orlen, mówi, że poprzedni rząd był ostrzegany, że wiedział, że służby specjalne mają do tej transakcji uwagi, ale - jak podkreśla - ministrowie z PiS-u nic z tą wiedzą nie zrobili. - Nie zdecydowali o zablokowaniu tej transakcji - zwraca uwagę Budka.

Minister nie może mówić o szczegółach, bo te cały czas są niejawne. Jeżeli jednak są tam te same informacje, które przekazała ostatnio Najwyższa Izba Kontroli, to oznaczałoby, że rząd PiS-u wiedział, że sprzedaje część Lotosu Saudyjczykom po mocno zaniżonej cenie, że sprzedaje część stacji paliwowych i Rafinerii Gdańskiej sympatyzującym z Rosją firmom i całą transakcją naraża państwo na niebezpieczeństwo.

Czytaj więcej: NIK opublikowała raport w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Rażąco niska cena sprzedaży"

- Moja intuicja mówi mi, że służby w Polsce były bardzo przeciwne tej fuzji - komentuje Adam Szłapka, minister ds. europejskich, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kto znał raporty służb?

Kto zatem znał raporty służb? Borys Budka wymienia tu Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Minister wskazał też Jacka Sasina, który temu nie zaprzecza. - Oceniłem, że wszystkie zastrzeżenia, które są, nie unieważniają tego projektu - mówi były minister aktywów państwowych, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Skoro zatem ówczesny minister wiedział o zastrzeżeniach służb, to pojawia się pytanie, dlaczego rekomendował przeprowadzenie fuzji. - Wygląda na to, że był duży nacisk i na tempo, i na to, by zawrzeć kontrakty z konkretnymi podmiotami - komentuje Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Minister Sasin zignorował ostrzeżenia, dlatego że nie pasowały do przyjętego planu politycznego - sugeruje Mirosław Suchoń, poseł Trzeciej Drogi.

Zobacz też: "To wygląda na niegospodarność grubego kalibru". Ile wiedział Jacek Sasin?

Nowa rada nadzorcza Orlenu w pierwszej kolejności ma dokonać audytu decyzji podjętych przez poprzedni zarząd. W przypadku wykrycia nieprawidłowości do gry wejdzie prokuratura, która już prowadzi postępowanie w sprawie fuzji. - Ten temat będzie musiał być zbadany do samego spodu - mówi Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kosiniak-Kamysz: to nie była fuzja Lotosu z Orlenem, to była prywatyzacja Lotosu
Kosiniak-Kamysz: to nie była fuzja Lotosu z Orlenem, to była prywatyzacja LotosuTVN24

PiS broni transakcji

PiS mówi, że nie ma nic do ukrycia. Bagatelizuje raport NIK i broni fuzji. - To była transakcja przeprowadzona we właściwy sposób - mówił Mateusz Morawiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były premier. Powiedział to jeszcze zanim Borys Budka ujawnił, że także Morawiecki wiedział o zastrzeżeniach służb.

- Coraz więcej świadczy o tym, że na boku ktoś zarabiał, a nie wszyscy pilnowali interesu Polski - ocenia Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

"WSZYSTKO MOGĘ" - OGLĄDAJ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO

Nowa władza ma też podjąć decyzję, co dalej z Orlenem i całą jego grupą. PiS z Danielem Obajtkiem zrobili z Orlenu kolosa - zdecydowali o przyłączeniu do niego PGNiG, wcześniej Orlen wchłonął Ruch i kupił Polska Press, wydawcę regionalnych gazet i portali. Losy fuzji Lotosu z Orlenem też będą się ważyć.

- Można to odkręcić, to jest trudne, ale uważam, że to jest w interesie państwa - mówi Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi. - To byłoby z ogromną szkodą dla Polski i raczej jest też prawnie niemożliwe - twierdzi Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa rada nadzorcza Orlenu powołała Witolda Literackiego na pełniącego obowiązki prezesa. Nowy zarząd ma zostać wyłoniony w otwartym konkursie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS