Janusz Kowalski otwarcie krytykuje rząd, ale jego dymisja "to plotka". "Wygrały stołki"

15.12.2020 | Janusz Kowalski otwarcie krytykuje rząd, ale jego dymisja "to plotka". "Wygrały stołki"
15.12.2020 | Janusz Kowalski otwarcie krytykuje rząd, ale jego dymisja "to plotka". "Wygrały stołki"
Maciej Knapik | Fakty TVN
15.12.2020 | Janusz Kowalski otwarcie krytykuje rząd, ale jego dymisja "to plotka". "Wygrały stołki"Maciej Knapik | Fakty TVN

Jaki może być cięższy zarzut w stosunku do premiera niż uznanie, że doprowadza do utraty części polskiej suwerenności? To nie był zarzut stawiany przez opozycję, a wiceministra. Jedni uznają, że to powód do jego dymisji, inni - że raczej potwierdzenie słuszności opisu: wróg, śmiertelny wróg, partner koalicyjny.

To jest bardzo dziwna sytuacja, by politycy PiS nie odpowiadali na otwartą krytykę i pretensje ze strony członka swojego obozu politycznego.

Mówiąc o ostatnim szczycie europejskim, Jarosław Kaczyński, lider Zjednoczonej Prawicy, przekonuje, że zrobiliśmy wszystko, żeby obronić polską suwerenność, że dzisiaj jest ona lepiej chroniona niż przed porozumieniem, a porozumienie jest jak szabla, której w razie ataku na nas też będziemy mogli użyć.

Tymczasem wiceminister aktywów państwowych w rządzie Zjednoczonej Prawicy o rezultacie szczytu mówi, że "doprowadzi do odebrania Polsce części suwerenności, takie są fakty". - To rozporządzenie nie zostało zmienione nawet o przecinek - zwrócił uwagę Janusz Kowalski z Solidarnej Polski, mówiąc o rozporządzeniu Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie mechanizmu praworządności.

Tu nie ma mowy o nieporozumieniu - słowa Jarosława Kaczyńskiego opublikowano jeszcze w piątek, w poniedziałek coś dokładnie odwrotnego, i to w tonie pretensji, mówił Janusz Kowalski. Znając zwyczaje obozu władzy, gdzie słowo prezesa jest święte, wiceminister powinien natychmiast się z tych słów wycofać albo przygotować do dymisji. Nie wycofał się i nigdzie się nie wybiera.

Jak Janusz Kowalski może być w jednej koalicji z PiS? - Jak widać, możemy - odpowiada poseł PiS Marek Suski. - Nie widzę powodu, dla którego miałbym się podawać do dymisji - powiedział na antenie RMF FM Janusz Kowalski.

Opozycja się śmieje

Jeszcze w weekend Janusz Kowalski, jak sam twierdzi, namawiał kolegów z Solidarnej Polski do zerwania koalicji. No i co teraz? Może opozycja podpowie.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, na pytanie o wiceministra reaguje śmiechem. - Jeśli pan mówi o Januszu Kowalskim, to po prostu nie sposób nie zauważyć, że jest to "zaplecze intelektualne" tego rządu, i dlatego się śmieję - tłumaczy.

Janusz Kowalski w 2005 roku starał się dostać do Sejmu jako kandydat Platformy Obywatelskiej, ale wcześniej i później próbował szczęścia z Prawem i Sprawiedliwością.

Teraz, gdy rząd apeluje, by się szczepić na COVID-19, Janusz Kowalski podkreśla, że to kwestia wolnego wyboru i dodaje, że sam się nie szczepi, bo COVID-19 już przeszedł. To kolejny dzień, gdy politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry otwarcie i bez ogródek mówią zupełnie co innego niż ich większy koalicjant.

Pojawiła się we wtorek rano nieoficjalna informacja, że Kowalski ma być wyrzucony z rządu, ale Zbigniew Ziobro odpowiedział, że to plotka.

Weta w Brukseli nie było, śmierci - politycznej, oczywiście - w Warszawie też ma nie być.

- Straci posadę, to zyska fuchę, bo granicą lojalności Solidarnej Polski jest brzeg koryta, przy którym od już sześciu lat stoją - uważa wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL.

Pytanie jednak, czy brakuje politycznej woli lub siły, by uporządkować szeregi obozu władzy.

- Widać wyraźnie, że to było stołki albo śmierć i wygrały stołki zdecydowanie - komentuje lider Nowoczesnej Adam Szłapka. - Wspólnota interesów trwa i trwa mać - ocenia poseł PSL Marek Sawicki.

PiS już raz okazało się bezsilne wobec Mariana Banasia. Szefa NIK przed odwołaniem chroniły jednak zapisy konstytucji. Polityków Solidarnej Polski chroni arytmetyka sejmowa i widmo upadku rządu, które oznacza jednak problem zarówno dla Jarosława Kaczyńskiego, jak i Zbigniewa Ziobry.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS