Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN
Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"
Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"Marek Nowicki/Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Lewicy, ma jasny cel: ustalić maksymalną temperaturę miejsc pracy, i to szybko.

- Ze względu na zmiany klimatu, które odczuwamy na własnej skórze, także w pracy, coraz więcej państw dochodzi do wniosku, że te kwestie należy uregulować w formie jednolitych przepisów - mówi.

Maksymalna temperatura zapewne będzie zróżnicowana: inna dla pomieszczeń biurowych i inna dla pozostałych. Tak jest obecnie z istniejącą w przepisach temperaturą minimalną (biura 18 stopni Celsjusza, inne pomieszczenia: 14 stopni Celsjusza). Ile zatem to może być? Ważną cezurą w prawie już teraz jest 28 stopni Celsjusza, ale niewiele z tego wynika.

- Kiedy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza w pomieszczeniach 28 stopni, pracodawca ma obowiązek jedynie zapewnienia wody - informuje Katarzyna Łodygowska, prawniczka.

Pani Laurze Potaczało w takie gorące dni pracodawca zapewnia lody i jest to w przypadku jej miejsca pracy - lodziarni - jak najbardziej zrozumiałe. - Można pójść później na przykład się w jeziorze wykąpać, to też dobre ochłodzenie - mówi. - Jem lody codziennie - przyznaje.

"Bierzmy przykład z ludzi z południa Europy"

Po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy lista obowiązków pracodawcy wobec pracownika przy skrajnie wysokich temperaturach - na przykład w punktach gastronomicznych - na pewno się wydłuży. Może to być na przykład wyznaczenie czasu na dodatkową przerwę.

- Bierzmy przykład z ludzi z południa Europy. W basenie Morza Śródziemnego jest pojęcie sjesty - zwraca uwagę Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"
Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Organizm człowieka jest urządzeniem potrzebującym stabilnej, stałej temperatury wewnętrznej, a co za tym idzie swobodnej wymiany cieplnej. Zakłócenie tej stabilności, przegrzanie centralnego układu nerwowego, to dla pracodawcy i pracownika kłopoty, a w skrajnych przypadkach niebezpieczeństwo.

- Zyskujemy zbyt wiele i nasz organizm nie zdoła się naturalnie ochładzać. Jeżeli przegrzejemy nasz układ, ten układ zaczyna pracować w sposób nieprawidłowy. Powyżej czterdziestu paru stopni dojdzie do uszkodzenia białek, w tym uszkodzenia białek mózgu - ostrzega Adam Pietrzak.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Stąd zdecydowana reakcja rządu. Pierwsze efekty zobaczymy pod koniec lipca.

- Zbyt wiele tych przepisów jest rozproszonych w różnych aktach prawnych. W pierwszym kroku chcemy jako Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej przygotować pakiet wytycznych. Nazywamy go "dobry klimat w pracy" - tak żeby te uprawnienia, te prawa, które pracownikom przysługują już teraz, były dla nich jasne, czytelne i oczywiste - przekazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Znowelizowany Kodeks pracy, ze względu na procedury, zacznie obowiązywać najwcześniej po nowym roku. Z nadchodzącą falą upałów będziemy musieli zatem sobie poradzić bez tego wsparcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS