Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Jeden z ukraińskich koncernów energetycznych nie jest w stanie produkować prądu po całkowitym zniszczeniu przez Rosjan największej elektrociepłowni w obwodzie kijowskim. - Rosjanie wybrali celowo takie obiekty, które zapewniają energię elektryczną w godzinach szczytu. Bez nich będzie bardzo trudno zrównoważyć nasz system energetyczny - wyjaśnia Roman Nicowycz, dyrektor Działu Badań Instytutu DiXi Group.

Czytaj więcej: Największa elektrociepłownia w obwodzie kijowskim zniszczona przez Rosjan

Po rosyjskich uderzeniach Ukraińcom została zaledwie jedna piąta elektrociepłowni i ledwie połowa hydroelektrowni. Odbudowa nie ma sensu bez skutecznej obrony przeciwlotniczej. - Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone. Ostatni blok elektrowni włączyliśmy do sieci - po roku remontu - 8 marca, a już 22 marca został znów zniszczony - informuje Ihor Orłowski, wicedyrektor elektrowni w Charkowie.

Rosjanie doskonale czują słabość Ukrainy, której kończą się rakiety przeciwlotnicze. Nasilają ataki, co szczególnie widać w Charkowie, gdzie duża część miasta ma ogromne problemy z prądem. - Charków potrzebuje obrony przeciwlotniczej. W przeciwnym wypadku, doskonale to rozumiemy, wszystko, co zrobimy, będzie natychmiast niszczone - podkreśla Ihor Terechow, mer Charkowa

W Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, wciąż mieszka ponad milion ludzi. Rosjanie atakują ich domy jeszcze częściej niż elektrownie. - Pręty tutaj są powyginane, bo przyleciał odłamek. Odłamki posiekały szafki w kuchni, przebiły piekarnik i lodówkę - relacjonuje Kateryna, jedna z mieszkanek Charkowa.

Jeśli sytuacja się nie zmieni, to miasto może nie przetrwać najbliższej zimy. - Jeśli nie przywrócimy produkcji prądu w obwodzie charkowskim, to nie przetrwamy zimy i stracimy kolejne elementy infrastruktury miasta - alarmuje Orłowski.

Apel o amerykańską pomoc

Bez amerykańskiej pomocy wojskowej nie ma mowy o skutecznej obronie przeciwlotniczej. Do przewodniczącego amerykańskiej Izby Reprezentantów płyną kolejne apele o odblokowanie pieniędzy dla Kijowa. - Jedna po drugiej ukraińskiej elektrownie są niszczone. Wkrótce ukraińskie miasta będą bez prądu. Oczekuję wielkiej fali uchodźców - podkreśla Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

Zobacz też: Generał Cavoli: Rosja jest chronicznym zagrożeniem, nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie

Coraz gorsza jest też sytuacja na froncie. Według amerykańskich generałów, Rosja już produkuje trzy razy więcej pocisków artyleryjskich niż całe NATO. - Ukraińcy teraz przegrywają z rosyjską stroną 5 do 1. Czyli Rosjanie strzelają do Ukraińców pięciokrotnie większą liczbą pocisków artyleryjskich, niż Ukraińcy są w stanie odpowiedzieć. W ciągu najbliższych kilku tygodni stosunek ten wzrośnie do 10 do 1 - informuje gen. Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie

Rozwiązaniem byłoby przejęcie rosyjskich aktywów, zamrożonych na Zachodzie. To co najmniej 250 miliardów dolarów. - Coraz więcej obywateli w Unii Europejskiej, płatników podatków, mówi, dlaczego my mamy płacić koszty tej wojny, koszty agresji rosyjskiej, skoro do dyspozycji są rosyjskie pieniądze - zwraca uwagę premier Donald Tusk. Ale Europa czeka, by pierwsze taką decyzję podjęły Stany Zjednoczone.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i wykonują badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Miała ponad 70 ran na ciele, ślady po przypalaniu żelazkiem, poparzeniach, pogryzieniach, złamany w kilkunastu miejscach kręgosłup i urazy mózgu. Sara miała 10 lat. Była córką Polki i Pakistańczyka. Dziewczynka po rozwodzie trafiła pod opiekę ojca, który - razem z macochą - został uznany winnym zabójstwa córki. Gdy interweniowała szkoła i opieka społeczna, ojciec wypisał dziewczynkę ze szkoły w Wielkiej Brytanii.

Sara miała ślady po oparzeniach, pogryzieniach, urazy mózgu. Ojciec i macocha zostali uznani winni jej śmierci

Sara miała ślady po oparzeniach, pogryzieniach, urazy mózgu. Ojciec i macocha zostali uznani winni jej śmierci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS