Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na Ukrainę

Źródło:
Fakty TVN
Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na Ukrainę
Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na Ukrainę
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na UkrainęAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Rosja ostrzeliwuje ukraińskie zapory i elektrownie. Władimir Putin znów chce pozbawić Ukraińców prądu. Ukraina w odpowiedzi zaatakowała rosyjskie rafinerie, ale coraz częściej nie ma czym atakować i bronić się. Kongres USA wciąż nie zaakceptował kolejnego pakietu wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Ukraińscy żołnierze walczą z kolejną falą rosyjskich dronów kamikadze atakujących Ukrainę. Ukraińcy próbują zestrzeliwać nisko lecące bezzałogowce przy pomocy ciężkich karabinów maszynowych i rakiet przeciwlotniczych, chociaż tych ostatnich bez zachodniego wsparcia mają coraz mniej. - Nocą rosyjscy terroryści znów atakowali Ukrainę, stosując szturmowe bezzałogowce typu Shahed i rakiety manewrujące różnych typów - poinformował Andrij Kowaliow ze Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Do dziś nie wiadomo, ile osób zginęło w wyniku sabotażu w Nowej Kachowce

Co noc Rosja wystrzeliwuje dziesiątki dronów kamikadze i rakiet. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną, Rosjanie koncentrują się teraz przede wszystkim na zaporach i elektrowniach wodnych. - Były przeprowadzone ataki na hydroelektrownie Dniestrzańską i Kaniowską, co w oczywisty sposób świadczy, że Rosja chce powtórzyć katastrofę, jaką zorganizowała na zaporze w Nowej Kachowce - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TEŻ: Ukraińcom "udało się wytrącić kontrolę z rąk Rosjan" na Morzu Czarnym

W czerwcu zeszłego roku Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Zalanych zostało kilkadziesiąt miejscowości. Do dzisiaj nie wiadomo, ile osób zginęło. Mogło ich być setki. Tydzień temu Rosjanie całkowicie zniszczyli elektrownię wodną w Zaporożu, gdzie znajduje się największa w Ukrainie zapora wodna na Dnieprze.

- Według ekspertów, Rosjanie liczą na to, że osłabiona ukraińska obrona przeciwlotnicza nie będzie w stanie powstrzymać rakiet lecących na obiekty energetyczne, a bez prądu ukraińska gospodarka nie będzie w stanie normalnie działać, co ułatwi posuwanie się rosyjskiej armii do przodu na lądzie - mówi Ołeh Biłecki, ukraiński dziennikarz.

Rosjanie wykorzystują brak zachodniego wsparcia na "100 procent"

Tylko w ostatnich dniach Rosjanie zniszczyli elektrownię węglową w Żmijewie , zaatakowali elektrownie wodne w Kaniowie i Nowodniestrowsku. - Główny cel ataku: znowu nasza energetyka. Wytrzymaliśmy to uderzenie, ale sytuacja jest bardzo skomplikowana. Są problemy z dostawą energii elektrycznej w wielu regionach. Importujemy energię z Rumunii, Słowacji, Polski, Węgier i Mołdawii - mówi Denys Szmyhal, premier Ukrainy,

ZOBACZ TEŻ: Zmiany personalne w otoczeniu Zełenskiego. "Rozpoczęto poważny restart"

Tusk o rozmowach z Ukrainą ws. rolnictwa: posunęliśmy się krok do przodu
Tusk o rozmowach z Ukrainą ws. rolnictwa: posunęliśmy się krok do przoduTVN24

W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Zełenski znów apelował o broń dalekiego zasięgu. W jego ocenie Rosjanie, wiedząc, że mogą zostać zaatakowani tak samo, jak oni atakują Ukraińców, ograniczą swoje naloty. Teraz Rosjanie wykorzystują brak zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. - Rosja wykorzystuje to na 100 procent, nie 50, a dokładnie na 100 procent. Nie mamy już prawie żadnej artylerii - komentuje Zełenski. Dlatego Kijów w odpowiedzi na rosyjskie uderzenia skutecznie zaatakował przy pomocy dronów rosyjskie rafinerie. Jak przyznał ukraiński prezydent, nie spodobało się to Stanom Zjednoczonym, chociaż dla Rosji było bolesne. Kijów został poproszony o zaprzestanie takich działań. Zaś rosyjskie ataki nie znają granic. Dron kamikadze upadł na terytorium Rumunii należącej do NATO, ponad 20 kilometrów od granicy z Ukrainą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS