Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na Ukrainę

Źródło:
Fakty TVN
Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na Ukrainę
Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na Ukrainę
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Rosjanie "na 100 procent" wykorzystują zastój w dostawie zachodniego uzbrojenia na UkrainęAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Rosja ostrzeliwuje ukraińskie zapory i elektrownie. Władimir Putin znów chce pozbawić Ukraińców prądu. Ukraina w odpowiedzi zaatakowała rosyjskie rafinerie, ale coraz częściej nie ma czym atakować i bronić się. Kongres USA wciąż nie zaakceptował kolejnego pakietu wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Ukraińscy żołnierze walczą z kolejną falą rosyjskich dronów kamikadze atakujących Ukrainę. Ukraińcy próbują zestrzeliwać nisko lecące bezzałogowce przy pomocy ciężkich karabinów maszynowych i rakiet przeciwlotniczych, chociaż tych ostatnich bez zachodniego wsparcia mają coraz mniej. - Nocą rosyjscy terroryści znów atakowali Ukrainę, stosując szturmowe bezzałogowce typu Shahed i rakiety manewrujące różnych typów - poinformował Andrij Kowaliow ze Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Do dziś nie wiadomo, ile osób zginęło w wyniku sabotażu w Nowej Kachowce

Co noc Rosja wystrzeliwuje dziesiątki dronów kamikadze i rakiet. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną, Rosjanie koncentrują się teraz przede wszystkim na zaporach i elektrowniach wodnych. - Były przeprowadzone ataki na hydroelektrownie Dniestrzańską i Kaniowską, co w oczywisty sposób świadczy, że Rosja chce powtórzyć katastrofę, jaką zorganizowała na zaporze w Nowej Kachowce - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TEŻ: Ukraińcom "udało się wytrącić kontrolę z rąk Rosjan" na Morzu Czarnym

W czerwcu zeszłego roku Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Zalanych zostało kilkadziesiąt miejscowości. Do dzisiaj nie wiadomo, ile osób zginęło. Mogło ich być setki. Tydzień temu Rosjanie całkowicie zniszczyli elektrownię wodną w Zaporożu, gdzie znajduje się największa w Ukrainie zapora wodna na Dnieprze.

- Według ekspertów, Rosjanie liczą na to, że osłabiona ukraińska obrona przeciwlotnicza nie będzie w stanie powstrzymać rakiet lecących na obiekty energetyczne, a bez prądu ukraińska gospodarka nie będzie w stanie normalnie działać, co ułatwi posuwanie się rosyjskiej armii do przodu na lądzie - mówi Ołeh Biłecki, ukraiński dziennikarz.

Rosjanie wykorzystują brak zachodniego wsparcia na "100 procent"

Tylko w ostatnich dniach Rosjanie zniszczyli elektrownię węglową w Żmijewie , zaatakowali elektrownie wodne w Kaniowie i Nowodniestrowsku. - Główny cel ataku: znowu nasza energetyka. Wytrzymaliśmy to uderzenie, ale sytuacja jest bardzo skomplikowana. Są problemy z dostawą energii elektrycznej w wielu regionach. Importujemy energię z Rumunii, Słowacji, Polski, Węgier i Mołdawii - mówi Denys Szmyhal, premier Ukrainy,

ZOBACZ TEŻ: Zmiany personalne w otoczeniu Zełenskiego. "Rozpoczęto poważny restart"

Tusk o rozmowach z Ukrainą ws. rolnictwa: posunęliśmy się krok do przodu
Tusk o rozmowach z Ukrainą ws. rolnictwa: posunęliśmy się krok do przoduTVN24

W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Zełenski znów apelował o broń dalekiego zasięgu. W jego ocenie Rosjanie, wiedząc, że mogą zostać zaatakowani tak samo, jak oni atakują Ukraińców, ograniczą swoje naloty. Teraz Rosjanie wykorzystują brak zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. - Rosja wykorzystuje to na 100 procent, nie 50, a dokładnie na 100 procent. Nie mamy już prawie żadnej artylerii - komentuje Zełenski. Dlatego Kijów w odpowiedzi na rosyjskie uderzenia skutecznie zaatakował przy pomocy dronów rosyjskie rafinerie. Jak przyznał ukraiński prezydent, nie spodobało się to Stanom Zjednoczonym, chociaż dla Rosji było bolesne. Kijów został poproszony o zaprzestanie takich działań. Zaś rosyjskie ataki nie znają granic. Dron kamikadze upadł na terytorium Rumunii należącej do NATO, ponad 20 kilometrów od granicy z Ukrainą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS