Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN
Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"
Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Specjalna sejmowa komisja zajmie się aborcją. Jej skład jest bardzo różnorodny. "Polaryzacja jest olbrzymia"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

- Komisja jest bardzo trudna, bo rzeczywiście tutaj polaryzacja jest olbrzymia - mówi Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej. To szefowa komisji, która staje dziś przed jednym z trudniejszych zadań tej kadencji Sejmu. - Z całą pewnością będziemy spotykać się z hejtem na niewyobrażalną skalę - dodaje. Posłanka Łoboda ma konkretny plan działania.

Różnorodny skład komisji, która zajmie się aborcją

Pracę komisji Dorota Łoboda chce zacząć od wysłuchania publicznego, czyli na początek oddać głos kobietom, ekspertkom i działaczkom społecznym, a potem zająć się projektem Lewicy, który znosi kary za pomoc w aborcji. - Bardzo bym chciała, żeby ten projekt wyszedł jako pierwszy, bo on określany jest jako właśnie ta ustawa ratunkowa. Koalicjantki z Lewicy, to jest ich projekt. One są gotowe do rozmów - mówi Łoboda.

- Liczę na to, że członkinie, które się nie zgadzają z tą ustawą, nie doprowadzą do obstrukcji w pracy tej komisji - komentuje Alicja Łepkowska-Gołaś, posłanka Koalicji Obywatelskiej, jedna z 25 posłanek wchodzących w skład komisji.

ZOBACZ TEŻ: Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedzi
Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedziTVN24

W komisji jest tylko dwóch posłów z Koalicji Obywatelskiej, reszta to kobiety - przedstawicielki wszystkich klubów. Żeby zrozumieć, jak trudnym zadaniem będzie wypracowanie jakiegokolwiek rozwiązania, wystarczy zobaczyć, jak różnorodny jest to skład.

- Ja nie kryję, że jestem za liberalizacją do 12. tygodnia - komentuje Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050. - Jestem zwolenniczką bezpiecznej i legalnej procedury - mówi Alicja Łepkowska-Gałaś, posłanka Koalicji Obywatelskiej - To wasze doświadczenia, to wasze ciała i to wasze wybory - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. - Zamiast "twoje ciało, twój wybór", zasługuję usłyszeć "nasze dziecko, nasza odpowiedzialność" - uważa Karina Bosak, posłanka Konfederacji.

Projekt z największym poparciem w Sejmie

W skład komisji wchodzi też posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, która głosowała za odrzuceniem wszystkich projektów przygotowanych przez koalicjantów. Jest też Maria Kurowska, posłanka klubu Prawa i Sprawiedliwości. Kiedyś głosowała za obywatelskim projektem Kai Godek. Chciała, by za pomoc w aborcji groziła nawet kara więzienia. - Jeżeli uznamy, że wszystkie zarodki są osobami ludzkimi, a są, to zauważcie państwo, że średnio życie jednego dziecka jest okupione śmiercią sześciu jej braci i sióstr - mówiła Kurowska w listopadzie 2023 roku.

- To będzie trudna komisja, patrząc jak ta konstrukcja wygląda od strony PiS, więc nie liczę, że cała komisja się zgodzi, ale liczę, że cała Koalicja 15 października wypracuje rozwiązanie takie, które dla każdej z partii będzie akceptowalne - mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej.

Największe poparcie uzyskał w Sejmie projekt Trzeciej Drogi przywracający stan sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunału, który na wniosek Prawa i Sprawiedliwości wprowadził praktyczny zakaz aborcji.

ZOBACZ TEŻ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

Czterech posłów Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac. Chciał tak też zagłosować Mateusz Morawiecki, ale jak twierdzi, pomylił się. - Popieram powrót do kompromisu aborcyjnego - powiedział Mateusz Morawiecki, były premier i poseł Prawa i SPrawiedliwości.

Absencja Romana Giertycha

W głosowaniach mimo dyscypliny partyjnej nie wziął udziału Roman Giertych. Przez lata ostry przeciwnik aborcji. Teraz zajmie się nim rzeczniczka dyscypliny. W przesłanej nam wiadomości Roman Giertych tłumaczy, że jego nieobecność w Sejmie miała "bardzo poważną przyczynę" i jest przekonany, że rzecznik dyscypliny klubowej jego absencję usprawiedliwi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS