Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN
Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"
Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Specjalna sejmowa komisja zajmie się aborcją. Jej skład jest bardzo różnorodny. "Polaryzacja jest olbrzymia"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

- Komisja jest bardzo trudna, bo rzeczywiście tutaj polaryzacja jest olbrzymia - mówi Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej. To szefowa komisji, która staje dziś przed jednym z trudniejszych zadań tej kadencji Sejmu. - Z całą pewnością będziemy spotykać się z hejtem na niewyobrażalną skalę - dodaje. Posłanka Łoboda ma konkretny plan działania.

Różnorodny skład komisji, która zajmie się aborcją

Pracę komisji Dorota Łoboda chce zacząć od wysłuchania publicznego, czyli na początek oddać głos kobietom, ekspertkom i działaczkom społecznym, a potem zająć się projektem Lewicy, który znosi kary za pomoc w aborcji. - Bardzo bym chciała, żeby ten projekt wyszedł jako pierwszy, bo on określany jest jako właśnie ta ustawa ratunkowa. Koalicjantki z Lewicy, to jest ich projekt. One są gotowe do rozmów - mówi Łoboda.

- Liczę na to, że członkinie, które się nie zgadzają z tą ustawą, nie doprowadzą do obstrukcji w pracy tej komisji - komentuje Alicja Łepkowska-Gołaś, posłanka Koalicji Obywatelskiej, jedna z 25 posłanek wchodzących w skład komisji.

ZOBACZ TEŻ: Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedzi
Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedziTVN24

W komisji jest tylko dwóch posłów z Koalicji Obywatelskiej, reszta to kobiety - przedstawicielki wszystkich klubów. Żeby zrozumieć, jak trudnym zadaniem będzie wypracowanie jakiegokolwiek rozwiązania, wystarczy zobaczyć, jak różnorodny jest to skład.

- Ja nie kryję, że jestem za liberalizacją do 12. tygodnia - komentuje Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050. - Jestem zwolenniczką bezpiecznej i legalnej procedury - mówi Alicja Łepkowska-Gałaś, posłanka Koalicji Obywatelskiej - To wasze doświadczenia, to wasze ciała i to wasze wybory - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. - Zamiast "twoje ciało, twój wybór", zasługuję usłyszeć "nasze dziecko, nasza odpowiedzialność" - uważa Karina Bosak, posłanka Konfederacji.

Projekt z największym poparciem w Sejmie

W skład komisji wchodzi też posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, która głosowała za odrzuceniem wszystkich projektów przygotowanych przez koalicjantów. Jest też Maria Kurowska, posłanka klubu Prawa i Sprawiedliwości. Kiedyś głosowała za obywatelskim projektem Kai Godek. Chciała, by za pomoc w aborcji groziła nawet kara więzienia. - Jeżeli uznamy, że wszystkie zarodki są osobami ludzkimi, a są, to zauważcie państwo, że średnio życie jednego dziecka jest okupione śmiercią sześciu jej braci i sióstr - mówiła Kurowska w listopadzie 2023 roku.

- To będzie trudna komisja, patrząc jak ta konstrukcja wygląda od strony PiS, więc nie liczę, że cała komisja się zgodzi, ale liczę, że cała Koalicja 15 października wypracuje rozwiązanie takie, które dla każdej z partii będzie akceptowalne - mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej.

Największe poparcie uzyskał w Sejmie projekt Trzeciej Drogi przywracający stan sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunału, który na wniosek Prawa i Sprawiedliwości wprowadził praktyczny zakaz aborcji.

ZOBACZ TEŻ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

Czterech posłów Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac. Chciał tak też zagłosować Mateusz Morawiecki, ale jak twierdzi, pomylił się. - Popieram powrót do kompromisu aborcyjnego - powiedział Mateusz Morawiecki, były premier i poseł Prawa i SPrawiedliwości.

Absencja Romana Giertycha

W głosowaniach mimo dyscypliny partyjnej nie wziął udziału Roman Giertych. Przez lata ostry przeciwnik aborcji. Teraz zajmie się nim rzeczniczka dyscypliny. W przesłanej nam wiadomości Roman Giertych tłumaczy, że jego nieobecność w Sejmie miała "bardzo poważną przyczynę" i jest przekonany, że rzecznik dyscypliny klubowej jego absencję usprawiedliwi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS