Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN
Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"
Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Specjalna sejmowa komisja zajmie się aborcją. Jej skład jest bardzo różnorodny. "Polaryzacja jest olbrzymia"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

- Komisja jest bardzo trudna, bo rzeczywiście tutaj polaryzacja jest olbrzymia - mówi Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej. To szefowa komisji, która staje dziś przed jednym z trudniejszych zadań tej kadencji Sejmu. - Z całą pewnością będziemy spotykać się z hejtem na niewyobrażalną skalę - dodaje. Posłanka Łoboda ma konkretny plan działania.

Różnorodny skład komisji, która zajmie się aborcją

Pracę komisji Dorota Łoboda chce zacząć od wysłuchania publicznego, czyli na początek oddać głos kobietom, ekspertkom i działaczkom społecznym, a potem zająć się projektem Lewicy, który znosi kary za pomoc w aborcji. - Bardzo bym chciała, żeby ten projekt wyszedł jako pierwszy, bo on określany jest jako właśnie ta ustawa ratunkowa. Koalicjantki z Lewicy, to jest ich projekt. One są gotowe do rozmów - mówi Łoboda.

- Liczę na to, że członkinie, które się nie zgadzają z tą ustawą, nie doprowadzą do obstrukcji w pracy tej komisji - komentuje Alicja Łepkowska-Gołaś, posłanka Koalicji Obywatelskiej, jedna z 25 posłanek wchodzących w skład komisji.

ZOBACZ TEŻ: Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedzi
Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedziTVN24

W komisji jest tylko dwóch posłów z Koalicji Obywatelskiej, reszta to kobiety - przedstawicielki wszystkich klubów. Żeby zrozumieć, jak trudnym zadaniem będzie wypracowanie jakiegokolwiek rozwiązania, wystarczy zobaczyć, jak różnorodny jest to skład.

- Ja nie kryję, że jestem za liberalizacją do 12. tygodnia - komentuje Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050. - Jestem zwolenniczką bezpiecznej i legalnej procedury - mówi Alicja Łepkowska-Gałaś, posłanka Koalicji Obywatelskiej - To wasze doświadczenia, to wasze ciała i to wasze wybory - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. - Zamiast "twoje ciało, twój wybór", zasługuję usłyszeć "nasze dziecko, nasza odpowiedzialność" - uważa Karina Bosak, posłanka Konfederacji.

Projekt z największym poparciem w Sejmie

W skład komisji wchodzi też posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, która głosowała za odrzuceniem wszystkich projektów przygotowanych przez koalicjantów. Jest też Maria Kurowska, posłanka klubu Prawa i Sprawiedliwości. Kiedyś głosowała za obywatelskim projektem Kai Godek. Chciała, by za pomoc w aborcji groziła nawet kara więzienia. - Jeżeli uznamy, że wszystkie zarodki są osobami ludzkimi, a są, to zauważcie państwo, że średnio życie jednego dziecka jest okupione śmiercią sześciu jej braci i sióstr - mówiła Kurowska w listopadzie 2023 roku.

- To będzie trudna komisja, patrząc jak ta konstrukcja wygląda od strony PiS, więc nie liczę, że cała komisja się zgodzi, ale liczę, że cała Koalicja 15 października wypracuje rozwiązanie takie, które dla każdej z partii będzie akceptowalne - mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej.

Największe poparcie uzyskał w Sejmie projekt Trzeciej Drogi przywracający stan sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunału, który na wniosek Prawa i Sprawiedliwości wprowadził praktyczny zakaz aborcji.

ZOBACZ TEŻ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

Czterech posłów Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac. Chciał tak też zagłosować Mateusz Morawiecki, ale jak twierdzi, pomylił się. - Popieram powrót do kompromisu aborcyjnego - powiedział Mateusz Morawiecki, były premier i poseł Prawa i SPrawiedliwości.

Absencja Romana Giertycha

W głosowaniach mimo dyscypliny partyjnej nie wziął udziału Roman Giertych. Przez lata ostry przeciwnik aborcji. Teraz zajmie się nim rzeczniczka dyscypliny. W przesłanej nam wiadomości Roman Giertych tłumaczy, że jego nieobecność w Sejmie miała "bardzo poważną przyczynę" i jest przekonany, że rzecznik dyscypliny klubowej jego absencję usprawiedliwi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS