"To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeni

23.08.2022 | "To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeni
23.08.2022 | "To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeni
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.08.2022 | "To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeniMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Zgodnie z kryteriami Ministerstwa Zdrowia "najdroższy lek świata" będzie refundowany tylko dla dzieci do szóstego miesiąca życia. Z prawa do terapii genowej zostały wykluczone też dzieci, które objęte są leczeniem innym refundowanym lekiem. To cios dla wielu rodziców dzieci chorych na SMA.

Przez 50 dni, przez 45 miast. Krok za krokiem z Zakopanego do Helu i z nadzieją, że napotkani po drodze ludzie się zainteresują i uda się uzbierać dziewięć milionów złotych na terapię genową dla 16-miesięcznej Zosi, która cierpi na SMA.

- Na ten moment jest coś, czego nie ma. Jestem strasznie sfrustrowany tym, że nie dotyczy to nas - mówi Tomasz Szcześniewski, ojciec Zosi.

Sfrustrowani, bezradni i zrozpaczeni są też rodzice Oliwiera. Chłopiec nie kwalifikuje się do refundacji "najdroższego leku na świecie". Sześć miesięcy skończył 5 lipca.

- Okropnie ucieszyliśmy się, że ta refundacja będzie, po prostu to było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut, bo za chwilę ktoś podesłał, że jednak do szóstego miesiąca życia - mówi Joanna Ligęza, matka Oliwiera.

Ministerstwo Zdrowia chce refundować terapię genową dla dzieci z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni od 1 września. Przeznaczy na to 300 milionów złotych rocznie, ale wykluczyło z niej dzieci starsze niż sześć miesięcy. W przypadku terapii genowej to walka nie tyle z czasem, co z kilogramami. To one decydują o tym, czy da się dziecko do takiej terapii zakwalifikować.

- Lek został dopuszczony w Unii Europejskiej dla dzieci do 21 kilogramów, jednak konsensus lekarzy mówi, że najbezpieczniej jest podać do 13,5 - informuje Dorota Raczek, prezes Fundacji SMA.

Wykluczone dzieci objęte innym leczeniem

Z prawa do terapii genowej zostały wykluczone też dzieci, które objęte są leczeniem innym refundowanym lekiem. Ten inny lek trzeba podawać w kręgosłup co cztery miesiące do końca życia. Terapia genowa to jeden zastrzyk na całe życie.

- Nóż w serce, prosto w serce. Każde dziecko zasługuje na taką samą szansę, każde dziecko zasługuje, żeby żyć, żeby rozwijać się, żeby żyć sprawnie, żeby cieszyć się dzieciństwem - podkreśla Magdalena Szcześniewska, matka Zosi.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to nie urzędnicy zdecydowali o zasadach refundacji.

- Na sześć miesięcy wskazują lekarze. Jeżeli Ministerstwo Zdrowia przyjmuje i finansuje program lekowy, bierze pełną odpowiedzialność za wszystkich pacjentów, ta odpowiedzialność jest na bazie danych - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, z zawodu lekarz, zaprosił rodziców dzieci z SMA na przyszły wtorek do Sejmu. Zaprosił też na to spotkanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Panie ministrze: godzina 12, przyszły wtorek, melduje się pan tutaj w Sejmie i odpowiada pan nie mi, choć pan odpowiada przed Sejmem, odpowiada pan rodzicom chorym na SMA - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tata Zosi będzie wtedy miał za sobą mniej więcej jedną czwartą trasy Zakopane-Hel. - Czuję się jeszcze bardziej zmotywowanym, że mam coś córce do udowodnienia - mówi pan Tomasz Szcześniewski.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN