"To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeni

23.08.2022 | "To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeni
23.08.2022 | "To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeni
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.08.2022 | "To było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut". Rodzice dzieci z SMA czują się zdradzeniMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Zgodnie z kryteriami Ministerstwa Zdrowia "najdroższy lek świata" będzie refundowany tylko dla dzieci do szóstego miesiąca życia. Z prawa do terapii genowej zostały wykluczone też dzieci, które objęte są leczeniem innym refundowanym lekiem. To cios dla wielu rodziców dzieci chorych na SMA.

Przez 50 dni, przez 45 miast. Krok za krokiem z Zakopanego do Helu i z nadzieją, że napotkani po drodze ludzie się zainteresują i uda się uzbierać dziewięć milionów złotych na terapię genową dla 16-miesięcznej Zosi, która cierpi na SMA.

- Na ten moment jest coś, czego nie ma. Jestem strasznie sfrustrowany tym, że nie dotyczy to nas - mówi Tomasz Szcześniewski, ojciec Zosi.

Sfrustrowani, bezradni i zrozpaczeni są też rodzice Oliwiera. Chłopiec nie kwalifikuje się do refundacji "najdroższego leku na świecie". Sześć miesięcy skończył 5 lipca.

- Okropnie ucieszyliśmy się, że ta refundacja będzie, po prostu to było szczęście, które trwało zaledwie 10 minut, bo za chwilę ktoś podesłał, że jednak do szóstego miesiąca życia - mówi Joanna Ligęza, matka Oliwiera.

Ministerstwo Zdrowia chce refundować terapię genową dla dzieci z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni od 1 września. Przeznaczy na to 300 milionów złotych rocznie, ale wykluczyło z niej dzieci starsze niż sześć miesięcy. W przypadku terapii genowej to walka nie tyle z czasem, co z kilogramami. To one decydują o tym, czy da się dziecko do takiej terapii zakwalifikować.

- Lek został dopuszczony w Unii Europejskiej dla dzieci do 21 kilogramów, jednak konsensus lekarzy mówi, że najbezpieczniej jest podać do 13,5 - informuje Dorota Raczek, prezes Fundacji SMA.

Wykluczone dzieci objęte innym leczeniem

Z prawa do terapii genowej zostały wykluczone też dzieci, które objęte są leczeniem innym refundowanym lekiem. Ten inny lek trzeba podawać w kręgosłup co cztery miesiące do końca życia. Terapia genowa to jeden zastrzyk na całe życie.

- Nóż w serce, prosto w serce. Każde dziecko zasługuje na taką samą szansę, każde dziecko zasługuje, żeby żyć, żeby rozwijać się, żeby żyć sprawnie, żeby cieszyć się dzieciństwem - podkreśla Magdalena Szcześniewska, matka Zosi.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to nie urzędnicy zdecydowali o zasadach refundacji.

- Na sześć miesięcy wskazują lekarze. Jeżeli Ministerstwo Zdrowia przyjmuje i finansuje program lekowy, bierze pełną odpowiedzialność za wszystkich pacjentów, ta odpowiedzialność jest na bazie danych - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, z zawodu lekarz, zaprosił rodziców dzieci z SMA na przyszły wtorek do Sejmu. Zaprosił też na to spotkanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Panie ministrze: godzina 12, przyszły wtorek, melduje się pan tutaj w Sejmie i odpowiada pan nie mi, choć pan odpowiada przed Sejmem, odpowiada pan rodzicom chorym na SMA - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tata Zosi będzie wtedy miał za sobą mniej więcej jedną czwartą trasy Zakopane-Hel. - Czuję się jeszcze bardziej zmotywowanym, że mam coś córce do udowodnienia - mówi pan Tomasz Szcześniewski.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS