Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Źródło:
Fakty TVN
Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie
Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie
Marek Nowicki/Fakty TVN
Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebieMarek Nowicki/Fakty TVN

Niektórzy mają zaburzenia żywieniowe, inni podejmują próby samobójcze - nastolatkowie pilnie potrzebujący psychoterapii. Lekarze radzą, by przeszli przez nią razem z rodzicami. To daje nieporównanie lepsze efekty niż terapia indywidualna - widać to wyraźnie w danych z Irlandii.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Terapię ze swoją córką przeszła między innymi Anna Ślusarczyk. Hania miała 13 lat, nagle zaczęła się okaleczać. Lekarze stwierdzili ciężką depresję. Potem był szpital i próba samobójcza. Specjaliści zaproponowali matce, żeby wzięła udział w psychoterapii razem z córką. To zmieniło wszystko. Hania zaczęła zdrowieć.

- Dla mojej córki się okazało to najistotniejsze. Ona powiedziała: "Mamo, ja nie wierzę, po prostu nigdy w życiu bym nie uwierzyła, jakby ktoś mi wcześniej powiedział, że ty po prostu usiądziesz i będziesz słuchać, co ja mówię, i słyszeć, co ja mówię". I to było dla mnie ogromne odkrycie - wspomina Anna Ślusarczyk, mama Hani.

Anna Ślusarczyk jest bohaterką, bo dzięki swojej otwartości i zaangażowaniu była w stanie skutecznie pomóc córce. Włączył się w to też jej mąż, ojciec dziecka. Takie postawy nie są jednak w Polsce oczywiste.

Rodzice często boją się uczestniczyć w psychoterapiach

- Bardzo często spotykamy się jednak z sytuacją, kiedy rodzice lub któryś z rodziców nie chce uczestniczyć w terapii rodzinnej. Wolą, żeby dziecko pracowało indywidualnie z psychoterapeutą dzieci i młodzieży lub lekarzem psychiatrą - mówi prof. dr hab. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

ZOBACZ TEŻ: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Zdrowie psychiczne Polaków. Coraz więcej problemów
Zdrowie psychiczne Polaków. Coraz więcej problemówTVN24

Rodzice czasami wstydzą się brać udział w psychoterapii lub wręcz się boją, że ujawni ona też ich problemy. Często właśnie tylko wspólnymi siłami można pomóc nastolatkowi cierpiącemu na zaburzenie osobowości czy rozregulowanie emocjonalne.

- Dopiero od niedawna system zaczyna wspierać te oddziaływania rodzinne poprzez ich lepsze finansowanie czy poprzez zwiększanie ich dostępności. Przez lata wydaje się, że ten obszar był zaniedbany - przyznaje Bartłomiej Taurogiński, psychiatra dziecięcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Irlandczycy przekonali się o skuteczności wspólnej terapii

Z irlandzkich badań wynika, że tam, gdzie opiekunowie biorą udział w terapii z nastolatkiem, a jest to część tak zwanej terapii dialektyczno-behawioralnej, liczba zgłoszeń na szpitalne oddziały ratunkowe spadła o 70 procent, a liczba dni, jakie nastolatkowie muszą spędzać w szpitalu, zmniejszyła się aż o 90 procent.

- U nas dopiero zaczynamy i dopiero pierwsze pojedyncze oddziały w Polsce próbują wdrażać terapię dialektyczno-behawioralną. Pojedyncze oddziały próbują wdrażać program "family connection" - przekazuje Magdalena Tylko, psychoterapeutka z Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej. Jeden z nich - akurat dla dorosłych - mieści się w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Po prostu nie żyjemy na samotnej wyspie. Żyjemy wśród ludzi i ci ludzie muszą nam pomóc wyjść z naszych kryzysów. - Mamy ku temu metody. Umiejętności, które ta terapia daje, są metodami, które my sami osobiście rekomendujemy i w nie wierzymy - komentuje Katarzyna Fąk, psycholożka kliniczna z Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS