Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgom

19.09.2022 | Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgom
19.09.2022 | Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgom
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.09.2022 | Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgomMarek Nowicki | Fakty TVN

Lekarzy nie zastąpią, ale mogą być dla nich niezastąpioną pomocą. Roboty coraz śmielej wkraczają na sale operacyjne. Ze swoją precyzją i możliwościami są przyszłością nowoczesnej medycyny. Tam, gdzie już są teraźniejszością, są dla chirurga jak trzecia ręka i druga para oczu.

Lekarze Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie pobrali nerkę od Ewy Łuczkiewicz i przeszczepili ją jej mężowi. - Operowana byłam przy użyciu robota da Vinci, z czego się bardzo cieszę i rzeczywiście dzisiaj się czuję rewelacyjnie - zapewnia pacjentka.

Trzecia ręka chirurga

Taki zabieg jak w przypadku pani Ewy, można wykonać tradycyjną metodą laparoskopową - bez użycia robota. Ale robot ma swoje zalety. - Po pierwsze (dzięki robotowi - przyp. red.) chirurg ma nie dwie, tylko trzy ręce, o czym nie wszyscy wiedzą, ale to też jest bardzo ważne - wyjaśnia profesor Marek Durlik, chirurg i transplantolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Na tej trzeciej ręce chirurga jest umieszczony tor wizyjny. - Po drugie (obecność robota - przyp. red.) zapewnia dziesięciokrotne powiększenie, po trzecie jest to obraz z kamery, która jest od dołu skierowana, i która zapewnia obraz HD bardzo wysokiej jakości - dodaje profesor Durlik.

Widać wszystko bardzo dobrze i to w takich miejscach, które dotąd dla oka chirurga były słabo dostępne. To podstawowa funkcja robotów chirurgicznych - także robotów Versius, przy pomocy których lekarze usuwają na przykład raka prostaty. - Przy robocie da Vinci oglądamy tkanki, widząc w 3D, co daje nam taki efekt bycia w środku pacjenta. Tak samo w robocie Versius, gdy zakładamy okulary 3D, powoduje to, że mamy lepszy wgląd w tkanki i ten obraz jest o wiele bardziej wyrazisty i głębszy - tłumaczy doktor Mateusz Jobczyk, urolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie i Szpitala "Salve Medica" w Łodzi.

Potrzeby są większe

W Polsce pracuje już około dziesięciu Versiusów i niemal dwa razy tyle robotów da Vinci. Natomiast nie ma w Polsce ani jednego Mazora - robota do operacji kręgosłupa. Pierwszy egzemplarz bardzo by chciał mieć u siebie profesor Robert Gasik z Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji. - On się uczy na podstawie badań tej nowej anatomii pacjenta i dostosowuje założenie każdego implantu do tej anatomii. Oczywiście my nadzorujemy prace robota, więc trochę to jest taki koleżeński układ. Trochę on nadzoruje nas - opowiada profesor Robert Gasik, kierownik Kliniki Neuroortopedii i Neurologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Mózg robota - czyli jego oprogramowanie - to podstawa. Czasami nawet on sam wystarcza. Tak jak w przypadku polskiej produkcji robota Ictal do diagnozy pacjentów z epilepsją.

Państwo Łuczkiewiczowie - szczęśliwy biorca i szczęśliwa dawczyni - leżą na tej samej sali. Pani Ewa już we wtorek zostanie wypisana. Jej mąż wkrótce potem.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CMR SURGICAL

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS