"PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają

10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają
10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwająArleta Zalewska | Fakty TVN

Jarosław Gowin wróci do rządu - to już wydaje się przesądzone i nie jest punktem spornym w rozmowach liderów Zjednoczonej Prawicy. Kolejna runda rozmów w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie trwała ponad trzy godziny. Porozumienie i Solidarna Polska mają otrzymać po jednym ministerstwie, zamiast po dwa, jak obecnie. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki ocenił, że PiS ze swojej strony "nie może rezygnować z resortów".

Jedno dla uczestników spotkania w siedzibie PiS wydaje się przesądzone: Jarosław Gowin, szef Porozumienia, wraca do rządu. Jak wynika z naszych informacji, chce tego on, jego partia, a także akceptuje to prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Kształtujemy koalicję nieco na nowo. Oczywiście, (Jarosław Gowin - przyp. red.) jest liderem partii, więc nie jest niczym dziwnym, że lider partii zasiada w rządzie. Wydaje się, że szeregowy poseł może być tylko jeden - skomentowała minister rozwoju i wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jeśli chodzi o pozostałe związane z rekonstrukcją rządu kwestie, to do porozumienia między koalicjantami wciąż jest daleko. - Bo mamy dużo konkretów do omówienia - zdradził europoseł i wiceprezes PiS Joachim Brudziński.

Skomplikowane negocjacje

To, co pod hasłem "rekonstrukcja rządu" faktycznie negocjowane jest za zamkniętymi drzwiami, dotyczy przede wszystkim zmian w umowie koalicyjnej. Koalicjanci, zamiast dwóch ministerstw, mają dostać po jednym rozbudowanym ministerstwie. Negocjacje to również kwestie personalne i programowe, czyli nie tylko co Zjednoczona Prawica ma wprowadzać, ale też w jakim stylu.

- Rozmowy są trudne, ale obiecujące. Myślę, że w końcu się porozumiemy, niekoniecznie ostateczny kształt już będzie dzisiaj - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że jego zdaniem rozmowy potrwają jeszcze "parę tygodni".

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zmniejszenie liczby resortów z 20 do 15, a nawet 14, to misja z cyklu politycznie najtrudniejszych. Każda taka likwidacja ministerstw oznacza cięcia stanowisk dla polityków, ich współpracowników i dla działaczy.

- Przy dużej redukcji resortów to my oddamy tych resortów najwięcej - ocenił w środę poseł PiS Radosław Fogiel. - Prawo i Sprawiedliwość nie może rezygnować z resortów. To Prawo i Sprawiedliwość jest główną partią Zjednoczonej Prawicy - stwierdził jednak w czwartek Ryszard Terlecki.

Koalicjanci mają więc walczyć o dodatkowe stanowiska dla tak zwanych ministrów bez teki.

Kolejne rozmowy już zaplanowane

Na początku listopada na kongresie PiS, Mateusz Morawiecki miałby zostać pierwszym wiceprezesem partii. Według nieoficjalnych informacji premier rekonstrukcję rządu chciałby przeprowadzić już w tej silniejszej politycznie roli.

- Jestem przekonany, że dojdzie do znalezienia kompromisu. Natomiast trudno mi powiedzieć dokładnie, w jakim czasie. Chcielibyśmy, żeby to było szybciej niż później - skomentował wiceminister sprawiedliwości i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Do tematu nowej umowy koalicyjnej prezes PiS odniósł się po raz pierwszy we wtorek. - To są oczywiście rozmowy skomplikowane. (...) Jestem głęboko przekonany, że przyniosą właściwe efekty i że te zmiany, które planujemy, zostaną przeprowadzone - oświadczył Jarosław Kaczyński.

Koalicjanci z siedziby PiS zaczęli wyjeżdżać po ponad trzech godzinach rozmów. Kolejne zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS