"PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają

10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają
10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwająArleta Zalewska | Fakty TVN

Jarosław Gowin wróci do rządu - to już wydaje się przesądzone i nie jest punktem spornym w rozmowach liderów Zjednoczonej Prawicy. Kolejna runda rozmów w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie trwała ponad trzy godziny. Porozumienie i Solidarna Polska mają otrzymać po jednym ministerstwie, zamiast po dwa, jak obecnie. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki ocenił, że PiS ze swojej strony "nie może rezygnować z resortów".

Jedno dla uczestników spotkania w siedzibie PiS wydaje się przesądzone: Jarosław Gowin, szef Porozumienia, wraca do rządu. Jak wynika z naszych informacji, chce tego on, jego partia, a także akceptuje to prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Kształtujemy koalicję nieco na nowo. Oczywiście, (Jarosław Gowin - przyp. red.) jest liderem partii, więc nie jest niczym dziwnym, że lider partii zasiada w rządzie. Wydaje się, że szeregowy poseł może być tylko jeden - skomentowała minister rozwoju i wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jeśli chodzi o pozostałe związane z rekonstrukcją rządu kwestie, to do porozumienia między koalicjantami wciąż jest daleko. - Bo mamy dużo konkretów do omówienia - zdradził europoseł i wiceprezes PiS Joachim Brudziński.

Skomplikowane negocjacje

To, co pod hasłem "rekonstrukcja rządu" faktycznie negocjowane jest za zamkniętymi drzwiami, dotyczy przede wszystkim zmian w umowie koalicyjnej. Koalicjanci, zamiast dwóch ministerstw, mają dostać po jednym rozbudowanym ministerstwie. Negocjacje to również kwestie personalne i programowe, czyli nie tylko co Zjednoczona Prawica ma wprowadzać, ale też w jakim stylu.

- Rozmowy są trudne, ale obiecujące. Myślę, że w końcu się porozumiemy, niekoniecznie ostateczny kształt już będzie dzisiaj - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że jego zdaniem rozmowy potrwają jeszcze "parę tygodni".

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zmniejszenie liczby resortów z 20 do 15, a nawet 14, to misja z cyklu politycznie najtrudniejszych. Każda taka likwidacja ministerstw oznacza cięcia stanowisk dla polityków, ich współpracowników i dla działaczy.

- Przy dużej redukcji resortów to my oddamy tych resortów najwięcej - ocenił w środę poseł PiS Radosław Fogiel. - Prawo i Sprawiedliwość nie może rezygnować z resortów. To Prawo i Sprawiedliwość jest główną partią Zjednoczonej Prawicy - stwierdził jednak w czwartek Ryszard Terlecki.

Koalicjanci mają więc walczyć o dodatkowe stanowiska dla tak zwanych ministrów bez teki.

Kolejne rozmowy już zaplanowane

Na początku listopada na kongresie PiS, Mateusz Morawiecki miałby zostać pierwszym wiceprezesem partii. Według nieoficjalnych informacji premier rekonstrukcję rządu chciałby przeprowadzić już w tej silniejszej politycznie roli.

- Jestem przekonany, że dojdzie do znalezienia kompromisu. Natomiast trudno mi powiedzieć dokładnie, w jakim czasie. Chcielibyśmy, żeby to było szybciej niż później - skomentował wiceminister sprawiedliwości i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Do tematu nowej umowy koalicyjnej prezes PiS odniósł się po raz pierwszy we wtorek. - To są oczywiście rozmowy skomplikowane. (...) Jestem głęboko przekonany, że przyniosą właściwe efekty i że te zmiany, które planujemy, zostaną przeprowadzone - oświadczył Jarosław Kaczyński.

Koalicjanci z siedziby PiS zaczęli wyjeżdżać po ponad trzech godzinach rozmów. Kolejne zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS