Referendum w dniu wyborów. Politycy opozycji mają wątpliwości co do finansowania kampanii referendalnej

Źródło:
Fakty TVN
Referendum w dniu wyborów. Politycy opozycji mają wątpliwości co do finansowania kampanii referendalnej
Referendum w dniu wyborów. Politycy opozycji mają wątpliwości co do finansowania kampanii referendalnej
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Referendum w dniu wyborów. Politycy opozycji mają wątpliwości co do finansowania kampanii referendalnejArleta Zalewska/Fakty TVN

Referendum w sprawie relokacji migrantów budzi wiele wątpliwości. Tym razem z powodu finansowania. Politycy opozycji ostrzegają, że jeśli wybory i referendum odbędą się tego samego dnia, to kampania będzie jedna, a wydatki teoretycznie z innych kont. Jak odróżnić podróże, spoty, spotkania i bilboardy referendalne od kampanijnych?

"Afera milionerów" to temat, od którego PiS chciałoby w kampanii uciec, bo wygodniej jest połączyć wybory z referendum i skupić się na fałszywie przedstawianych dylematach. Jednak od tematu nie ucieka Platforma Obywatelska, o czym mają przypominać kartonowe podobizny rządzących oraz osób z nimi powiązanych wraz z informacjami, o ile się wzbogacili, od kiedy władzę przejął PiS.

Jeden z marynarzy w Kołobrzegu porównał swoją emeryturę do zarobków wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego, który jako wiceprezes w państwowej spółce, a został nim po wygranych przez PiS wyborach, zarabiał miesięcznie średnio 130 tysięcy złotych. Emeryt może liczyć na 1836 złotych i 67 groszy miesięcznie.

Kolejny zarzut opozycji w sprawie połączenia kampanii referendalnej i wyborczej dotyczy limitów i reguł w sprawie nadwyżek, a to oznacza, że kampania referendalna nie podlega Kodeksowi wyborczemu. Politycy obozu władzy będą więc mogli wydawać pieniądze na bilboardy, spoty, na organizacje wizyt i spotkań bez żadnych ograniczeń i z dowolnych źródeł finansowania. Wystarczy, że będą to robić w temacie kampanii referendalnej z pytaniem: "czy akceptujesz politykę rządu, która odrzuca przymusową relokacje nielegalnych imigrantów?".

Zobacz więcej: Jarosław Kaczyński mówi, jakie pytanie sobie wyobraża w referendum w sprawie migracji

- Finansowanie publiczne tego zagadnienia będzie jednocześnie finansowaniem przekonywania do stanowiska rządu, co absolutnie nie powinno się toczyć, bo to może wpłynąć na wynik wyborów - zwraca uwagę Maciej Gutowski, adwokat, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kampania referendalna a kampania wyborcza

Ernest Bejda, jeden z bohaterów akcji Platformy, w ubiegłym roku wpłacił na PiS 45 tysięcy złotych - podobnie jak Andrzej Jaworski, Małgorzata Sadurska oraz Piotr Nowak. Wszyscy kiedyś związani z PiS-em, a dziś w państwowych spółkach. Teraz, gdy każdy z nich w czasie kampanii wyborczej będzie chciał wpłacić pieniądze na kampanie referendalną, będzie mógł to zrobić i to bez żadnych limitów.

- Jeżeli coś jest korzystne dla Polski, dla polskich obywateli, to szukanie w takim działaniu drugiego dna jest nie na miejscu - uważa Ireneusz Zyska, wiceminister kultury, poseł PiS.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", ponad 52,1 procent Polaków uważa, że referendum w sprawie relokacji uchodźców nie powinno odbyć się razem z wyborami. Pozytywnie pomysł PiS-u oceniło natomiast prawie 36,8 procent pytanych.

Politycy PiS pojawili się na Jasnej Górze. Platforma nie pozwala zapomnieć o PiS-owskich milionerach
Politycy PiS pojawili się na Jasnej Górze. Platforma nie pozwala zapomnieć o PiS-owskich milionerachArleta Zalewska/Fakty TVN

- Krótki mówiąc, Kaczyński wpadł na pomysł, żeby właśnie wypompować pieniądze ze spółek Skarbu Państwa, z różnych instytucji, na swoją kampanię. Kampania parlamentarna ma swoje obostrzenia: każdy z nas, każdy z polityków, jak i partii, mogą wydać określoną liczbę pieniędzy, natomiast jeśli chodzi o kampanie referendalną, "sky is the limit" - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dlatego opozycja apeluje do Państwowej Komisji Wyborczej o zablokowanie pomysłu organizacji referendum w dniu wyborów.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS