Pytania do komendanta Szymczyka wciąż bez odpowiedzi. "To jest komedia"

24
24
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
24.03 | Pytania do komendanta Szymczyka wciąż bez odpowiedzi. "To jest komedia"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W piątek, przy okazji ogłoszenia planów przekształcenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w Akademię Policji, komendant Jarosław Szymczyk po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawił się publicznie. Opozycja żąda jego dymisji w związku z wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji, a sprawą zajmuje się prokuratura. Szymczyk jednak nie zdecydował się w piątek na rozmowę z dziennikarzami.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zamieni się w Akademię Policji. - Na początku lat 90-tych, kiedy studiowałem właśnie tutaj na szczycieńskiej uczelni, z wielką dumą nosiłem taką koszulkę z napisem "Police Academy". Ona była niezwykle popularna - mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji podczas konferencji na której zapowiedziano plany przekształcenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w Akademię Policji.

Zdaniem opozycji zmiana nazwy to nie jest powód do dumy, a obecna sytuacja w policji przypomina filmową komedię "Akademia Policyjna". - Pamiętamy siedem części Akademii Policyjnej. To była komedia. I to, że Szymczyk nadal jest komendantem głównym policji i otwiera jakąkolwiek akademię, to to jest komedia - uważa Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Pytania bez odpowiedzi

Przy okazji ogłoszenia otwarcia Akademii Policyjnej "Fakty" TVN chciały zadać komendantowi głównemu policji pytania. Miały one dotyczyć sytuacji sprzed trzech miesięcy, kiedy na Komendzie Głównej Policji wybuch granatnik przywieziony przez Szymczyka z Ukrainy. Na konferencji nie było jednak możliwości zadawania pytań.

- To, że potem próbowano zatuszować tę sprawę. To, że nie wiadomo jak go (granatnik - przyp. red.) przemycono przez granicę, to powinno być powodem, że powinien pan Szymczyk wylecieć, a policjanci powinni w tym momencie powiedzieć "uff" - komentuje Katarzyna Lubanuer z Nowoczesnej.

Jednak zdaniem Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, winę za całą sytuację ponoszą służby ukraińskie.

Tuż po wybuchu na komendzie Jarosław Szymczyk opowiadał o całej sytuacji w telewizji rządowej. - Strzał następuje wtedy, kiedy ktoś naciska na spust. Ja po prostu postawiłem tę tubę w pionie - mówił 19 grudnia 2022 roku. - Na koniec tego spotkania przekazał mi właśnie taką tubę po granatniku, ale przerobioną na głośnik. Był manipulator na tej tubie, zaprezentował mi, w jaki sposób można tę muzykę odtwarzać. Następnie pojechaliśmy do siedziby, właśnie do SNS-u, gdzie od zastępcy komendanta tej służby otrzymałem bardzo podobną tubę - dodał. W tym samym wywiadzie Szymczyk przyznał, że nie zgłaszał służbom tych prezentów, a granicę przekroczył na podstawie paszportu dyplomatycznego.

Zdaniem opozycji takie tłumaczenia to już wystarczający powód do dymisji komendanta.

"To jest właśnie ta sitwa Prawa i Sprawiedliwości"

Na wydarzeniu zapowiadającym przekształcenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w Akademię Policji Szymczyk dziękował ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu i ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi.

- Taki jest Szymczyk. Będzie namawiał do głosowania na PiS, będzie wspierał PiS, będzie ochraniał Kaczyńskiego. Będzie nie 300, tylko 3000 policjantów - jak będzie trzeba - miał prezes wokół siebie, bo to jest właśnie ta sitwa Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy są ze sobą powiązani, ręka rękę myje - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Opozycja całkiem poważnie martwi się wizerunkiem oraz morale policji i policjantów. Od czasu użycia granatnika przez komendanta głównego policja między innymi wykorzystywała podnośnik do śledzenia 10 kwietnia grup sprzeciwiających się polityce proponowanej przez PiS.

Padają również pytania o to, jaki wzór dla studentów Akademii Policji stanowić będzie komendant główny policji, który przewiózł granatnik przez granicę bez wiedzy służb i co spotkałoby innych, gdyby to oni coś takiego zrobili.

Mimo wszystko, Jarosław Szymczyk czuje się ofiarą. Na pytania o śledztwo dotyczące przemyconego przez granicę granatnika nie odpowiada, a podczas wydarzenia zapowiadającego powstanie Akademii Policji nie było okazji do zadawania pytań.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS