Psycholog szkolny bez dyplomu magistra psychologii. "To tak, jakby porównać pracę lekarza z kosmetologiem"

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN
Psycholog szkolny bez dyplomu magistra psychologii. "To tak, jakby porównać pracę lekarza z kosmetologiem"
Psycholog szkolny bez dyplomu magistra psychologii. "To tak, jakby porównać pracę lekarza z kosmetologiem"
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Maria Mikołajewska/Fakty TVN10MIKOLAJ

Dziecko pukające w szkole do drzwi z napisem "psycholog" może nie zastać w środku psychologa, a teologa albo technika-rolnika - alarmują dyplomowani psychologowie. Wszystkie dlatego, że na psychologów bez dyplomów w szkołach godzą się kuratoria. 

O tym wielu rodziców do tej pory nie wiedziało. - Dziecko pukające do drzwi, na których jest tabliczka "psycholog", może nie zastać w środku psychologa - alarmuje Patrycja Orłowska, psycholożka szkolna, Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów zebrał informacje ze wszystkich województw - pytając kuratoria oświaty, ile wydały zgód na zatrudnienie osób bez tytułu magistra psychologii w szkołach i przedszkolach. Okazało się, że psychologami szkolnymi są między innymi teolodzy, magistrowie zarządzania i absolwenci kierunku technika rolnicza i leśna. - Jest to rozwiązanie stosowane w oświacie, czyli zatrudniania osób bez wymaganych kwalifikacji, obecne w naszym systemie, od momentu, w którym pojawiły się problemy związane z brakami kadrowymi - mówi Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla Edukacji".

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Brakuje specjalistów na rynku

W ten sposób wśród tych, którym kuratoria pozwoliły na pracę na stanowisku psychologa szkolnego - bez tytułu magistra psychologii - są studenci, magistrowie innych kierunków, osoby z licencjatem z psychologii, oraz nauczyciele przedmiotowi, którzy ukończyli podyplomowe studia z psychologii lub kierunków pokrewnych. - To tak, jakby porównać pracę lekarza z kosmetologiem. Bo mówimy też o wchodzeniu w kompetencje lekarzy medycyny estetyki, przez kosmetologów. To jest dokładnie takie porównanie - podkreśla Patrycja Orłowska.

CZYTAJ WIĘCJE: Brakuje nie tylko nauczycieli. 450 gmin w Polsce nie ma ani jednego psychologa szkolnego

Według programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - psycholog powinien być w każdej szkole w wymiarze godzin odpowiadającym liczbie uczniów. Na rynku niestety tych psychologów praktycznie nie ma, albo jest bardzo niewielu. Wtedy dyrektor musi wybrać - czy zatrudnić kogoś, kto nie ma pełnego wykształcenia, czy zostać bez psychologa. - U mnie psycholog albo jest z pełnym wykształceniem, albo ja te godziny po prostu zostawiam wakujące, bo nie ma takiej możliwości, żeby te zadania wykonywał ktoś bez wysokich kwalifikacji. To jest zbyt duża odpowiedzialność - mówi Magdalena Katarzyńska-Radomska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 25 w Poznaniu.

Gdy w gabinecie uczniowie zastają osoby, które psychologami nie są, często zauważają różnice. - (Takie osoby - przyp. red.) powielają po prostu antynaukowe bzdury. Czy o tym, że szczepionki powodują myśli samobójcze, czy nazywa osoby LGBTQ+ pewną propagandą - opowiada Mateusz Trzaska, uczeń klasy maturalnej, Fundacja Growspace.

Do czasu emisji materiału Ministerstwo Edukacji i Nauki nie odpowiedziało nam na pytania o dane dotyczące psychologów szkolnych bez tytułu magistra. - Polska młodzież boryka się z pandemią depresji, z pandemią zaburzeń zdrowia psychicznego. A szkoła mogłaby być tym miejscem, które jest takim pierwszym ratunkiem - jest zdania Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy.

Do tego, nie wystarczą ani pieniądze, ani dodatkowe etaty w szkołach. Potrzeba jeszcze specjalistów.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

W SYTUACJI BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA DZWOŃ NA NUMER 997 LUB 112.

NUMER DZIECIĘCEGO TELEFONU ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA 800 12 12 12.

Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jan K., ginekolog skazany za zgwałcenie pacjentki, nie jest już pracownikiem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest też zawieszony w pracy na uczelni. Sąd nie zakazał mu wykonywania zawodu, więc K. przez długi czas prowadził praktykę i miał zajęcia ze studentami. Ich relacje są porażające.

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Źródło:
Fakty TVN

Nie udało się już 10 razy, ale góralki z Zakopanego nie poddają się. Wzywają radnych do przegłosowania uchwały antyprzemocowej. Kolejne podejście może mieć związek ze zmianą władzy w Polsce, bo dotąd PiS wspierało władze Zakopanego w odrzucaniu przepisów antyprzemocowych.

Góralki walczą o przyjęcie uchwały antyprzemocowej. "Na Podhalu ten temat jest zupełnie niewidzialny"

Góralki walczą o przyjęcie uchwały antyprzemocowej. "Na Podhalu ten temat jest zupełnie niewidzialny"

Źródło:
Fakty TVN

Monika Horna-Cieślak jest wspólną kandydatką sejmowej większości na Rzecznika Praw Dziecka. W poniedziałek dostała poparcie sejmowych komisji, wcześniej organizacji pozarządowych. Horna-Cieślak jest adwokatką z doświadczeniem w sprawach ochrony praw dzieci. 

Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację zdrowotną w Chinach. Liczba zachorowań dzieci na infekcję, której objawy przypominają zapalenie płuc, gwałtownie wzrosła. Izby przyjęć w szpitalach są przepełnione, ludzie czekają w kolejkach do lekarzy wiele godzin. Chińskie służby twierdzą, że nie ma mowy o żadnym nowym nieznanym wirusie, który mógłby doprowadzić do pandemii.

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS