Przygotowania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. W poniedziałek posłowie wybiorą nowego marszałka

Źródło:
Fakty TVN
Przygotowania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. W poniedziałek posłowie wybiorą nowego marszałka
Przygotowania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. W poniedziałek posłowie wybiorą nowego marszałka
Maciej Knapik/Fakty TVN
Przygotowania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. W poniedziałek posłowie wybiorą nowego marszałkaMaciej Knapik/Fakty TVN

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu ma odbyć się w poniedziałek 13 listopada, a marszałek senior Marek Sawicki już rozdziela miejsca na sali obrad i pokoje na biura dla klubów parlamentarnych. Dla PiS-u kończy się czas, gdy rozdawało karty. W piątek mamy poznać umowę koalicyjną opozycji, ale nazwiska ministrów - niekoniecznie.

Pierwszy raz od ośmiu lat na czele Sejmu stanął przedstawiciel opozycji. To na razie tymczasowy marszałek senior Marek Sawicki z PSL-u. Ale zmianę już czuć i widać. Stare tabliczki z nazwiskami posłów już znikają. Politycy PiS-u pierwszy raz od lat są bez większości bez dotychczasowej pewności siebie.

Na piątek politycy opozycji zapowiadają prezentację umowy koalicyjnej - jeszcze bez podziałów stanowisk. Te - jak mówi Borys Budka - mogą się pojawić dopiero przy potencjalnym expose Donalda Tuska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie odbywają się rozmowy koalicyjne PiS-u? Terlecki: a nie wiem

W poniedziałek - podczas pierwszego posiedzenia Sejmu - ma dojść do wyboru marszałka. Szymon Hołownia nie chce oficjalne potwierdzić, że teraz będzie nim właśnie on. - Nie wiem tego, dowiem się tego w poniedziałek. Przypuszczam, że około godziny 13:00. Sam w wielkich emocjach czekam na to - przyznaje lider Polski 2050.

Niemal oficjalna jest już informacja o podziale kadencji marszałka Sejmu na dwie części. Tu wymiana miałaby się dokonać między Trzecią Drogą i Lewicą. - Skorzystaliśmy między innymi z wzorców Unii Europejskiej, gdzie w połowie kadencji następują zmiany - podkreśla Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy.

Jak będą siedziały kluby na sali obrad? Odpowiada marszałek senior. Wypowiedź z 8 listopada
Jak będą siedziały kluby na sali obrad? Odpowiada marszałek senior tvn24

Niewykonalne zadanie?

Jedno dzisiaj wydaje sie pewne - Mateusz Morawiecki nie stworzy ani rządu, ani nie zbuduje koalicji. - Nawet nie byłby w stanie we własnym klubie podpisać jej (umowy koalicyjnej - przyp. red.). Choćby ze Zbigniewem Ziobrą - podkreśla Borys Budka. Partie wymieniane jako rzekomi koalicjanci PiS-u ucinają spekulacje. - Mateusza Morawieckiego uważamy za szkodnika - przekonuje Krzysztof Bosak z Konfederacji. - Do mnie nikt z PiS-u w tej sprawie nie zadzwonił. Były rozmowy z niektórymi posłami - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-u.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy zostanie wyłoniony nowy rząd? Procedura i kalendarium

Próby budowania poparcia w obecnym Sejmie to fikcja, którą ciągle utrzymują politycy PiS-u - słyszymy od polityków opozycji. Nie wiadomo, czy Mateusz Morawiecki będzie chciał wygłosić expose, czy poddać się sejmowemu glosowaniu.

Rozkład miejsc na sejmowej sali obrad. Wyjaśnia reporterka TVN24 Agata AdamekTVN24

Co z ustawą budżetową?

Obecny wiceminister w rządzie PiS - pytany przez redakcję "Faktów" TVN - zupełnie stracił chęć na pracę w rządzie. - Ja nie mam żadnych ambicji. Chcę (pracować - przyp. red.) po prostu jako parlamentarzysta. Nie mówimy o stanowiskach - podkreśla Jan Kanthak z Suwerennej Polski.

O stanowiskach rzeczywiście nie ma co mówić. Mowa jest za to o budżecie. Opóźnianie powołania nowego rządu to opóźnianie prac nad budżetem. Konstytucja mówi, że jesli po czterech miesiącach prac sejmowych budżet nie trafi do prezydenta - ten może rozwiązać Sejm. Tu wskazywany jest termin końca stycznia. Błędnie - twierdzi opozycja. - Nowy rząd musi złożyć nowy projekt budżetu i od tego momentu biegną cztery miesiące - zaznacza Budka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia marszałkiem Sejmu? "Dowiem się w poniedziałek, sam w wielkich emocjach czekam"

Politycy wskazują sytuację z 2015 roku, gdy prezydent Duda dał PiS-owi i rządowi Beaty Szydło dużo więcej czasu na prace nad ustawą budżetową. Podpisał ją 3 marca 2016 roku.

Za to raczej nie zostanie wykorzystany pomysł konstruktywnego wotum nieufności. Tak, by PiS-owi odebrać kolejne tygodnie na pożegnanie z władzą.

Powoływanie rządu może trwać nawet do połowy grudnia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS