Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN
Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych
Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotychMałgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Maks i Leon mają 12 lat, od ośmiu ich ojciec nie płaci alimentów. - Nie poczuwa się absolutnie do obowiązku rodzicielskiego. Nie łoży na swoje dzieci w żadnej formie - mówi pani Anna Wochowska, matka chłopców.

W podobnej sytuacji jest Zuzanna i niemal milion innych dzieci w Polsce, których rodzice - najczęściej ojcowie - nie płacą alimentów mimo wyroku sądu. - Oficjalnie ojciec córki nigdzie nie pracuje, więc nie ma dochodu, więc komornik nie może ściągnąć żadnych pieniążków na poczet alimentów. Z tego co wiem pracuje, tylko nikt nie może tego udowodnić - mówi pani Rachela Wieczorek, matka Zuzanny.

ZOBACZ TAKŻE: Szukali go listem gończym za niepłacone alimenty. Gdy usłyszał policjantów, próbował ukryć się w szafie

Dług alimentacyjny w Polsce sięga 15 i pół miliarda złotych. Tak zwani alimenciarze płacenia świadczeń unikają na wszelkie sposoby. - Pojawiają się takie twierdzenia, że to są alimenty na moją byłą żonę, albo że ja już mam inną rodzinę i to są moje byłe dzieci - wskazuje Piotr Lebioda z Izby Komorniczej w Szczecinie.

"Dług alimentacyjny jest długiem emocjonalnym"
"Dług alimentacyjny jest długiem emocjonalnym"TVN24

Obietnica Koalicji Obywatelskiej

- Niealimentacja to problem najczęściej mężczyzn - zwraca uwagę Justyna Żukowska-Gołębiewska z Koalicji Dla Miliona Dzieci Bez Alimentów. W efekcie to problem dzieci i matek, które wychowują je samodzielnie. Stąd petycja z prośbą o jak najszybsze działania. - Te oczekiwania względem nowego rządu i tych propozycji, i obietnic, które składano jeszcze przed wyborami, sprawia, że te kobiety są na granicy wytrzymałości - komentuje Justyna Żukowska-Gołębiewska.

Obiecywano podwyżkę świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z którego korzystają ci, którzy nie są w stanie alimentów wyegzekwować. To był jeden z przedwyborczych konkretów Koalicji Obywatelskiej. Wypłata z funduszu miała wzrosnąć z 500 do 1000 złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Pani Dominika Chabin, która sama zajmuje się synem z czterokończynowym porażeniem mózgowym, nie liczy już na wsparcie męża. Chce wsparcia od rządu. - Zaapelowałabym, żeby wyszli zza biurka, żeby przyszli do jednego z takich domów i zobaczyli, jak wygląda samodzielne rodzicielstwo - mówi kobieta.

Do dziś podwyżki nie ma, mimo że wyższe świadczenia miały być wypłacane od 1 października. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia jednak, że obietnicy dotrzyma. "Gotowy projekt ustawy czeka na rozpatrzenie. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w nowej, podwyższonej wysokości, będą obowiązywały z mocą wsteczną od 1 października 2024 roku" - czytamy.

Z drugiej strony - rząd zapowiada wojnę z alimenciarzami. - Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, która działa przy Ministerstwie Sprawiedliwości, powołała zespół, który zajmie się przyspieszeniem egzekucji alimentów - zapowiada Karolina Wasilewska z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Autorka/Autor:Małgorzata Mielcarek

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

"Tarcza Wschód" to największy taki projekt od II wojny światowej. Ma na celu budowę infrastruktury obronnej na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Jego rozpoczęcie planowano było na przyszły rok, ale - jak informuje wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk - budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS