Przełomowa operacja w Nowym Jorku. "To coś, o czym lekarze myśleli od wieków, ale nigdy dotąd tego nie zrobili"

Źródło:
Fakty TVN

Chirurdzy z Nowego Jorku przeprowadzili pierwszy na świecie udany przeszczep całego oka. Razem z nerwem wzrokowym, oczodołem, powiekami i jeszcze połową twarzy. Pacjent stracił je po porażeniu prądem.

To oko przejdzie do historii medycyny. Lekarze pobrali je od zmarłego dawcy i razem z częścią twarzy przeszczepili je Aaronowi Jamesowi. Niecałe trzy lata temu w trakcie pracy przy sieciach wysokiego napięcia mężczyznę poraził prąd - niszcząc mu całą lewą stronę twarzy, nos, usta i lewe oko oraz lewą rękę. - Wstałem, poszedłem do pracy, a następnie obudziłem się dopiero sześć tygodni później w Dallas w Teksasie - mówi Aaron James.

Lekarze ze szpitala w Nowym Jorku postanowili przeszczepić mu część spalonej twarzy. Takie zabiegi od kilkunastu lat nie są już nowością w medycynie. Z jednym jednak wyjątkiem - nikt do tej pory skutecznie nie przeszczepił pacjentowi oka. - Sam fakt, że przeszczepiliśmy oko, jest dużym wydarzeniem. Czymś, o czym lekarze myśleli od wieków, ale nigdy dotąd tego nie zrobili - podkreśla doktor Eduardo Rodriguez, chirurg plastyczny.

Postęp medycyny

Powieka się nie otwiera i pacjent na to oko w ogóle nie widzi. Przynajmniej na razie, bo mózg dotąd, a od operacji minęło już pół roku, nie podjął współpracy z nerwem wzrokowym. Ale oko jest żywe, siatkówka dobrze wygląda i wzrok może wrócić, ale kiedy i czy w ogóle - tego lekarze nie wiedzą. - Gdyby pojawiła się możliwość przywrócenia wzroku w jakiejś formie, byłoby cudownie. Ale naszym celem w pierwszej kolejności było wykonanie operacji technicznej, unaczynienie oka - tłumaczy doktor Eduardo Rodriguez.

ZOBACZ TEŻ: "Medyczny cud" w Nowym Jorku. "Czułem, że wszyscy muszą o tym wiedzieć"

Od strony technicznej i estetycznej wszystko udało się wyśmienicie. - Za każdym razem, kiedy widzę lustro, przystaję. To po prostu niewiarygodne - mówi Aaron James.

Niewiarygodne dla przeciętnego człowieka jest również to, że medycyna zbliża się do takiego momentu, kiedy przeszczepiać będziemy ludziom gałki oczne, by przywracać im wzrok. Operacja Aarona Jamesa jest tego dowodem.

Naukowcy wykorzystują do tego różne metody: od wspomagania przeszczepu komórkami macierzystymi aż do łączenia sieci nerwowych w mózgu z niewidzącymi oczami przy pomocy elektrod. - To jest po prostu niesamowite. Jestem pod wielkim wrażeniem efektów. Czekam na kolejne rozdziały w tej podróży - zaznacza Megan James, żona pacjenta. Na dalszy rozwój wydarzeń czeka też sam pacjent. Aaron James swoje w życiu już przeszedł. Jest weteranem wojskowym z Arkansas, który nie ma zwyczaju poddawać się w trudnych sytuacjach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pojawia się nadzieja dla osób korzystających z respiratora, które mogłyby bez bez niego żyć, ale wydaje im się, że to niemożliwe. Pani Zofia też tak myślała, ale się zawzięła, a jej życie wygląda już zupełnie inaczej. Podobnie jest w przypadku pani Danuty. To wszystko dzięki pomocy lekarzy, rehabilitantów i psychoterapeutów.

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Źródło:
Fakty TVN

Kampania nabiera tempa, chociaż jeszcze nieoficjalnie. Najnowszy sondaż prezydencki pokazuje, że niezdecydowanych wyborców jest aż ponad 15 procent i wśród tych niezdecydowanych jest sporo rozczarowanych kobiet.

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - to utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln