Przełomowa operacja w Nowym Jorku. "To coś, o czym lekarze myśleli od wieków, ale nigdy dotąd tego nie zrobili"

Źródło:
Fakty TVN

Chirurdzy z Nowego Jorku przeprowadzili pierwszy na świecie udany przeszczep całego oka. Razem z nerwem wzrokowym, oczodołem, powiekami i jeszcze połową twarzy. Pacjent stracił je po porażeniu prądem.

To oko przejdzie do historii medycyny. Lekarze pobrali je od zmarłego dawcy i razem z częścią twarzy przeszczepili je Aaronowi Jamesowi. Niecałe trzy lata temu w trakcie pracy przy sieciach wysokiego napięcia mężczyznę poraził prąd - niszcząc mu całą lewą stronę twarzy, nos, usta i lewe oko oraz lewą rękę. - Wstałem, poszedłem do pracy, a następnie obudziłem się dopiero sześć tygodni później w Dallas w Teksasie - mówi Aaron James.

Lekarze ze szpitala w Nowym Jorku postanowili przeszczepić mu część spalonej twarzy. Takie zabiegi od kilkunastu lat nie są już nowością w medycynie. Z jednym jednak wyjątkiem - nikt do tej pory skutecznie nie przeszczepił pacjentowi oka. - Sam fakt, że przeszczepiliśmy oko, jest dużym wydarzeniem. Czymś, o czym lekarze myśleli od wieków, ale nigdy dotąd tego nie zrobili - podkreśla doktor Eduardo Rodriguez, chirurg plastyczny.

Postęp medycyny

Powieka się nie otwiera i pacjent na to oko w ogóle nie widzi. Przynajmniej na razie, bo mózg dotąd, a od operacji minęło już pół roku, nie podjął współpracy z nerwem wzrokowym. Ale oko jest żywe, siatkówka dobrze wygląda i wzrok może wrócić, ale kiedy i czy w ogóle - tego lekarze nie wiedzą. - Gdyby pojawiła się możliwość przywrócenia wzroku w jakiejś formie, byłoby cudownie. Ale naszym celem w pierwszej kolejności było wykonanie operacji technicznej, unaczynienie oka - tłumaczy doktor Eduardo Rodriguez.

ZOBACZ TEŻ: "Medyczny cud" w Nowym Jorku. "Czułem, że wszyscy muszą o tym wiedzieć"

Od strony technicznej i estetycznej wszystko udało się wyśmienicie. - Za każdym razem, kiedy widzę lustro, przystaję. To po prostu niewiarygodne - mówi Aaron James.

Niewiarygodne dla przeciętnego człowieka jest również to, że medycyna zbliża się do takiego momentu, kiedy przeszczepiać będziemy ludziom gałki oczne, by przywracać im wzrok. Operacja Aarona Jamesa jest tego dowodem.

Naukowcy wykorzystują do tego różne metody: od wspomagania przeszczepu komórkami macierzystymi aż do łączenia sieci nerwowych w mózgu z niewidzącymi oczami przy pomocy elektrod. - To jest po prostu niesamowite. Jestem pod wielkim wrażeniem efektów. Czekam na kolejne rozdziały w tej podróży - zaznacza Megan James, żona pacjenta. Na dalszy rozwój wydarzeń czeka też sam pacjent. Aaron James swoje w życiu już przeszedł. Jest weteranem wojskowym z Arkansas, który nie ma zwyczaju poddawać się w trudnych sytuacjach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS