Przełomowa operacja w Nowym Jorku. "To coś, o czym lekarze myśleli od wieków, ale nigdy dotąd tego nie zrobili"

Źródło:
Fakty TVN

Chirurdzy z Nowego Jorku przeprowadzili pierwszy na świecie udany przeszczep całego oka. Razem z nerwem wzrokowym, oczodołem, powiekami i jeszcze połową twarzy. Pacjent stracił je po porażeniu prądem.

To oko przejdzie do historii medycyny. Lekarze pobrali je od zmarłego dawcy i razem z częścią twarzy przeszczepili je Aaronowi Jamesowi. Niecałe trzy lata temu w trakcie pracy przy sieciach wysokiego napięcia mężczyznę poraził prąd - niszcząc mu całą lewą stronę twarzy, nos, usta i lewe oko oraz lewą rękę. - Wstałem, poszedłem do pracy, a następnie obudziłem się dopiero sześć tygodni później w Dallas w Teksasie - mówi Aaron James.

Lekarze ze szpitala w Nowym Jorku postanowili przeszczepić mu część spalonej twarzy. Takie zabiegi od kilkunastu lat nie są już nowością w medycynie. Z jednym jednak wyjątkiem - nikt do tej pory skutecznie nie przeszczepił pacjentowi oka. - Sam fakt, że przeszczepiliśmy oko, jest dużym wydarzeniem. Czymś, o czym lekarze myśleli od wieków, ale nigdy dotąd tego nie zrobili - podkreśla doktor Eduardo Rodriguez, chirurg plastyczny.

Postęp medycyny

Powieka się nie otwiera i pacjent na to oko w ogóle nie widzi. Przynajmniej na razie, bo mózg dotąd, a od operacji minęło już pół roku, nie podjął współpracy z nerwem wzrokowym. Ale oko jest żywe, siatkówka dobrze wygląda i wzrok może wrócić, ale kiedy i czy w ogóle - tego lekarze nie wiedzą. - Gdyby pojawiła się możliwość przywrócenia wzroku w jakiejś formie, byłoby cudownie. Ale naszym celem w pierwszej kolejności było wykonanie operacji technicznej, unaczynienie oka - tłumaczy doktor Eduardo Rodriguez.

ZOBACZ TEŻ: "Medyczny cud" w Nowym Jorku. "Czułem, że wszyscy muszą o tym wiedzieć"

Od strony technicznej i estetycznej wszystko udało się wyśmienicie. - Za każdym razem, kiedy widzę lustro, przystaję. To po prostu niewiarygodne - mówi Aaron James.

Niewiarygodne dla przeciętnego człowieka jest również to, że medycyna zbliża się do takiego momentu, kiedy przeszczepiać będziemy ludziom gałki oczne, by przywracać im wzrok. Operacja Aarona Jamesa jest tego dowodem.

Naukowcy wykorzystują do tego różne metody: od wspomagania przeszczepu komórkami macierzystymi aż do łączenia sieci nerwowych w mózgu z niewidzącymi oczami przy pomocy elektrod. - To jest po prostu niesamowite. Jestem pod wielkim wrażeniem efektów. Czekam na kolejne rozdziały w tej podróży - zaznacza Megan James, żona pacjenta. Na dalszy rozwój wydarzeń czeka też sam pacjent. Aaron James swoje w życiu już przeszedł. Jest weteranem wojskowym z Arkansas, który nie ma zwyczaju poddawać się w trudnych sytuacjach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS