Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd

19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd
19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rządMarek Nowicki | Fakty TVN

Ratowników medycznych dramatycznie brakuje, a ci, którzy są, składają wypowiedzenia. Problemem są zbyt niskie zarobki, które w niektórych przypadkach nie tylko nie rosną, ale nawet maleją. Co robi rząd w sprawie podwyżek dla ratowników? - To jest w tej chwili po stronie pracodawców - twierdzi Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Coraz mniej karetek wyjeżdża do wezwań. Tylko w Białymstoku 135 ratowników medycznych złożyło wypowiedzenia. Niedobrze jest też w innych miastach.

- Tak naprawdę z początkiem września ratownicy medyczni nie będą w karetkach w Warszawie - przekazuje Michał Fedorowicz, warszawski ratownik medyczny.

Po prostu ratownicy medyczni zaczną pracować tak, aby nie wyrabiać nadgodzin. To właśnie te nadgodziny, te drugie etaty, do tej pory ratowały system, w którym brakuje ludzi.

- Myślę, że na dzień dzisiejszy około 10-15 tysięcy ratowników znalazłoby normalnie pracę, żeby ten system w całości funkcjonował - uważa Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. To drugie tyle co dziś.

Ratownicy po prostu domagają się godnych zarobków. Na razie jednak bywa tak, że zarabiają nie coraz więcej, tylko coraz mniej.

- Odbierając 10 sierpnia pensje za miesiąc lipiec, większość ratowników szacowała swoje pensje o mniej więcej 600-700 złotych netto niżej - informuje Jacek Błoch, ratownik medyczny z Łodzi.

Kwestia wynagrodzeń ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia nie ma sobie nic do zarzucenia. Urzędnicy chwalą się, że ustalili pensje minimalne dla ratowników, i że ogólnie następuje wzrost wynagrodzeń - między innymi dzięki dodatkom.

- To jest w tej chwili po stronie pracodawców. Ministerstwo przekazuje środki, pracodawcy powinni już indywidualnie w każdym miejscu w kraju do takich porozumień dochodzić i wiem, że tak się dzieje - twierdzi Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Pracodawcy mówią dokładnie odwrotnie: że w tej chwili sprawa jest nie po ich stronie, tylko po stronie Ministerstwa Zdrowia.

- Jeśli chodzi o dodatek 1600, mechanizm wdrażania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i nowych współczynników pracy jest taki, że konsumuje wcześniejsze środki, które były wypłacane w ramach dodatku 1600 - wyjaśnia Krzysztof Janecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Dyrektorzy stacji pogotowia są wobec tej sytuacji bezradni - dysponują tylko tymi pieniędzmi, które dostają z Narodowego Funduszu Zdrowia, a te na ratownictwo są po prostu za małe.

- Bez radykalnego urealnienia stawek za dobokaretkę, nie będzie możliwe zadośćuczynienie oczekiwaniom finansowym ratowników, co może odbić się na funkcjonowaniu całego systemu - uważa Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

W Ministerstwie Zdrowia doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego zlecili Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji obliczenie, ile tak naprawdę na dobę kosztuje utrzymanie zespołu karetki. Kiedy Agencja wyda opinię? Nie wiadomo.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS