Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd

19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd
19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rządMarek Nowicki | Fakty TVN

Ratowników medycznych dramatycznie brakuje, a ci, którzy są, składają wypowiedzenia. Problemem są zbyt niskie zarobki, które w niektórych przypadkach nie tylko nie rosną, ale nawet maleją. Co robi rząd w sprawie podwyżek dla ratowników? - To jest w tej chwili po stronie pracodawców - twierdzi Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Coraz mniej karetek wyjeżdża do wezwań. Tylko w Białymstoku 135 ratowników medycznych złożyło wypowiedzenia. Niedobrze jest też w innych miastach.

- Tak naprawdę z początkiem września ratownicy medyczni nie będą w karetkach w Warszawie - przekazuje Michał Fedorowicz, warszawski ratownik medyczny.

Po prostu ratownicy medyczni zaczną pracować tak, aby nie wyrabiać nadgodzin. To właśnie te nadgodziny, te drugie etaty, do tej pory ratowały system, w którym brakuje ludzi.

- Myślę, że na dzień dzisiejszy około 10-15 tysięcy ratowników znalazłoby normalnie pracę, żeby ten system w całości funkcjonował - uważa Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. To drugie tyle co dziś.

Ratownicy po prostu domagają się godnych zarobków. Na razie jednak bywa tak, że zarabiają nie coraz więcej, tylko coraz mniej.

- Odbierając 10 sierpnia pensje za miesiąc lipiec, większość ratowników szacowała swoje pensje o mniej więcej 600-700 złotych netto niżej - informuje Jacek Błoch, ratownik medyczny z Łodzi.

Kwestia wynagrodzeń ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia nie ma sobie nic do zarzucenia. Urzędnicy chwalą się, że ustalili pensje minimalne dla ratowników, i że ogólnie następuje wzrost wynagrodzeń - między innymi dzięki dodatkom.

- To jest w tej chwili po stronie pracodawców. Ministerstwo przekazuje środki, pracodawcy powinni już indywidualnie w każdym miejscu w kraju do takich porozumień dochodzić i wiem, że tak się dzieje - twierdzi Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Pracodawcy mówią dokładnie odwrotnie: że w tej chwili sprawa jest nie po ich stronie, tylko po stronie Ministerstwa Zdrowia.

- Jeśli chodzi o dodatek 1600, mechanizm wdrażania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i nowych współczynników pracy jest taki, że konsumuje wcześniejsze środki, które były wypłacane w ramach dodatku 1600 - wyjaśnia Krzysztof Janecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Dyrektorzy stacji pogotowia są wobec tej sytuacji bezradni - dysponują tylko tymi pieniędzmi, które dostają z Narodowego Funduszu Zdrowia, a te na ratownictwo są po prostu za małe.

- Bez radykalnego urealnienia stawek za dobokaretkę, nie będzie możliwe zadośćuczynienie oczekiwaniom finansowym ratowników, co może odbić się na funkcjonowaniu całego systemu - uważa Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

W Ministerstwie Zdrowia doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego zlecili Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji obliczenie, ile tak naprawdę na dobę kosztuje utrzymanie zespołu karetki. Kiedy Agencja wyda opinię? Nie wiadomo.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS