Przedsiębiorcy i ludzie mediów chcą walczyć z hejtem i dezinformacją w sieci. Zaapelowali do Adama Bodnara

Źródło:
Fakty TVN
Przedsiębiorcy i ludzie mediów chcą walczyć z hejtem i dezinformacją w sieci. Zaapelowali do Adama Bodnara
Przedsiębiorcy i ludzie mediów chcą walczyć z hejtem i dezinformacją w sieci. Zaapelowali do Adama Bodnara
Renata Kijowska/Fakty TVN
Przedsiębiorcy i ludzie mediów chcą walczyć z hejtem i dezinformacją w sieci. Zaapelowali do Adama BodnaraRenata Kijowska/Fakty TVN

Polska Rada Biznesu apeluje do ministra sprawiedliwości o przepisy zwalczające fake newsy i mowę nienawiści w przestrzeni wirtualnej. Do inicjatywy przyłączają się też między innymi dziennikarze. Omenaa Mensah opowiedziała o krzywdzących treściach, które przeczytał jej syn, a Monika Olejnik o wpisach i zdjęciach, sugerujących, że została pobita.

Dla Omeny Mensah czytanie fałszywej informacji, że nie żyje, było wstrząsem. - Mój mały synek podchodził do mnie i pytał, dlaczego takie informacje się pojawiają - mówi dziennikarka, założycielka Omenaa Foundation i inicjatorka kampanii społecznej #STOPHEJT.

Fałszywe informacje, fake newsy i spreparowane przez oszustów przy użyciu sztucznej inteligencji deepfaki, czyli takie filmy, przed którymi ostrzegają naukowcy, realnie zagrażają zdrowiu lub zdobywanej przez lata reputacji.

- Każde kliknięcie w fałszywą treść to zysk dla platform - tłumaczy przedsiębiorca Rafał Brzoska. Zanim oszuści napisali o śmierci jego żony albo o tym, że ją pobił, wykorzystali jego wizerunek i głos do wyłudzania pieniędzy. Jak przyznaje przedsiębiorca, czuje złość i widzi bezkarność osoby, która za tym stoi. - Bezkarności w systemie, który jest niedostosowany do walki z dezinformacją - zaznacza.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfake'ów, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"

O postawienia tamy fałszywym informacjom i mowie nienawiści apeluje do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara Polska Rada Biznesu. Homofobia, rasizm czy chęć zaszkodzenia konkurentowi często stoją za treściami pełnymi mowy nienawiści czy fake newsami. - My nie oczekujemy cenzury, ale oczekujemy, że za pomocą zmian prawnych doprowadzimy do tego, żeby była odpowiedzialność za słowo i za wizualną komunikację w sieci - zaznacza Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu Polskiej Rady Biznesu.

Ministerstwo zapowiada zmiany

Nowe przepisy powinny zmniejszać anonimowość, która hejterów rozzuchwala, a zwiększyć odpowiedzialność właścicieli platform społecznościowych - tak by sprawdzali i eliminowali kłamstwa. - To, co dzisiaj jest najskuteczniejsze, to praca wszelkiej maści moderatorów, a zatem zatrudnianie przez różne platformy osób, które ręcznie przeglądają dane treści - wskazuje Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Monika Olejnik, zanim zajdą zmiany, już zgłasza spreparowane informacje o jej rzekomym pobiciu. - To jest robione po to, żeby nas zastraszyć, ale nie dajemy się. Ja zawiadomiłam prokuraturę. Znajomi już wyćwiczyli się w tym, żeby kasować te zdjęcia, od razu wysyłać do Facebooka - mówi dziennikarka TVN24.

Czy sytuację mogłyby uzdrowić tak zwane ślepe pozwy, czyli dochodzenie praw przez pokrzywdzonych, nawet jeśli nie wskażą hejtera? Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że pracuje nad zmianą przepisów. - Przygotowaliśmy projekt ustawy, który zmienia czy rozszerza katalog przestępstw motywowanych nienawiścią. Krokiem dalszym powinno być podjęcie współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji - przekazuje Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Pani Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS