Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony

Źródło:
Fakty TVN
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużonyAdrianna Otręba/Fakty TVN

To ważna wiadomość dla osób w wieku 40 lat i więcej - darmowy program profilaktyczny "Profilaktyka 40+" został przedłużony i jest dodatkowy czas, by się zbadać. Badać się warto - leczenie na czas może nawet uratować życie.

To trochę taki prezent dla wszystkich osób 40 plus. Tych spóźnialskich i tych, którzy jeszcze z programu nie skorzystali. Warto skorzystać z przedłużonego do końca kwietnia programu bezpłatnych badań dla osób po czterdziestce. To program, który może uratować życie.

- Dzięki programowi 40 plus w mojej małej przychodni rozpoznaliśmy kilka nowotworów, raków jelita grubego - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej w "Przychodni Rodzinnej" w Białymstoku.

To dzięki temu, że w pakiecie jest badanie obecności krwi utajonej w kale. Oprócz tego - między innymi morfologia i próby wątrobowe. Panowie mogą też sprawdzić poziom PSA - bardzo ważny w przypadku wykrywania raka prostaty.

Program "Profilaktyka 40+"

Jak zapisać się na te badania? - Najprościej pozostać w domu, otworzyć komputer, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta - wskazuje dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, lekarka rodzinna.

W IKP trzeba wypełnić ankietę i wybrać placówkę, w której chce się zrobić badania. Prosta instrukcja jest dostępna w internecie. W przypadku problemów pomocą służą też przychodnie. Działający od lipca 2021 roku program "Profilaktyka 40+" jednak nie cieszył się popularnością.

- Mogłoby zrobić badanie w ramach tego programu ponad 20 milionów Polaków powyżej 40. roku życia. Do tej pory w całej Polsce takie badanie zrobiło cztery miliony Polaków - informuje Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się
Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się TVN24

Nowy program obejmie więcej osób

Może lepiej uda się wypromować nowy program, który zastąpi "Profilaktykę 40+". - Chciałabym, żeby już w maju wszedł w życie ten nowy program "Moje Zdrowie" - przekazuje ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Zdaniem ministry Leszczyny nie może być tak, że pacjent zostaje z wynikami sam. Chciałaby, żeby analizował je z lekarzem lub pielęgniarką. Zmian ma być więcej.

- Program "Moje Zdrowie" będzie dedykowany do wszystkich, nie ma ograniczenia wiekowego. 30-parolatki też chorują - zwraca uwagę Izabela Leszczyna.

Zmiana w badaniach medycyny pracy

Od maja ma pojawić się także inna zmiana. Lekarze medycyny pracy podczas badania będą mieli obowiązek zapytać o mammografię, cytologię czy PSA, ewentualnie wskazać ścieżkę, gdzie takie badania zrobić. Nie będzie jednak obowiązku wykonania tych badań.

CZYTAJ TAKŻE: Włodzimierz Czarzasty po pobycie w szpitalu apeluje: badajcie się

- Wymuszenie tego poprzez medycynę pracy stanowiło pewne zdecydowane zwiększenie szans na większy odsetek osób poddawanych badaniom przesiewowym - komentuje prof. Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Bo cały czas za mało osób je robi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ważność wyborów stwierdza Sąd Najwyższy. Jeśli stwierdzi, że są nieważne, to zgodnie z konstytucją wybory muszą zostać zorganizowane jeszcze raz. Orzekanie w tej sprawie to zadanie Izby Spraw Publicznych i Kontroli Nadzwyczajnej, ale w jej skład wchodzą tzw. neo-sędziowie, których status jest kwestionowany w świetle wyroków między innymi europejskich trybunałów.

Michał Szczerba: myślę, że nawet neo-sędziowie mają elementarne poczucie odpowiedzialności

Michał Szczerba: myślę, że nawet neo-sędziowie mają elementarne poczucie odpowiedzialności

Źródło:
Fakty TVN

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, a internetowe aukcje już trwają. W tym roku pieniądze są zbierane dla onkologii i hematologii dziecięcej, czyli na leczenie dzieci chorych na raka i na choroby krwi.

Unikalne przedmioty i doświadczenia na aukcjach WOŚP, w tym zostanie postacią w książce Remigiusza Mroza

Unikalne przedmioty i doświadczenia na aukcjach WOŚP, w tym zostanie postacią w książce Remigiusza Mroza

Źródło:
Fakty po Południu

12-letni chłopiec wraz z braćmi i mamą uratował zmarzniętego i zagubionego psa w Lęborku. Pies leżał w rowie z wodą w zimny, deszczowy dzień. Członkowie rodziny przywieźli dla niego koc i karmę. Wyciągnęli z rowu, zawieźli do weterynarza i odszukali właściciela.

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będziemy czekali na propozycję od mediów w sprawie organizacji debat prezydenckich - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, współpracujący z ubiegającym się o prezydenturę Rafałem Trzaskowskim. Jego zdaniem powinna odbyć się co najmniej jedna taka debata przed pierwsza turą i co najmniej jedna przed drugą.

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Źródło:
TVN24

Po decyzji, że obowiązuje uchwała PKW z sierpnia o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego PiS, natychmiast podniesie się problem polityczny - oceniła "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była RPO. Wyjaśniała, jakie widzi podstawy do niewypłacania pieniędzy Prawu i Sprawiedliwości przez ministra finansów oraz jakie mogą być skutki takiej decyzji.

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech opozycyjna partia TISZA rzuca wyzwanie Fideszowi Viktora Orbana. W kontekście spadających notowań rządu lider opozycji Peter Magyar wzywa do przedterminowych wyborów. Jak pokazują ostatnie sondaże, partie Fidesz i TISZA idą łeb w łeb. W tym samym czasie machina propagandowa Orbana stara się przedstawić opozycyjnego polityka jako marionetkę brukselskich elit.

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS