Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony

Źródło:
Fakty TVN
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużonyAdrianna Otręba/Fakty TVN

To ważna wiadomość dla osób w wieku 40 lat i więcej - darmowy program profilaktyczny "Profilaktyka 40+" został przedłużony i jest dodatkowy czas, by się zbadać. Badać się warto - leczenie na czas może nawet uratować życie.

To trochę taki prezent dla wszystkich osób 40 plus. Tych spóźnialskich i tych, którzy jeszcze z programu nie skorzystali. Warto skorzystać z przedłużonego do końca kwietnia programu bezpłatnych badań dla osób po czterdziestce. To program, który może uratować życie.

- Dzięki programowi 40 plus w mojej małej przychodni rozpoznaliśmy kilka nowotworów, raków jelita grubego - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej w "Przychodni Rodzinnej" w Białymstoku.

To dzięki temu, że w pakiecie jest badanie obecności krwi utajonej w kale. Oprócz tego - między innymi morfologia i próby wątrobowe. Panowie mogą też sprawdzić poziom PSA - bardzo ważny w przypadku wykrywania raka prostaty.

Program "Profilaktyka 40+"

Jak zapisać się na te badania? - Najprościej pozostać w domu, otworzyć komputer, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta - wskazuje dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, lekarka rodzinna.

W IKP trzeba wypełnić ankietę i wybrać placówkę, w której chce się zrobić badania. Prosta instrukcja jest dostępna w internecie. W przypadku problemów pomocą służą też przychodnie. Działający od lipca 2021 roku program "Profilaktyka 40+" jednak nie cieszył się popularnością.

- Mogłoby zrobić badanie w ramach tego programu ponad 20 milionów Polaków powyżej 40. roku życia. Do tej pory w całej Polsce takie badanie zrobiło cztery miliony Polaków - informuje Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się
Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się TVN24

Nowy program obejmie więcej osób

Może lepiej uda się wypromować nowy program, który zastąpi "Profilaktykę 40+". - Chciałabym, żeby już w maju wszedł w życie ten nowy program "Moje Zdrowie" - przekazuje ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Zdaniem ministry Leszczyny nie może być tak, że pacjent zostaje z wynikami sam. Chciałaby, żeby analizował je z lekarzem lub pielęgniarką. Zmian ma być więcej.

- Program "Moje Zdrowie" będzie dedykowany do wszystkich, nie ma ograniczenia wiekowego. 30-parolatki też chorują - zwraca uwagę Izabela Leszczyna.

Zmiana w badaniach medycyny pracy

Od maja ma pojawić się także inna zmiana. Lekarze medycyny pracy podczas badania będą mieli obowiązek zapytać o mammografię, cytologię czy PSA, ewentualnie wskazać ścieżkę, gdzie takie badania zrobić. Nie będzie jednak obowiązku wykonania tych badań.

CZYTAJ TAKŻE: Włodzimierz Czarzasty po pobycie w szpitalu apeluje: badajcie się

- Wymuszenie tego poprzez medycynę pracy stanowiło pewne zdecydowane zwiększenie szans na większy odsetek osób poddawanych badaniom przesiewowym - komentuje prof. Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Bo cały czas za mało osób je robi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS