WOŚP zbiera już pieniądze na onkologię dziecięcą. Większość nowotworów u dzieci można wyleczyć

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
WOŚP zbiera już pieniądze na onkologię dziecięcą. Większość nowotworów u dzieci można wyleczyć
WOŚP zbiera już pieniądze na onkologię dziecięcą. Większość nowotworów u dzieci można wyleczyć
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
WOŚP zbiera już pieniądze na onkologię dziecięcą. Większość nowotworów u dzieci można wyleczyćStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za niespełna miesiąc, 26 stycznia. Orkiestra po raz 33. zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. Ponad 120 tysięcy wolontariuszy rozda 47 milionów serduszek.

W tym roku wzięli ślub na Pol'and'Rock Festival. - Gdyby nie festiwal, pewnie nigdy byśmy się nie ożenili - mówi Jacek Onopiuk. Teraz wystawiają na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy suknię i garnitur ślubny. - W szafie powiesić to szkoda, oddajemy na licytację na WOŚP, i mam nadzieję że będzie dobra kwota za ten zestaw - podkreśla Izabela Wróblewska.

Można już licytować, bo pierwsze aukcje wystartowały. Do wylicytowania są między innymi spotkania z gwiazdami, sportowcami czy wyjątkowe przedmioty. W tym roku Orkiestra zagra dla dzieci chorujących na raka, które każdego dnia razem z lekarzami walczą o swoje zdrowie i życie.

- Jeżelibyśmy zebrali tyle, ile było w zeszłym roku, ponad 282 miliony złotych, to onkologia i hematologia byłyby zabezpieczone we wszystko to, co sobie wymarzyliśmy, co nam podali eksperci, co należałoby kupić - twierdzi Jurek Owsiak, prezes WOŚP.

CZYTAJ WIĘCJEJ: 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

Większość dzieci z rakiem można uratować

Potrzebny jest najnowocześniejszy sprzęt, aby skutecznie walczyć z chorobą nowotworową, która dotyka również najmłodszych.

- Każdego roku rozpoznaje się ponad 1200 nowych zachorowań na nowotwory wieku dziecięcego. Dzisiaj dzięki postępom medycyny ponad 80 procent pacjentów można wyleczyć, ale to skuteczne leczenie przeciwnowotworowe jest bardzo kosztowne - tłumaczy prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Ostatni raz WOŚP dla onkologii grała 10 lat temu.

- Mamy pompy strzykawkowe, mamy ssaki, mamy kardiomonitory z Fundacji WOŚP. Ze względu na to, że tych pacjentów ciągle przybywa, to (...) liczymy na to, że w tym roku pan Owsiak nas czymś obdaruje - mówi Iwona Świerczek-Skwierawska, pielęgniarka z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Sprzęt, niestety, ulega szybkiemu zużyciu. Stąd lista potrzeb na szpitalnych oddziałach jest ogromna.

- Potrzebujemy zmodyfikować naszą pracownię ultrasonograficzną. Ultrasonogramy, które u nas grzeją się do czerwoności, wykonują setki tysięcy badań - twierdzi dr hab. n. med. Ninela Irga-Jaworska, hematolog, onkolog i pediatra z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Fundacja wspiera ochronę zdrowia w Polsce

Już za cztery tygodnie każdy z nas będzie mógł pomóc. Z zebranych pieniędzy zostanie zakupiony najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci.

- Podział później jest dla wszystkich 18 ośrodków onkologii dziecięcej - wyjaśnia Jurek Owsiak.

- Jeśli polskie szpitale wyposażone są w najlepszy sprzęt, najnowocześniejszy sprzęt, to znaczy, że my możemy być w Polsce, żeby leczyć nasze dzieci, nie musimy szukać pomocy za granicą - podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Od 32 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra z milionami Polaków. Do tej pory zebrała ponad 2 miliardy złotych, za które zakupiono ponad 70 tysięcy urządzeń medycznych.

33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagra, by spełnić marzenia oddziałów hematologicznych i onkologicznych
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagra, by spełnić marzenia oddziałów hematologicznych i onkologicznychTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w tym roku udało się przeszczepić aż 101 nerek. To o wiele więcej niż w poprzednich latach. W skali całego kraju też padł rekord. Nie ma jeszcze pełnych danych za grudzień, ale już wiadomo, że lekarze przeszczepili w mijającym roku więcej nerek niż przez cały 2023 rok.

Rekord przeszczepów nerek w krakowskim szpitalu. "Ilość przeszczepów porównywalna z najlepszymi ośrodkami zachodnimi"

Rekord przeszczepów nerek w krakowskim szpitalu. "Ilość przeszczepów porównywalna z najlepszymi ośrodkami zachodnimi"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku wiele się w Polsce działo, ale w polityce najbardziej szokujące były ucieczki ludzi Zbigniewa Ziobry i Mateusza Morawieckiego. Obaj patroni pozostają w Polsce, zresztą skłóceni, ale ich współpracownicy znikają i odnajdują się za granicą. Najgłośniejszy z nich to Marcin Romanowski.

Romanowski, Wąsik, Kamiński, Obajtek. To ich nazwiska zdominowały polską scenę polityczną w 2024 roku 

Romanowski, Wąsik, Kamiński, Obajtek. To ich nazwiska zdominowały polską scenę polityczną w 2024 roku 

Źródło:
Fakty TVN

Dla zwierząt to najtrudniejsza noc w roku. Fajerwerki i petardy cieszą ludzkie oko, ale dla psów, kotów, ptaków czy leśnej zwierzyny to huk nie do zniesienia. Rozwiązanie znalazła mieszkanka Poznania, która - żeby nie stresować zwierząt - organizuje sylwestra w zabytkowym schronie.

Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronie

Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Smog wrócił nad Polskę. Ostatnio mieszkańcy niektórych zachodnich i południowych powiatów kraju dostawali codziennie ostrzeżenia, by nie wychodzić na zewnątrz. W piątek we Wrocławiu normy jakości powietrza zostały przekroczone o nawet 900 procent. Samorządowcy chcą, żeby natychmiast przywrócić program "Czyste powietrze", który został niespodziewanie zawieszony pod koniec listopada.

Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste powietrze"

Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste powietrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie tej uchwały nie ma zwycięzców i przegranych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PKW Sylwester Marciniak po tym, jak komisja przyjęła sprawozdanie PiS. - Nie sądzę, żeby jakiekolwiek naciski z jakiejkolwiek strony sporu politycznego wpłynęły na decyzję członków Państwowej Komisji Wyborczej - mówił.

Szef PKW o decyzji w sprawie pieniędzy dla PiS: każdy na swój sposób rozumie treść tej uchwały

Szef PKW o decyzji w sprawie pieniędzy dla PiS: każdy na swój sposób rozumie treść tej uchwały

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski dał dyla. Na państwo narzeka, z drugiej strony kasę bierze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski, odnosząc się do pobytu Marcina Romanowskiego na Węgrzech. Łukasz Schreiber z PiS przyznał, że on nie podjąłby takiej decyzji jak były wiceminister sprawiedliwości, ale - jego zdaniem - w tej sytuacji mamy do czynienia "ze ściganiem z powodów politycznych".

Romanowski "na państwo narzeka, ale kasę bierze"

Romanowski "na państwo narzeka, ale kasę bierze"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS