Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"

05.01.2023 | Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"
05.01.2023 | Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.01.2023 | Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"Marek Nowicki | Fakty TVN

Rząd przekonuje, że dba o bezpieczeństwo lekowe Polaków, ale wielu ważnych leków wciąż brakuje. Prawda jest taka, że rząd nie jest w stanie nic na to poradzić, bo w Azji najtaniej produkuje się składniki leków, a ta produkcja ostatnio kuleje. Jeżeli by się je produkowało w Europie, to byłyby droższe. - Bez wprowadzenia ceł na granicach Unii, bez wojny handlowej w jakiejś formie, nie da się pewnie tego zrobić - uważa Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin.

W jednej ze szczecińskich aptek jak w soczewce skupiają się problemy związane z brakiem leków. - Mamy listę między 180 a 200 pozycji, których brakuje - przekazuje Joanna Urbańska, farmaceutka z apteki "Medica" w Szczecinie.

Z powodu braku leków Ministerstwo Zdrowia zakazało wywozu z Polski aż 216 preparatów. Oczywiście, brakuje nie tylko tych zakazanych. - Brakuje antybiotyków, brakuje leków na ADHD, brakuje leków przeciwcukrzycowych i te braki stają się coraz większe. Brakuje też leków bez recepty, także praktycznie z każdym dniem, robiąc zamówienie, dowiadujemy się, że mamy kolejny brak - wyjaśnia Renata Kulig-Nowicka, farmaceutka z apteki "Na starówce" w Poznaniu.

Przedstawiciele rządu udali się z gospodarską wizytą do Polfy Tarchomin, czyli spółki, której właścicielem jest Skarb Państwa, i sprawdzali, czy mają tam wystarczającą ilość substancji czynnych potrzebnych do produkcji leków.

- W ramach jednej Polfy Tarchomin, która jest w polskim państwie, dokładamy wszelkich starań, inwestujemy w rozwój tej fabryki, żeby Polacy byli bezpieczni, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo lekowe Polaków postawił w centrum swoich programów - zapewnia Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Propaganda kontra rzeczywistość

Bezpieczeństwa lekowego w Polsce nie ma - mówimy o tym nie po raz pierwszy. Od prawie roku brakuje leków przeciwpadaczkowych. Mamy dzieci chorych na padaczkę szukają ich w internecie.

Polfa Tarchomin nie da rady zabezpieczyć lekowo kraju i gdyby nawet było dziesięć takich państwowych zakładów, to też by nie dały rady. Potwierdza to prezes firmy. - Nie widzę raczej, mimo że Unia o tym mówi, nie widzę raczej możliwości, żeby ta produkcja w krótkim terminie wróciła do Europy, bo tu nie chodzi o to, czy ktoś da pieniądze na budowę fabryki czy nie, ale o to, czy później się będzie miało rynek zbytu - wyjaśnia Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin.

W tej chwili Chiny i Indie produkują substancje niezbędne do produkcji leków najtaniej. Od tej kulejącej teraz w Azji produkcji jest uzależniona i Polska, i cała Unia Europejska. PiS więc nie zapewni bezpieczeństwa lekowego w Polsce, bo nie jest tego w stanie zrobić. Podobnie zresztą jak inne kraje Europy. - Bez wprowadzenia ceł na granicach Unii, bez wojny handlowej w jakiejś formie, nie da się pewnie tego zrobić - uważa Jarosław Król.

Polfa Tarchomin produkuje między innymi antybiotyki i leki przeciwzapalne - tych faktycznie na półkach ma nie zabraknąć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS