Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"

05.01.2023 | Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"
05.01.2023 | Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.01.2023 | Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"Marek Nowicki | Fakty TVN

Rząd przekonuje, że dba o bezpieczeństwo lekowe Polaków, ale wielu ważnych leków wciąż brakuje. Prawda jest taka, że rząd nie jest w stanie nic na to poradzić, bo w Azji najtaniej produkuje się składniki leków, a ta produkcja ostatnio kuleje. Jeżeli by się je produkowało w Europie, to byłyby droższe. - Bez wprowadzenia ceł na granicach Unii, bez wojny handlowej w jakiejś formie, nie da się pewnie tego zrobić - uważa Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin.

W jednej ze szczecińskich aptek jak w soczewce skupiają się problemy związane z brakiem leków. - Mamy listę między 180 a 200 pozycji, których brakuje - przekazuje Joanna Urbańska, farmaceutka z apteki "Medica" w Szczecinie.

Z powodu braku leków Ministerstwo Zdrowia zakazało wywozu z Polski aż 216 preparatów. Oczywiście, brakuje nie tylko tych zakazanych. - Brakuje antybiotyków, brakuje leków na ADHD, brakuje leków przeciwcukrzycowych i te braki stają się coraz większe. Brakuje też leków bez recepty, także praktycznie z każdym dniem, robiąc zamówienie, dowiadujemy się, że mamy kolejny brak - wyjaśnia Renata Kulig-Nowicka, farmaceutka z apteki "Na starówce" w Poznaniu.

Przedstawiciele rządu udali się z gospodarską wizytą do Polfy Tarchomin, czyli spółki, której właścicielem jest Skarb Państwa, i sprawdzali, czy mają tam wystarczającą ilość substancji czynnych potrzebnych do produkcji leków.

- W ramach jednej Polfy Tarchomin, która jest w polskim państwie, dokładamy wszelkich starań, inwestujemy w rozwój tej fabryki, żeby Polacy byli bezpieczni, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo lekowe Polaków postawił w centrum swoich programów - zapewnia Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Propaganda kontra rzeczywistość

Bezpieczeństwa lekowego w Polsce nie ma - mówimy o tym nie po raz pierwszy. Od prawie roku brakuje leków przeciwpadaczkowych. Mamy dzieci chorych na padaczkę szukają ich w internecie.

Polfa Tarchomin nie da rady zabezpieczyć lekowo kraju i gdyby nawet było dziesięć takich państwowych zakładów, to też by nie dały rady. Potwierdza to prezes firmy. - Nie widzę raczej, mimo że Unia o tym mówi, nie widzę raczej możliwości, żeby ta produkcja w krótkim terminie wróciła do Europy, bo tu nie chodzi o to, czy ktoś da pieniądze na budowę fabryki czy nie, ale o to, czy później się będzie miało rynek zbytu - wyjaśnia Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin.

W tej chwili Chiny i Indie produkują substancje niezbędne do produkcji leków najtaniej. Od tej kulejącej teraz w Azji produkcji jest uzależniona i Polska, i cała Unia Europejska. PiS więc nie zapewni bezpieczeństwa lekowego w Polsce, bo nie jest tego w stanie zrobić. Podobnie zresztą jak inne kraje Europy. - Bez wprowadzenia ceł na granicach Unii, bez wojny handlowej w jakiejś formie, nie da się pewnie tego zrobić - uważa Jarosław Król.

Polfa Tarchomin produkuje między innymi antybiotyki i leki przeciwzapalne - tych faktycznie na półkach ma nie zabraknąć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS