Przez pięć lat starali o dziecko, pomogła metoda in vitro refundowana przez samorząd

07.12.2022 | Przez pięć lat starali o dziecko, pomogła metoda in vitro refundowana przez samorząd
07.12.2022 | Przez pięć lat starali o dziecko, pomogła metoda in vitro refundowana przez samorząd
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.12.2022 | Przez pięć lat starali o dziecko, pomogła metoda in vitro refundowana przez samorządMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Oliwier jest na świecie dzięki metodzie in vitro. Jego rodzice teraz opowiadają jakie to szczęście, że się pojawił i jak wcześniej, przez długie lata, bezskutecznie walczyli o potomstwo.

Ma dziesięć miesięcy, na imię Oliwier i jest na świecie dzięki metodzie in vitro. - Staraliśmy się pięć lat o dziecko, chodząc od drzwi do drzwi lekarzy, szukając diagnostyki i pogłębiając ją również - opowiada Anna Skoczylas, matka Oliwiera.

Para wydała majątek na leki, na badania, na wizyty lekarskie, aż wreszcie dostała szansę na rodzicielstwo dzięki programowi in vitro, który finansował samorząd.

- Dużo wysiłku i skończyło się uśmiechem, radością. Tak naprawdę te nieprzespane noce teraz nam wszystko rekompensują i dają nam ogromną radość - mówi Piotr Koboś, ojciec Oliwiera.

Na liście miast finansujących zapłodnienie pozaustrojowe jest już coraz więcej. Należy do nich między innymi Łódź. - Urodziło się już 405 dzieciaczków, w tym 18 par bliźniąt i cały czas czekamy na kolejne, bo kolejne ciąże są już w różnym stopniu zaawansowania - informuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Skuteczność metody in vitro

Z niepłodnością mierzy się w Polsce aż półtora miliona par. PiS po przejęciu władzy pozbyło się jednak rządowego programu in vitro, zastępując go rządowym programem prokreacji opartym o naprotechnologię, czyli akceptowane przez Kościół naturalne metody planowania rodziny. Statystyki są dla tej zmiany bezlitosne.

Dzięki zapłodnienie pozaustrojowemu w latach 2013-2016 17 tysięcy par doczekało się ponad 22 tysięcy dzieci. Dzięki naprotechnologii w latach 2016-2020 udało się doprowadzić do 294 ciąż, ale nie wiadomo, ile zakończyło się szczęśliwym rozwiązaniem, bo nie ma na ten temat oficjalnych statystyk. Na pytanie w tej konkretnej kwestii Ministerstwo Zdrowia nam nie odpowiedziało.

- Program refundacji - diagnostyczny, można to tak nazwać - nie był związany z leczeniem, tylko był związany z poszerzeniem ewentualnie diagnostyki niepłodności - mówi prof. Michał Radwan ginekolog z Kliniki "Gameta".

Walka o przywrócenie refundacji

Już prawie 100 tysięcy osób podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy przywracającym refundację metody in vitro.

- Nie można dłużej milczeć, nie można dłużej tylko mówić o tym, że to niedobrze, że refundacji nie ma. Trzeba zacząć działać i my działamy - zaznacza Małgorzata Rozenek-Majdan, członkini komitetu inicjatywy ustawodawczej "TAK dla in vitro".

To, że twórca in vitro wyróżniony został nagrodą Nobla mówi wszystko.

- To, co się wygaduje, jakieś głupoty nie mieszczące się nawet w języku kultury, to też działa źle na emocje - podkreśla prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Profesor Marian Szamatowicz, dzięki któremu 35 lat temu przyszło na świat pierwsze w Polsce dziecko poczęte dzięki in vitro, nie ma wątpliwości, że ta metoda to najskuteczniejsze lekarstwo na niepłodność. - O niechęci do tego programu decydują wyłącznie przesłanki ideologiczne, nie ma merytorycznych przesłanek - uważa pionier leczenia metodą in vitro w Polsce.

Na naprotechnologię, zastępującą in vitro, rząd zamierza wydać w przyszłym roku ponad 68 milionów złotych.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS