Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Potworny atak terrorystów Hamasu na Izrael 7 października - tego dnia zabili ponad tysiąc osób - i odpowiedź Izraela, która doprowadziła do kryzysu humanitarnego i śmierci 35 tysięcy Palestyńczyków.

Decyzja głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, by obu stronom tej wojny zarzucić zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości wywołała oburzenie i wściekłość w Izraelu.

- Prokurator Khan w pokręcony sposób moralnie zrównuje przywódców demokratycznego Izraela z siepaczami z Hamasu. To jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Główny prokurator chce, żeby aresztowani zostali: Jahja Sinwar (lider Hamasu w Strefie Gazy), Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri (dowódca oddziałów zbrojnych Hamasu), Isma'il Hanijja (szef politbiura Hamasu), Benjamin Netanjahu i Jo'aw Galant, minister obrony Izraela.

Joe Biden: nie można stawiać na równi Izraela i Hamasu

Wnioski dotyczące izraelskich polityków zgodnie krytykuje też izraelska opozycja. - To katastrofa polityczna, to katastrofa moralna. Nie może być tak, że jednocześnie wydają nakazy aresztowania Netanjahu, a także Sinwara i innych terrorystów, po tym, jak ci mordowali naszych obywateli i nasze dzieci - skomentował Ja'ir Lapid, lider izraelskiej opozycji.

Haski prokurator Karim Khan przed przygotowaniem wniosku był i na granicy Strefy Gazy, i w zaatakowanych izraelskich kibucach.

Trzem przywódcom Hamasu zarzuca morderstwa, branie zakładników, gwałty, przemoc seksualną i tortury. Premierowi i ministrowi obrony Izraela - używanie głodu jako narzędzia wojny oraz celowe ataki na cywilów.

- Izrael ma pełne prawo, a nawet obowiązek, by odbić zakładników, ale musi to robić, przestrzegając prawa - zwraca uwagę Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

CZYTAJ TAKŻE: Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Decyzję prokuratora z oburzeniem przyjął amerykański prezydent. - Chcę jasno powiedzieć, że odrzucamy wniosek o nakaz aresztowania izraelskich przywódców. Cokolwiek ten wniosek może sugerować, nie można stawiać na równi Izraela i Hamasu - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Jak przekazał Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie, prezydent Biden o wniosku prokuratora mówi, że jest skandaliczny. Sekretarz stanu Antony Blinken dodaje, że utrudni on negocjacje o rozejmie i uwolnieniu zakładników. Waszyngton, podobnie jak Izrael, nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale popiera wydany przez niego nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie w Ukrainie.

Wniosek musi zostać najpierw zaakceptowany

Po stronie Izraela murem stanęły Włochy, Austria i Wielka Brytania, ale Francja wsparła Trybunał i podkreśla jego niezależność.

Teraz do sędziów MTK należy decyzja, czy wniosek prokuratora o wydanie nakazów aresztowania uwzględnić. - Politycznie jest to bardzo trudna sprawa i będzie miała bardzo daleko idące reperkusje. Nie wiemy, jaką decyzję podejmą sędziowie Izby Przygotowawczej, ale wydaje mi się, że ten materiał dowodowy musi być mocny - ocenia dr Dorota Heidrich z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Decyzja powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Jeśli nakazy aresztowania zostaną wydane, premierowi i ministrowi obrony Izraela będzie groziło aresztowanie w każdym z ponad stu państw uznających Międzynarodowy Trybunał Karny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS