Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Potworny atak terrorystów Hamasu na Izrael 7 października - tego dnia zabili ponad tysiąc osób - i odpowiedź Izraela, która doprowadziła do kryzysu humanitarnego i śmierci 35 tysięcy Palestyńczyków.

Decyzja głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, by obu stronom tej wojny zarzucić zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości wywołała oburzenie i wściekłość w Izraelu.

- Prokurator Khan w pokręcony sposób moralnie zrównuje przywódców demokratycznego Izraela z siepaczami z Hamasu. To jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Główny prokurator chce, żeby aresztowani zostali: Jahja Sinwar (lider Hamasu w Strefie Gazy), Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri (dowódca oddziałów zbrojnych Hamasu), Isma'il Hanijja (szef politbiura Hamasu), Benjamin Netanjahu i Jo'aw Galant, minister obrony Izraela.

Joe Biden: nie można stawiać na równi Izraela i Hamasu

Wnioski dotyczące izraelskich polityków zgodnie krytykuje też izraelska opozycja. - To katastrofa polityczna, to katastrofa moralna. Nie może być tak, że jednocześnie wydają nakazy aresztowania Netanjahu, a także Sinwara i innych terrorystów, po tym, jak ci mordowali naszych obywateli i nasze dzieci - skomentował Ja'ir Lapid, lider izraelskiej opozycji.

Haski prokurator Karim Khan przed przygotowaniem wniosku był i na granicy Strefy Gazy, i w zaatakowanych izraelskich kibucach.

Trzem przywódcom Hamasu zarzuca morderstwa, branie zakładników, gwałty, przemoc seksualną i tortury. Premierowi i ministrowi obrony Izraela - używanie głodu jako narzędzia wojny oraz celowe ataki na cywilów.

- Izrael ma pełne prawo, a nawet obowiązek, by odbić zakładników, ale musi to robić, przestrzegając prawa - zwraca uwagę Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

CZYTAJ TAKŻE: Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Decyzję prokuratora z oburzeniem przyjął amerykański prezydent. - Chcę jasno powiedzieć, że odrzucamy wniosek o nakaz aresztowania izraelskich przywódców. Cokolwiek ten wniosek może sugerować, nie można stawiać na równi Izraela i Hamasu - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Jak przekazał Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie, prezydent Biden o wniosku prokuratora mówi, że jest skandaliczny. Sekretarz stanu Antony Blinken dodaje, że utrudni on negocjacje o rozejmie i uwolnieniu zakładników. Waszyngton, podobnie jak Izrael, nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale popiera wydany przez niego nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie w Ukrainie.

Wniosek musi zostać najpierw zaakceptowany

Po stronie Izraela murem stanęły Włochy, Austria i Wielka Brytania, ale Francja wsparła Trybunał i podkreśla jego niezależność.

Teraz do sędziów MTK należy decyzja, czy wniosek prokuratora o wydanie nakazów aresztowania uwzględnić. - Politycznie jest to bardzo trudna sprawa i będzie miała bardzo daleko idące reperkusje. Nie wiemy, jaką decyzję podejmą sędziowie Izby Przygotowawczej, ale wydaje mi się, że ten materiał dowodowy musi być mocny - ocenia dr Dorota Heidrich z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Decyzja powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Jeśli nakazy aresztowania zostaną wydane, premierowi i ministrowi obrony Izraela będzie groziło aresztowanie w każdym z ponad stu państw uznających Międzynarodowy Trybunał Karny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS