"Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"

15.03.2023 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"
15.03.2023 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"
Jacek Tacik | Fakty TVN
15.03 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"Jacek Tacik | Fakty TVN

PiS przyznało, że na trzynastą emeryturę nie ma pieniędzy - punktuje opozycja, a kiedy o szczegóły pytają dziennikarze, wiceminister finansów ma kłopot z odpowiedzią. Brakuje pięciu miliardów złotych i rząd wie, skąd je wziąć. Zabierze - jak tłumaczą eksperci - przyszłym emerytom.

Dla wiceministra finansów i głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych pytanie o stan sektora finansów, a dokładnie o brak pieniędzy na tak zwaną trzynastą emeryturę, to duży kłopot. Dla rzecznika rządu trochę mniejszy. Ale tylko trochę. - Cały sektor finansów publicznych pod kątem zadłużenia ma lepszą sytuację niż wiele lat temu za czasów Donald Tuska - zapewnia Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Ale to właśnie teraz brakuje pięciu miliardów złotych na wypłatę dodatku do emerytury i to teraz rząd PiS "pożycza" brakujące pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - To jest tak, jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych - uspokaja Mateusz Morawiecki.

Fundusz Rezerwy Demograficznej - co podkreśla doktor Marcin Wojewódka - powstał na czarną godzinę ponad dwie dekady temu. Ma na celu zabezpieczenie sytuacji demograficznej, kiedy będzie za mało płacących, a za dużo pobierających świadczenia. - (Rząd - przyp. red.) zabiera z kieszeni przyszłych emerytów. Zabiera dzisiejszym licealistom - mówi były wiceprezes ZUS doktor Marcin Wojewódka z kancelarii prawa pracy "Wojewódka i Wspólnicy".

Z ustawy z 2020 roku wynika, że trzynastka, której koszt dla państwa to ponad dziesięć miliardów złotych, jest wypłacana z budżetu i Funduszu Solidarnościowego, w którym - jak się okazuje - brakuje już pieniędzy. I to do niego trafi brakujących pięć miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - To jest wszystko pieniądz publiczny. Nie ma żadnego znaczenia, w jaki sposób my to finansujemy. Ważne jest to, że przy tym wszystkim Polaków nie oszukujemy - przekonuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii z PiS.

Wielokrotna praktyka

To nie pierwsza taka "pożyczka" PiS z Funduszu Rezerwy Demograficznej. W 2019 roku to niemal dziewięć miliardów złotych - pożyczka została umorzona. W 2021 - kolejne 11 i pół miliarda złotych. - Fundusz Rezerwy Demograficznej na koniec zeszłego roku pokazywał około 52 miliardów złotych aktywów. 11 miliardów to są środki, które wyjęto już z Funduszu, a one mają kiedyś do niego wrócić - podkreśla doktor Wojewódka.

Rząd PiS przekonuje, że sytuacja gospodarcza jest nawet lepsza niż się tego spodziewano. Stąd zapowiedzi, że 13. i 14. emerytura będą wypłacone zgodnie z planem. Zapowiedzi bardzo ważne przed wyborami. - W świecie propagandowym finanse publiczne są bezpieczne, Polska płynie mlekiem i miodem, a emeryci są zamożni. W świecie rzeczywistym finanse publiczne są w sytuacji bardzo złej - uważa Izabela Leszczyna z PO.

Spłata pożyczki z rezerwowego funduszu jest przewidziana na lata 2028-2037, jeśli w ogóle do niej dojdzie.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS