NSA zdecydował w sprawie Odry. Minister: nie można wykonać tak idiotycznych, radykalnych działań

14.03.2023 | NSA zdecydował w sprawie Odry. Minister: nie można wykonać tak idiotycznych, radykalnych działań
14.03.2023 | NSA zdecydował w sprawie Odry. Minister: nie można wykonać tak idiotycznych, radykalnych działań
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
14.03 | NSA zdecydował w sprawie Odry. Minister: nie można wykonać tak idiotycznych, radykalnych działańMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Naczelny Sąd Administracyjny nakazał wstrzymać prace regulacyjne na Odrze, które miały zmienić jej naturalny bieg, by umożliwić pogłębienie dna. Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodnej Marek Gróbarczyk dał jednak do zrozumienia, że tego wyroku wykonywać nie zamierza. Autorzy ekspertyz chórem podkreślają: to, co z Odrą robi ten rząd, jest niszczycielskie i niebezpieczne.

Regulacja Odry poprzez ostrogi, czyli konstrukcje zmieniające naturalny bieg rzeki, by umożliwić pogłębienie jej dna, tylko szkodzi rzece. Zmienia ją w kanał. Odra lepiej poradziłaby sobie sama.

- Są to prace szkodliwe środowiskowo, społecznie i gospodarczo - ocenia Piotr Nieznański z WWF Polska.

Wojewódzki Sąd Administracyjny i Naczelny Sąd Administracyjny wysłuchały ekspertów i nakazały natychmiast inwestycję wstrzymać.

- Są to prace, które dewastują i niszczą ekosystem. Natomiast udowodniliśmy naszymi ekspertyzami, że te prace nie przynoszą poprawy bezpieczeństwa powodziowego, udowodniliśmy, że zamiana polskich rzek w drogi wodne, jest absolutnie nieopłacalna - podkreśla Nieznański.

Z raportu, nawet tego rządowego, jak przypominają eksperci, wynika, że ekologiczna katastrofa w sierpniu zeszłego roku była spowodowana między innymi regulacją Odry. O zatrzymanie budowy wnioskowali polscy i niemieccy ekolodzy oraz rząd Brandenburgii, bo to rzeka graniczna.

- Prace modernizacyjne powinny zostać wstrzymane. (...) Do regeneracji potrzebujemy naturalnych sił rzeki, których nie wolno nam zakłócać - mówiła Steffi Lemke, niemiecka federalna minister środowiska.

Odpowiedzialny w rządzie za gospodarkę wodną Marek Gróbarczyk odpowiedział wtedy za pośrednictwem Twittera na niemiecką troskę o Odrę. "Nie robimy ani kroku wstecz. Przywołujemy niemiecką minister środowiska do porządku, żeby nie wypowiadał się autorytatywnie o polskich rzekach, w ten sposób, bo to jest skandal" - napisał.

Wiceminister nie uznaje wyroku sądu

Teraz wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się do orzeczenia sądu. "Skutki wykonania niefrasobliwej decyzji NSA byłyby zgoła bardziej niebezpieczne niż kontynuowanie tej inwestycji" - napisał na Twitterze.

W kolejnym wpisie polityk przekonuje, że Polska nie może sobie pozwolić na zahamowanie inwestycji. "Jeżeli zostawimy te urządzenia niezabezpieczone, to się rozlecą i poniesiemy miliardowe straty tak, jak ponieślibyśmy je, gdybyśmy w przypadku wyroku TSUE zamknęli kopalnię Turów" - czytamy w poście.

Niewykonanie wyroku TSUE kosztowało nas wszystkich około pół miliarda złotych, ale minister brnie dalej. "Nie można wykonać tak idiotycznych, radykalnych działań. Opieramy się na prawomocnym pozwoleniu na budowę" - napisał Gróbarczyk.

Stosunek wiceministra do prawa jest dość swobodny - ocenia opozycja.

- (Gróbarczyk - przyp. red.) ma daleko w poważaniu wyroki polskiego sądu. Mam nadzieję, że sądy nie będą poważały pana Gróbarczyka, jeśli nie wykona tego wyroku, dlatego że PiS już zabił życie w Odrze, a teraz chce dalej zabijać - mówi Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Niestety w PiS-ie dla poszanowania prawa nie ma żadnego znaczenia, czy to chodzi o wymiar sprawiedliwości, ochronę środowiskowa, klimat, kary TSUE. Oni wszyscy prawo mają gdzieś - komentuje poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Wiceminister Marek Gróbarczyk we wtorek był nieuchwytny, a premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział wprost na pytanie, czy ministrowi wolno łamać prawo.

- Szanując wyrok sądu, będziemy starać się znaleźć takie rozwiązanie, aby oczywiście wykorzystywać drogę wodną, ponieważ ona jest dużo bardziej ekologiczna - mówił szef rządu.

- Pieniądze podatników płyną na bezsensowny projekt. To jest taki projekt jak projekt przekopu, zrealizowali go, bardzo się cieszą, nie pływa żadna łódka w ciągu zimy - zwraca uwagę Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego "Eko-Unia" i członek koalicji Ratujmy Rzeki.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS