Poseł Sebastian Kaleta, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, miał problem z plastikową nakrętką. Z tym, że jest połączona z butelką, i z tym, że to pomysł Unii Europejskiej. Umknęło mu tylko to, że sam ten pomysł poparł w polskim parlamencie.
- Czy was też wkurzają te durne nakrętki? - pyta na filmiku w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta, zmagając się z butelką. - Otwierasz butelkę i się musisz siłować z tym - kontynuuje na nagraniu.
Pomocną dłoń wyciągnęła do sejmowego kolegi Anna-Maria Żukowska z Lewicy. Udostępniając jego film, napisała: "Chłopie, ja w liceum otwierałam butelkę piwa zębami, Płatku Śniegu Ty. Dasz sobie radę z nakrętką wody mineralnej. Uwierz w siebie!"
Z kolei obecny wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek nagrał byłemu wiceministrowi film instruktażowy. - Zastanawiam się, czy przypadkiem "kaletka" to nie będzie nowa nazwa na tę zakrętkę, która dzisiaj tak fascynuje pana Kaletę i jego kumpli - skomentował Śmiszek.
- Unia zajmuje się zakrętkami, kapslami, no, z całym szacunkiem, nie tego oczekujemy od Unii. Oczekujemy rozwoju, a nie generowania sztucznych problemów - powiedział Arkadiusz Mularczyk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Nakrętka wprowadzona przez rząd Zjednoczonej Prawicy
W dalszej części nagrania polityk Suwerennej Polski pyta, kto wymyślił takie zastosowanie. "Kto taką durnotę wymyślił? Ano, Unia Europejska, bo te korki rzekomo do oceanu wpływają" - mówi dalej.
Faktycznie, klubowa koleżanka posła Kalety, Anna Paluch z PiS-u, tak w marcu 2023 roku tłumaczyła konieczność wprowadzenia nowych nakrętek. - Chodzi o to, żeby odpady plastikowe nie zanieczyszczały mórz i oceanów - podkreślała.
Sejm głosował nad przepisami wprowadzającymi unijną dyrektywę. Rządząca większość była "za", Sebastian Kaleta też był "za".
Dlaczego zakrętki są przymocowane do butelek?
- Nakrętka w wadze butelki stanowi dość istotny element. Kilkanaście do dwudziestu procent przy małych butelkach - wyjaśnia Jakub Paszyński, ekspert serwisu ecoekonomia.pl.
Element istotny, ale mały, i stąd pojawiła się koncepcja, aby był połączony z tym większym, czyli samą butelką. - W sortowni te nakrętki są tracone. One nie mogą być wysortowane dlatego, że są zbyt małe i tak naprawdę tracimy je z obiegu - tłumaczy Piotr Grodkiewicz, dyrektor Działu Zrównoważonego Rozwoju Project Zero Waste sp. z o.o.
Oficjalnie dyrektywa w sprawie nakrętek i plastiku jednorazowego wchodzi w życie 1 lipca.
- Wszyscy wiemy, że trudniej się pije, trudniej się nalewa wodę. Z tego jest więcej kłopotu niż pożytku - przekonuje Bartłomiej Wróblewski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Dlatego startuję do Parlamentu Europejskiego, żeby zablokować takie absurdy - mówi na końcu swojego filmiku Sebastian Kaleta.
Wszyscy też wiemy, jak czasem trudno jest odkręcić to, co się samemu zakręciło.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: x.com/@sjkaleta