Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Źródło:
Fakty TVN
Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał
Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał
Maciej Mazur/Fakty TVN
Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniałMaciej Mazur/Fakty TVN

Poseł Sebastian Kaleta, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, miał problem z plastikową nakrętką. Z tym, że jest połączona z butelką, i z tym, że to pomysł Unii Europejskiej. Umknęło mu tylko to, że sam ten pomysł poparł w polskim parlamencie.

- Czy was też wkurzają te durne nakrętki? - pyta na filmiku w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta, zmagając się z butelką. - Otwierasz butelkę i się musisz siłować z tym - kontynuuje na nagraniu.

Pomocną dłoń wyciągnęła do sejmowego kolegi Anna-Maria Żukowska z Lewicy. Udostępniając jego film, napisała: "Chłopie, ja w liceum otwierałam butelkę piwa zębami, Płatku Śniegu Ty. Dasz sobie radę z nakrętką wody mineralnej. Uwierz w siebie!"

Z kolei obecny wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek nagrał byłemu wiceministrowi film instruktażowy. - Zastanawiam się, czy przypadkiem "kaletka" to nie będzie nowa nazwa na tę zakrętkę, która dzisiaj tak fascynuje pana Kaletę i jego kumpli - skomentował Śmiszek.

- Unia zajmuje się zakrętkami, kapslami, no, z całym szacunkiem, nie tego oczekujemy od Unii. Oczekujemy rozwoju, a nie generowania sztucznych problemów - powiedział Arkadiusz Mularczyk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nakrętka wprowadzona przez rząd Zjednoczonej Prawicy

W dalszej części nagrania polityk Suwerennej Polski pyta, kto wymyślił takie zastosowanie. "Kto taką durnotę wymyślił? Ano, Unia Europejska, bo te korki rzekomo do oceanu wpływają" - mówi dalej.

Faktycznie, klubowa koleżanka posła Kalety, Anna Paluch z PiS-u, tak w marcu 2023 roku tłumaczyła konieczność wprowadzenia nowych nakrętek. - Chodzi o to, żeby odpady plastikowe nie zanieczyszczały mórz i oceanów - podkreślała.

Sejm głosował nad przepisami wprowadzającymi unijną dyrektywę. Rządząca większość była "za", Sebastian Kaleta też był "za".

Trwale przymocowane nakrętki będą standardem
Trwale przymocowane nakrętki będą standardemTVN24

Dlaczego zakrętki są przymocowane do butelek?

- Nakrętka w wadze butelki stanowi dość istotny element. Kilkanaście do dwudziestu procent przy małych butelkach - wyjaśnia Jakub Paszyński, ekspert serwisu ecoekonomia.pl.

Element istotny, ale mały, i stąd pojawiła się koncepcja, aby był połączony z tym większym, czyli samą butelką. - W sortowni te nakrętki są tracone. One nie mogą być wysortowane dlatego, że są zbyt małe i tak naprawdę tracimy je z obiegu - tłumaczy Piotr Grodkiewicz, dyrektor Działu Zrównoważonego Rozwoju Project Zero Waste sp. z o.o.

ZOBACZ TEŻ: Do Wisły cały dzień wpływały nieoczyszczone ścieki

Oficjalnie dyrektywa w sprawie nakrętek i plastiku jednorazowego wchodzi w życie 1 lipca.

- Wszyscy wiemy, że trudniej się pije, trudniej się nalewa wodę. Z tego jest więcej kłopotu niż pożytku - przekonuje Bartłomiej Wróblewski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Dlatego startuję do Parlamentu Europejskiego, żeby zablokować takie absurdy - mówi na końcu swojego filmiku Sebastian Kaleta.

Wszyscy też wiemy, jak czasem trudno jest odkręcić to, co się samemu zakręciło.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: x.com/@sjkaleta

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS