"To jest zemsta Jarosława Kaczyńskiego na Gowinie"

06.02.2021 | "To jest zemsta Jarosława Kaczyńskiego na Gowinie"
06.02.2021 | "To jest zemsta Jarosława Kaczyńskiego na Gowinie"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
06.02.2021 | "To jest zemsta Jarosława Kaczyńskiego na Gowinie"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nie ma zawieszenia broni w walce o władzę w Porozumieniu. W piątek wieczorem z partii usunięto Adama Bielana i Kamila Bortniczuka, ale oni nie przyjmują tego do wiadomości. Porozumienie ma 17 posłów, ale kilku może teraz odejść z partii.

Sąd partyjny w piątek wieczorem wyrzucił z Porozumienia Adama Bielana i Kamila Bortniczuka. Obydwaj politycy nie uznają tej decyzji. - To wszystko jest śmieszne, co panowie robią. Panowie mają statut w nosie - komentował w piątek w programie "Sprawdzam" Bortniczuk.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU "SPRAWDZAM" W TVN24 GO

Z jednej strony jest więc Jarosław Gowin z dużą grupą posłów i dwoma senatorami, którzy podpisali oświadczenie, że to Jarosław Gowin jest szefem Porozumienia. Z drugiej strony jest Adam Bielan z jednym posłem. Oni także mają pismo podpisane przez sąd koleżeński, w którym to Adam Bielan jest wskazany jako szef Porozumienia. Gowin nie uznaje pism i opinii Bielana. Bielan nie uznaje pism i opinii Gowina.

Tak o sądzie koleżeńskim, który poparł Bielana, mówi Jan Strzeżek, rzecznik prasowy Porozumienia: - To ciało, które w ramach swoich znajomości koleżeńskich powołał Adam Bielan, może jeszcze dzisiaj powołać Adama Bielana na imperatora galaktycznego. Na dowolną funkcję, jaką sobie tylko Adam Bielan wybierze.

Mimo tych kpin sytuacja humorystyczna nie jest, bo mowa o sporze w partii, która współrządzi i która ma kluczowego w pandemii wicepremiera. To właśnie Jarosław Gowin i jego ministerstwo odpowiadają za odmrażanie lub zamrażanie gospodarki.

"To nie jest żadna próba obalenia"

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z Porozumienia uważa, że doszło do próby "wrogiego przejęcia partii".

- To nie jest żadna próba obalenia, żaden pucz. To jest po prostu respektowanie przepisów naszego statutu - odpowiada jednak Kamil Bortniczuk.

By zrozumieć, jak tej wolty próbował dokonać Adam Bielan, trzeba się cofnąć do kwietnia 2018 roku. Według Bielana i jego stronników wtedy właśnie wygasła kadencja Jarosława Gowina i do tej pory nie zwołano wyborów nowych władz Porozumienia. Dlaczego? Bielan twierdzi, że przez bałagan w partii.

- To jest zemsta Jarosława Kaczyńskiego na Gowinie - uważa Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej. Dodaje, że Kaczyński "postanowił zakończyć byt Porozumienia, skompromitować".

Słowa przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej nie są jedynie opinią środowisk opozycyjnych. Także politycy przychylni Jarosławowi Gowinowi w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że zielone światło dla rozbijania Porozumienia mógł dać Jarosław Kaczyński, którego relacje z wicepremierem są - delikatnie mówiąc - chłodne. Dzieje się tak od czasu, gdy Gowin skutecznie zablokował wybory kopertowe w maju. Wybory, które za wszelką cenę chciał przeprowadzić prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Jarosław Kaczyński jest politykiem z pewnością pragmatycznym i honorowym. Więc honorowo nie powinien w ogóle wchodzić w tego typu brudne gierki - mówi jednak Marcin Ociepa z Porozumienia.

PiS oficjalnie mówi, że nie wtrąca się w "wewnętrzne sprawy koalicjantów". Nieoficjalnie w Prawie i Sprawiedliwości mówi się o perspektywie kroczącego osłabiania pozycji Jarosława Gowina. Zwłaszcza że w piątek nie poparło go w liście w sumie czworo posłów Porozumienia.

Jednym z nich jest Jacek Żalek, który uznaje, że do czasu kongresu Porozumienia statutowe obowiązki prezesa pełni szef rady krajowej, czyli Adam Bielan.

Jarosław Gowin ani w piątek, ani w sobotę nie chciał się odnieść do sytuacji w jego partii.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS