Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN
Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ
Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ
Maciej Knapik/Fakty TVN
Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZMaciej Knapik/Fakty TVN

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Marcin Romanowski broni się przez atak. Poseł Prawa i Sprawiedliwości składa doniesienie do prokuratury, chce zwołania sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wtórują mu inni politycy PiS, którzy chcą ukarania winnych. 

- Polska jest w jednym ciągu zestawiana z takimi krajami jak Federacja Rosyjska, Białoruś - twierdzi Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Takie porównania są drastycznym nadużyciem. W Rosji czy na Białorusi opozycjonistów więzi się i morduje. W przypadku Romanowskiego mówimy o zatrzymaniu polityka, któremu prokuratura zarzuca rozdanie 112 milionów złotych w ustawianych, nieuczciwych konkursach, gdzie pieniądze trafiały do zaprzyjaźnionych instytucji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mamy całe uzasadnienie sądu w sprawie Romanowskiego

- PiS tym, czym się zajął w tej kadencji parlamentu, to takim powoływaniem ruchu obrony przestępców i właśnie robią to bardzo konsekwentnie - ocenia Marcin Kierwiński, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

Warszawski sąd wypuścił Marcina Romanowskiego na wolność po piśmie, które przyszło tuż po jego zatrzymaniu z biura Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wynikało z niego, że Romanowskiego może obejmować immunitet tej instytucji - równoległy do prawidłowo uchylonego w Polsce immunitetu poselskiego.

- Uważam, że ktoś wprowadził w błąd przewodniczącego zgromadzenia - komentuje Michał Szczerba, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

Marcin Romanowski pozostaje wolnym człowiekiem. Sąd nie zgodził się na jego tymczasowe aresztowanie
Marcin Romanowski pozostaje wolnym człowiekiem. Sąd nie zgodził się na jego tymczasowe aresztowanieJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Postać Magdaleny Marcinkowskiej

"Gazeta Wyborcza" opisuje, że sprawa zajęła się Magdalena Marcinkowska, pracująca w polskim przedstawicielstwie przy Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. List chroniący sporządzono błyskawicznie, a Marcinkowska to bliska współpracowniczka Piotra Glińskiego z PiS-u - wcześniej pracowała w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Nie mam żadnej wiedzy na temat funkcjonowania polskiego przedstawicielstwa - odpowiada Marcin Romanowski. Czy urzędniczka informowała przewodniczącego zgromadzenia, że Marcin Romanowski ma uchylony immunitet w Polsce? - Nie mam takiej wiedzy - zaznacza były wiceminister sprawiedliwości.

O tym, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przygotowało pismo w sprawie Romanowskiego, urzędniczka poinformowała w Warszawie, gdy list był już wysyłany - słyszymy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Zastosowany paragraf i interpretacja, która miała w tym wypadku miejsce, jest błędna - uważa Andrzej Halicki, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

"Nie będę tolerował w dyplomacji osób, dla których partia jest ważniejsza od państwa" - pisze w internecie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Urzędniczka i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję. - Pani Marcinkowska razem z panem ambasadorem przyjedzie do kraju wcześniej - przekazał Paweł Wroński, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prokuraturze przysługuje zażalenie na decyzję o uwolnieniu Romanowskiego. On sam twierdzi, że jest niewinny, ale immunitetu dobrowolnie się nie zrzeknie. W razie skazania grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS