Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

W środę władzę w Radzie Unii Europejskiej na pół roku przejmują polski premier, ministrowie i setki urzędników. - Ona będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu - zapowiada premier Donald Tusk. - Dla mnie sukcesem ta prezydencja będzie wtedy, kiedy z jednej strony pokażemy się jako dobry negocjator - mówi Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera z pionu ds. Unii Europejskiej.

To w praktyce oznacza, że to Polska przez najbliższe miesiące będzie pośredniczyć w negocjacjach, będzie kierować rozmowami i szukać kompromisów między krajami członkowskimi. I to w czasie, gdy decydują się kluczowe dla Europejczyków sprawy.

Tusk: Polska będzie miejscem, o którym cały świat będzie mówił z uznaniem
Tusk: Polska będzie miejscem, o którym cały świat będzie mówił z uznaniemTVN24

Priorytety naszej prezydencji

- Bardzo ważne jest doprowadzenie do kompromisu w sprawie finansowania przemysłu obronnego w Unii Europejskiej. To jest numer jeden. Numer dwa to dalsze wsparcie dla Ukrainy. Też są dodatkowe tematy, takie jak rozmowy o nowym unijnym budżecie, bo to nowa siedmiolatka się zbliża i to właśnie w Warszawie kraje członkowskie pokażą swoje oczekiwania wobec unijnego budżetu - wskazuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Bezpieczeństwo będzie tematem numer jeden polskiej prezydencji obok bezpieczeństwa militarnego czy ochrony granic i ograniczenia nielegalnej imigracji. Kluczowe mają być również bezpieczeństwo ekonomiczne, żywnościowe i zdrowotne.

CZYTAJ TAKŻE: "To będzie rok pozytywnego przełomu. Nie mamy innego wyjścia"

- A przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. Chodzi o to, żebyśmy byli uniezależnieni od Rosji, ale jednocześnie również walczyli i osiągnęli niski poziom cen energii. To jest bardzo ważne nie tylko dla zwykłych obywateli Unii Europejskiej i Polski, ale również dla przedsiębiorstw - wskazuje Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Lewicy.

- Polski głos zaczyna mieć już wpływ na konkretne decyzje - podkreśla Donald Tusk.

Podczas ostatniego w 2024 roku posiedzenia rządu premier relacjonował rozmowy i ustalenia w sprawie tak zwanej bałtyckiej linii obrony. Chodzi o wspólną kontrolę militarną obszaru Bałtyku przez państwa NATO. - Otrzymałem przedwczoraj sygnał od sekretarza generalnego NATO, że będziemy pilnie pracowali nad projektem wzmocnionej kontroli militarnej na rzecz bezpiecznego Bałtyku. To dla nas bardzo ważny sygnał - przekazał Donald Tusk.

Sikorski: mamy bogaty program prezydencji, która odbywa się w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowej
Sikorski: mamy bogaty program prezydencji, która odbywa się w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowejTVN24

Politycy PiS-u chwalą węgierską prezydencję

To będzie też ważny czas negocjacji w sprawie rozszerzenia Unii o kolejne państwa, w tym Ukrainę i co w tym kontekście symboliczne - Polska przejęła prezydencję od Węgrów i prorosyjskiego Viktora Orbana.

- To porażka, to kompromitacja. Symbolem węgierskiej prezydencji była wizyta Orbana u zbrodniarza wojenego Putina w Moskwie - przypomina Michał Szczerba, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Viktor Orban w święta chwali Władimira Putina, nazywając go "uczciwym partnerem"

Jednak zdaniem posła PiS-u to właśnie Orban jest tym, którego rząd Tuska powinien naśladować. - Mam nadzieję, że będziemy kontynuować misję Węgier w Unii Europejskiej - mówi Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Wszyscy w Unii Europejskiej chcą jak najszybciej zapomnieć o węgierskiej prezydencji - zwraca uwagę Michał Szczerba.

Prezydencja to ponad 300 spotkań urzędniczych i ministerialnych w łącznie 24 miastach. W Gdańsku już 9 stycznia odbędzie się kolegium nowo wybranych unijnych komisarzy z członkami polskiego rząd. Przez pół roku w związku z prezydencją ma Polskę odwiedzić około 40 tysięcy osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS