Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

W środę władzę w Radzie Unii Europejskiej na pół roku przejmują polski premier, ministrowie i setki urzędników. - Ona będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu - zapowiada premier Donald Tusk. - Dla mnie sukcesem ta prezydencja będzie wtedy, kiedy z jednej strony pokażemy się jako dobry negocjator - mówi Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera z pionu ds. Unii Europejskiej.

To w praktyce oznacza, że to Polska przez najbliższe miesiące będzie pośredniczyć w negocjacjach, będzie kierować rozmowami i szukać kompromisów między krajami członkowskimi. I to w czasie, gdy decydują się kluczowe dla Europejczyków sprawy.

Tusk: Polska będzie miejscem, o którym cały świat będzie mówił z uznaniem
Tusk: Polska będzie miejscem, o którym cały świat będzie mówił z uznaniemTVN24

Priorytety naszej prezydencji

- Bardzo ważne jest doprowadzenie do kompromisu w sprawie finansowania przemysłu obronnego w Unii Europejskiej. To jest numer jeden. Numer dwa to dalsze wsparcie dla Ukrainy. Też są dodatkowe tematy, takie jak rozmowy o nowym unijnym budżecie, bo to nowa siedmiolatka się zbliża i to właśnie w Warszawie kraje członkowskie pokażą swoje oczekiwania wobec unijnego budżetu - wskazuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Bezpieczeństwo będzie tematem numer jeden polskiej prezydencji obok bezpieczeństwa militarnego czy ochrony granic i ograniczenia nielegalnej imigracji. Kluczowe mają być również bezpieczeństwo ekonomiczne, żywnościowe i zdrowotne.

CZYTAJ TAKŻE: "To będzie rok pozytywnego przełomu. Nie mamy innego wyjścia"

- A przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. Chodzi o to, żebyśmy byli uniezależnieni od Rosji, ale jednocześnie również walczyli i osiągnęli niski poziom cen energii. To jest bardzo ważne nie tylko dla zwykłych obywateli Unii Europejskiej i Polski, ale również dla przedsiębiorstw - wskazuje Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Lewicy.

- Polski głos zaczyna mieć już wpływ na konkretne decyzje - podkreśla Donald Tusk.

Podczas ostatniego w 2024 roku posiedzenia rządu premier relacjonował rozmowy i ustalenia w sprawie tak zwanej bałtyckiej linii obrony. Chodzi o wspólną kontrolę militarną obszaru Bałtyku przez państwa NATO. - Otrzymałem przedwczoraj sygnał od sekretarza generalnego NATO, że będziemy pilnie pracowali nad projektem wzmocnionej kontroli militarnej na rzecz bezpiecznego Bałtyku. To dla nas bardzo ważny sygnał - przekazał Donald Tusk.

Sikorski: mamy bogaty program prezydencji, która odbywa się w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowej
Sikorski: mamy bogaty program prezydencji, która odbywa się w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowejTVN24

Politycy PiS-u chwalą węgierską prezydencję

To będzie też ważny czas negocjacji w sprawie rozszerzenia Unii o kolejne państwa, w tym Ukrainę i co w tym kontekście symboliczne - Polska przejęła prezydencję od Węgrów i prorosyjskiego Viktora Orbana.

- To porażka, to kompromitacja. Symbolem węgierskiej prezydencji była wizyta Orbana u zbrodniarza wojenego Putina w Moskwie - przypomina Michał Szczerba, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Viktor Orban w święta chwali Władimira Putina, nazywając go "uczciwym partnerem"

Jednak zdaniem posła PiS-u to właśnie Orban jest tym, którego rząd Tuska powinien naśladować. - Mam nadzieję, że będziemy kontynuować misję Węgier w Unii Europejskiej - mówi Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Wszyscy w Unii Europejskiej chcą jak najszybciej zapomnieć o węgierskiej prezydencji - zwraca uwagę Michał Szczerba.

Prezydencja to ponad 300 spotkań urzędniczych i ministerialnych w łącznie 24 miastach. W Gdańsku już 9 stycznia odbędzie się kolegium nowo wybranych unijnych komisarzy z członkami polskiego rząd. Przez pół roku w związku z prezydencją ma Polskę odwiedzić około 40 tysięcy osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Kilka dni temu mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak bardzo wzrosła w Polsce liczba przeszczepów nerek. Okazuje się, że także wątroby, choć tym razem nie w Krakowie, a w Warszawie. W szpitalu przy ulicy Banacha dokonuje się ich już najwięcej na świecie od zmarłych dawców. Coraz więcej też od żywych, bo wątrobę, choć jest jedna, można podzielić.

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Źródło:
Fakty TVN

- Jeśli coś nie jest sądem, to dlaczego do tego ma się stosować administracja rządowa? - tak do orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN w sprawie pieniędzy dla PiS odniósł się szef kancelarii premiera. Ostateczną decyzję w tej sprawie za kilka dni ma podjąć minister finansów, ale trudno w rządzie znaleźć kogoś, kto by widział powód, by pieniądze wypłacić. 

Politycy czekają na ruch ministra finansów. "Ile trzeba ukraść, żeby po prostu zostało to ukarane?"

Politycy czekają na ruch ministra finansów. "Ile trzeba ukraść, żeby po prostu zostało to ukarane?"

Źródło:
Fakty TVN

W końcu zrobiło się biało, śnieg spadł między innymi na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, Śląsku, Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. Warunki na drogach zmieniły się w kilka chwil na niebezpieczne. Zima atakuje - czekają nas mrozy.

"Była wichura, jak wjeżdżałem do Szczecinka". IMGW ostrzega przed silnym mrozem

"Była wichura, jak wjeżdżałem do Szczecinka". IMGW ostrzega przed silnym mrozem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Płaca minimalna wyraźnie w górę - od stycznia wynosi 4666 złotych brutto. Z pozoru to dobra informacja, jednak nie dla wszystkich. Dla przedsiębiorców oznacza to wzrost kosztów prowadzenia biznesów, które częściowo zostaną przerzucone na konsumentów. To rodzi zaś ryzyko wzrostu inflacji.

Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

- Nie ma podstaw do tego, żeby minister finansów podejmował jakąkolwiek decyzję - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odniósł się w ten sposób do przyjęcia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego komitetu PiS, realizującego tym samym decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Zdaniem Safjana treść uchwały PKW w tej sprawie to "prawnicze kuriozum".

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech opozycyjna partia TISZA rzuca wyzwanie Fideszowi Viktora Orbana. W kontekście spadających notowań rządu lider opozycji Peter Magyar wzywa do przedterminowych wyborów. Jak pokazują ostatnie sondaże, partie Fidesz i TISZA idą łeb w łeb. W tym samym czasie machina propagandowa Orbana stara się przedstawić opozycyjnego polityka jako marionetkę brukselskich elit.

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS