Bez polityków Koalicji Obywatelskiej. Lewica przejęła inicjatywę

28.07.2019 | W Białymstoku bez Koalicji, bez PSL. Pozytywny przekaz popłynął od Lewicy
28.07.2019 | W Białymstoku bez Koalicji, bez PSL. Pozytywny przekaz popłynął od Lewicy
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.07.2019 | W Białymstoku bez Koalicji, bez PSL. Pozytywny przekaz popłynął od LewicyMaciej Knapik | Fakty TVN

Było spokojnie i bez przemocy - to najważniejsza informacja z Białegostoku. Nikt w nikogo niczym nie rzucał, nikt nikogo nie bił i nie kopał, a policja nie musiała interweniować. Na niedzielnym wiecu "Polska przeciw przemocy" zorganizowanym przez SLD, Wiosnę i Razem w reakcji na przemoc towarzyszącą zeszłotygodniowemu Marszowi Równości nie było polityków innych partii.

Białystok w tę niedzielę był zupełnie inny niż w zeszły tydzień w sobotę. Wiec "Polska bez przemocy" zorganizowany przez lewicę odbył się bez incydentów. Mieszkańcy Białegostoku wyrazili swoje oburzenie aktami przemocy, jakie miały miejsce podczas Marszu Równości, który odbył się 20 lipca.

- To tak na chłodny rozum trzeba pomyśleć, jesteśmy ludźmi. To nie jest ideologia, to są ludzie - usłyszeliśmy na niedzielnym wiecu.

Akcja #JestemZBiałegostoku ma przekonać, że Białystok jest tolerancyjny i otwarty, a nie brutalny. Symbolem agresji podczas Marszu Równości stał się kamień.

Niedzielnemu wiecowi towarzyszyła nieliczna pikieta osób, którym nie spodobała się inicjatywa lewicy. Między nimi a uczestnikami wiecu wywiązała się wymiana zdań.

- Mniej pracy, cieszymy się - skomentował nadinsp. Daniel Kołnierowicz, komendant wojewódzki policji w Białymstoku. Policja zabezpieczała również niedzielne zgromadzenie.

Bez Koalicji Obywatelskiej, bez PSL-u

Na wiecu "Polska bez przemocy" nie było prezydenta Białegostoku związanego z Platformą Obywatelską. Polityków Koalicji Obywatelskiej w ogóle nie było na wiecu.

- Białystok powinien być zostawiony na razie w spokoju, tym bardziej, że jest to wykorzystywane politycznie - wyjaśniał swoją nieobecność prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Na niedzielnym zgromadzeniu nie było również polityków PSL-u, który w oświadczeniu napisali, że "radykalne demonstracje stają się w Polsce miejscem eskalacji sporów światopoglądowych i częstokroć forum do prowokacji oraz obrażania uczuć religijnych osób wierzących".

- To nie pomaga, bo dzisiaj musimy być solidarni, musimy być ponad podziałami - ocenił lider Wiosny Robert Biedroń.

Monopol na pozytywny przekaz

Lewica nie miała w niedzielę żadnej konkurencji politycznej w budowaniu pozytywnego przekazu tolerancji i wzajemnego szacunku. Reszta opozycji oddała pole.

- Wolność oznacza to, że możemy się gromadzić w miejscach publicznych, że możemy iść ulicą, trzymając z rękę tego, kogo kochamy - mówił podczas wiecu Adrian Zandberg z Partii Razem.

- Nie będziemy nigdy tolerować wieszania zdjęć posłów, nie będziemy tolerować dzielenia nas na sorty - oświadczył szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

- Chcemy Polski równej, Polski solidarnej, Polski, w której nie tylko Jarosław Kaczyński z kotem będzie się czuł jak w domu, ale chłopak z dziewczyną, dwie dziewczyny i dwóch chłopaków - mówił Robert Biedroń, lider Wiosny.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla kościołów. W sprawie likwidacji funduszu koalicja była zgodna, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS