Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?

24.07.2019 | Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?
24.07.2019 | Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.07.2019 | Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?Maciej Knapik | Fakty TVN

W Białymstoku wyraźnie było widać, kto bił, a kto był bity. Bili chuligani, a bite były osoby, które chuligani uznawali za uczestników Marszu Równości. Opozycja nawet w tak oczywistej sprawie nie potrafi stanąć ramię w ramię. Lewica organizuje wiece przeciwko przemocy. Platforma Obywatelska i PSL potępiają przemoc, ale nie solidaryzują się jednoznacznie ze środowiskiem LGBT.

We wtorek w Gdańsku odbyła się demonstracja wyrażająca solidarność z uczestnikami sobotniego Marszu Równości w Białymstoku. Demonstracja przeciwko nienawiści. Kolejne tego typu wiece są organizowane w kolejnych miastach.

Polska scena polityczna podzieliła się, jeśli chodzi o reakcję na akty przemocy w Białymstoku. Lewica - czyli SLD, Razem i Wiosna - jednoznacznie wspiera mniejszości seksualne. Koalicja Obywatelska - czyli PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska - łobuzerce i nienawiści mówi "nie", ale z poparciem dla środowisk LGBT jest ostrożniejsza. Na drugim końcu jest PiS, który oficjalnie gani zadymiarzy, ale ideologicznie jest po prostu po ich stronie. Politycy PSL potępiają agresję, ale jakby nie rozróżniali bitych od bijących.

- Ja jestem przeciwko nienawiści jednych i drugich, i myślę, że zupełnie niepotrzebnie zaczynamy w tej kampanii znowu od tych samych spraw - powiedział poseł PSL Marek Sawicki.

- Tak dzisiaj po prostu już nie przystoi. Dzisiaj trzeba umieć powiedzieć, gdzie jest zło, gdzie jest dobro, i kto po której stronie stoi - oceniła Anna Górska z Partii Razem.

- Chcemy stać razem z tymi osobami, które były bite w Białymstoku - oświadczył Michał Piękoś z partii Wiosna. To głos lewicy.

Kłopoty organizacyjne

Wydaje się, że wszyscy polscy politycy powinni być przeciwko łobuzom. Jednoznacznie i bez niuansów, ale tak nie jest.

Lewica zamierza zorganizować w niedzielę w Białymstoku marsz "Polska przeciw przemocy". Opozycja kłóci się o szczegóły organizacyjne. - Pan prezydent Truskolaski wczoraj odmówił nam rejestracji marszu - powiedział we wtorek Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

- Ustawa o szczególnym wykorzystaniu dróg mówi o trzydziestodniowym terminie zawiadomienia - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który na urząd ubiegał się z poparciem Koalicji Obywatelskiej. - Od sześciu do trzydziestu dni, a my zgłosiliśmy na siedem dni przed - odpowiedział na antenie TVN24 Czarzasty.

Chodzi o to, że przemarsze uliczne, jeśli wiążą się z zamykaniem ulic, muszą być zgłaszane na trzydzieści dni wcześniej. Sześć dni dotyczy zgromadzeń w określonym miejscu. Sprawę, wydawałoby się, łatwo można wyjaśnić. Zamiast marszu, będzie w końcu wiec przeciw nienawiści.

Politycy PO nie wezmą udziału

Wiec, który organizuje w Białymstoku Lewica, dzieli opozycję.

- Nie wezmę udziału w tym, dlatego że jest to robienie polityki na naszym mieście. Jest to zdecydowanie za wcześnie - wytłumaczył prezydent Białegostoku.

- Myślę, że zadanie polityków jest trochę innego rodzaju niż marsze uliczne w takiej sytuacji - skomentował poseł PO Jan Grabiec.

- Musimy wszyscy wyjść z domu, ale nie na marsz, ale do urny wyborczej i zagłosować, wyrzucić tę władzę (PiS - przyp. red.) - ocenił z kolei poseł PO Sławomir Neumann.

Jasno widać, że Koalicja Obywatelska nie chce wspierać inicjatyw Lewicy, choć cel - walka z agresją - wydaje się wspólny.

Mobilizacja wyborców nie polega na podkreślaniu różnic, tylko na zapraszaniu do aktywności, i w marszach, i w wiecach, i w wyborach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS