Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?

24.07.2019 | Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?
24.07.2019 | Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.07.2019 | Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?Maciej Knapik | Fakty TVN

W Białymstoku wyraźnie było widać, kto bił, a kto był bity. Bili chuligani, a bite były osoby, które chuligani uznawali za uczestników Marszu Równości. Opozycja nawet w tak oczywistej sprawie nie potrafi stanąć ramię w ramię. Lewica organizuje wiece przeciwko przemocy. Platforma Obywatelska i PSL potępiają przemoc, ale nie solidaryzują się jednoznacznie ze środowiskiem LGBT.

We wtorek w Gdańsku odbyła się demonstracja wyrażająca solidarność z uczestnikami sobotniego Marszu Równości w Białymstoku. Demonstracja przeciwko nienawiści. Kolejne tego typu wiece są organizowane w kolejnych miastach.

Polska scena polityczna podzieliła się, jeśli chodzi o reakcję na akty przemocy w Białymstoku. Lewica - czyli SLD, Razem i Wiosna - jednoznacznie wspiera mniejszości seksualne. Koalicja Obywatelska - czyli PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska - łobuzerce i nienawiści mówi "nie", ale z poparciem dla środowisk LGBT jest ostrożniejsza. Na drugim końcu jest PiS, który oficjalnie gani zadymiarzy, ale ideologicznie jest po prostu po ich stronie. Politycy PSL potępiają agresję, ale jakby nie rozróżniali bitych od bijących.

- Ja jestem przeciwko nienawiści jednych i drugich, i myślę, że zupełnie niepotrzebnie zaczynamy w tej kampanii znowu od tych samych spraw - powiedział poseł PSL Marek Sawicki.

- Tak dzisiaj po prostu już nie przystoi. Dzisiaj trzeba umieć powiedzieć, gdzie jest zło, gdzie jest dobro, i kto po której stronie stoi - oceniła Anna Górska z Partii Razem.

- Chcemy stać razem z tymi osobami, które były bite w Białymstoku - oświadczył Michał Piękoś z partii Wiosna. To głos lewicy.

Kłopoty organizacyjne

Wydaje się, że wszyscy polscy politycy powinni być przeciwko łobuzom. Jednoznacznie i bez niuansów, ale tak nie jest.

Lewica zamierza zorganizować w niedzielę w Białymstoku marsz "Polska przeciw przemocy". Opozycja kłóci się o szczegóły organizacyjne. - Pan prezydent Truskolaski wczoraj odmówił nam rejestracji marszu - powiedział we wtorek Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

- Ustawa o szczególnym wykorzystaniu dróg mówi o trzydziestodniowym terminie zawiadomienia - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który na urząd ubiegał się z poparciem Koalicji Obywatelskiej. - Od sześciu do trzydziestu dni, a my zgłosiliśmy na siedem dni przed - odpowiedział na antenie TVN24 Czarzasty.

Chodzi o to, że przemarsze uliczne, jeśli wiążą się z zamykaniem ulic, muszą być zgłaszane na trzydzieści dni wcześniej. Sześć dni dotyczy zgromadzeń w określonym miejscu. Sprawę, wydawałoby się, łatwo można wyjaśnić. Zamiast marszu, będzie w końcu wiec przeciw nienawiści.

Politycy PO nie wezmą udziału

Wiec, który organizuje w Białymstoku Lewica, dzieli opozycję.

- Nie wezmę udziału w tym, dlatego że jest to robienie polityki na naszym mieście. Jest to zdecydowanie za wcześnie - wytłumaczył prezydent Białegostoku.

- Myślę, że zadanie polityków jest trochę innego rodzaju niż marsze uliczne w takiej sytuacji - skomentował poseł PO Jan Grabiec.

- Musimy wszyscy wyjść z domu, ale nie na marsz, ale do urny wyborczej i zagłosować, wyrzucić tę władzę (PiS - przyp. red.) - ocenił z kolei poseł PO Sławomir Neumann.

Jasno widać, że Koalicja Obywatelska nie chce wspierać inicjatyw Lewicy, choć cel - walka z agresją - wydaje się wspólny.

Mobilizacja wyborców nie polega na podkreślaniu różnic, tylko na zapraszaniu do aktywności, i w marszach, i w wiecach, i w wyborach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS